Taahhüt Haber HİDROMEK’in yüzde 100 elektrikli ekskavatörü HICON 7W’ya büyük ilgi

HİDROMEK’in yüzde 100 elektrikli ekskavatörü HICON 7W’ya büyük ilgi


Dünyanın tanınmış iş makinesi üreticisi HİDROMEK’in geliştirdiği yüzde 100 elektrikli, akıllı ve çevreci ekskavatörü HICON 7W, HICON 7W, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde "TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni"nde sergilendi. Merkezin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük ilgi gören HICON 7W’yu test etti.


HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bozkurt ve HİDROMEK Tasarım Stüdyo Müdürü Hakan Telışık’tan HICON 7W hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada ilkler arasında yer alan HİDROMEK firmamız bizim iftihar vesilemiz” dedi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Elektrikle, elektrik enerjisiyle işleyen böyle bir ekskavatörün ülkemizin bir iftihar vesilesi olması bizi gururlandırmıştır. Bu, aynı zamanda çevrecidir. Böyle güzel bir özelliği de var. TÜBİTAK'ın da destekleriyle 2 senede 120 kişilik bir ekip gecesini gündüzünü bu işlere verdi. Böylece dünyanın ilk elektrikli ve lastik tekerlekli, sıfır emisyonlu 7 tonluk şehir ekskavatörü Türkiye'de üretilmiş oldu.”

HICON 7W: Bir Şehir Ekskavatörü

HİDROMEK, geleceğin elektrikli araçlar kategorisinde uzmanlaşma hedefi ile HICON alt markasını oluşturdu. HICON Ailesi’nin ilk üyesi HICON 7W, akıllı, ekonomik ve çevre dostu bir elektrikli şehir ekskavatörü olarak geliştirildi.

Enerjisini yeni nesil Lityum-ion bataryalarda depoloyor

HICON 7W %100 elektrikli ekskavatörün sadece motoru değil, tüm sistemi standart iş makinelerinden farklılıklar gösteriyor. Elektrikli motora ve bataryaya sahip olan HICON 7W’da hidrolik sistem de buna göre tasarlandı. Enerjisini yeni nesil Lityum-ion bataryalarda depolayan HICON 7W’da, araç ve kullanıcı güvenliğini sağlamak için bataryaların bulunduğu yüksek voltaj (HV) alanı araç arkasında muhafaza altına alındı. Diğer servis noktaları da istenildiği an kolayca ulaşılması için elektrikli kaput altında toplandı.

Tek şarjla 8 saat kullanım

HICON 7W, sahip olduğu elektrikli motoru sayesinde, daha sessiz, daha verimli ve çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor. Sıfır emisyonlu olması ve kompakt boyutları ile çevresel etkiyi azaltan HICON 7W, şehrin birçok noktasında kolaylıkla kullanılabilecek.  HICON 7W kullanıcılarına kapalı alanlarda, bahçelerde ve parklarda, şehir içi şantiyelerde, tünellerde ve yer altında çalışma imkânı sunacak, şehir içi inşaat alanlarında bakım onarım işlerinde rahatlıkla kullanılabilecek. Yakıt tüketiminin olmaması, verimli güç tüketimi sağlayan motoru ve bakım maliyetlerinin düşük olması HICON 7W’yu ekonomik kılıyor. Tek şarjla 8 saat kullanım sağlayacak olan HICON 7W, araç şarj istasyonlarında kolaylıkla 3.5 saatte tam şarj olabilecek, hızlı şarj ile 1 saat 30 dakika içinde yüzde 100 doluluğa ulaşabilecek.

Şehrin Nabzını Tutuyor

Yüksek teknoloji ürünü ve akıllı HICON 7W, sahip olduğu arka ekranı ile çevresiyle etkileşim kurabiliyor. “Güvenli Çevre Sistemi” ile güvenli sürüş için çevresine arka ekranı ile bilgi aktarabilecek. Çalışma esnasında arka tarafına yaklaşan bir araç veya insan olduğunda ekranında uyarı yazısı çıkan HICON 7W, çevresini kötü hava koşullarında uyarıyor. Hızını yine bu ekrandan bildiren HICON 7W, ayrıca ani fren gibi durumlarda da arkasından gelen sürücüleri arka ekranı ile uyarabiliyor. HICON 7W,  üzerinde bulunan güneş pilleri sayesinde, “Güvenli Uyku Modu” sistemi ile uyku modunda dahi arka bilgi ekranından şehre bilgi aktarmaya devam ediyor ve buradan tarih, hava durumu gibi bilgilerin gösterimi sağlanabiliyor. HICON 7W, kendinden 5 metre uzaklıkta sağladığı lazer çizgi ile kendisine fazla yaklaşan kişinin veya aracın dikkatini de çekebiliyor.

Kapıları Teknolojiye Açılıyor

Sahip olduğu yardımcı sistemler sayesinde HICON 7W’yu kullanmak oldukça kolay ve kullanışlı olacak. Tıpkı bir şehir otomobili ferahlığındaki kabininde ergonomik joystiklerle bütün kullanım fonksiyonlarına kolayca ulaşılabiliyor. 8” (inch) dokunmatik bilgi ekranı sayesinde aracın bilgileri kontrol edilebiliyor, ayarları kişiselleştirilebiliyor ve çalışma ortamına yine bu ekran sayesinde hakim olunuyor.

Uluslararası Prestije Sahip İki Tasarım Ödülünün Sahibi

Türkiye’de sektörünün sayılı tasarım stüdyolarından birine sahip olan HİDROMEK, üretim tecrübesini tasarım gücüyle bir araya getiriyor. Tasarım sürecinde sanal gerçeklik uygulamalarından da en üst seviyede faydalanan HİDROMEK, HICON 7W ile uluslararası prestije sahip ‘2020 German Design’ ve ‘2020 IF Product Design’ tasarım ödüllerini kazandı.

Başa Dön