Taahhüt Haber DSİ’den Başkent Ankara’ya yatırım sağanağı

DSİ’den Başkent Ankara’ya yatırım sağanağı


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yazılı ‘DSİ’den Başkent Ankara’ya yatırım sağanağı’ başlığı altında bir açıklama yaparak Ankara ve ilçelerinde biten ve devam eden yatırımlarını sıraladı. Ankara ve civarında yapımı süren ve tamamlanan yatırımlarla ilgili olarak DSİ’nin yaptığı açıklama aynen şöyle:


Ankara’nın Asırlık Rüyası Gerede Sistemi

Bu proje ile yıllık 226 milyon m3 içme suyunu Çamlıdere Barajına aktaracağız. Böylece Ankara’nın 2045 yılına kadar içmesuyu problemini çözeceğiz. Proje kapsamında Türkiye’nin 31592 metrelik 4,5 metre çapındaki en uzun tünelinin kazı çalışmalarını tamamladık. İnşallah yakın zamanda su vermeye başlayacağız.

Şereflikoçhisar’ın 2045 Yılına Kadar İçmesuyu Hazır

Bununla birlikte bilindiği üzere Şereflikoçhisar’ın içmesuyu problemini çözmek için Peçenek Barajı’nı inşa ettik. Peçenek Barajı’ndan alınan su 37,76 km uzunluğunda isale hattı ile arıtma tesisine iletilmektedir. Böylece Şereflikoçhisar ilçe merkezinin 2045 yılı içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanmıştır.

Başkent’e 23 Baraj ve 10 Gölet İnşa Ettik

Ankara için çok önemli projelerin hayata geçirildiği belirten Genel Müdür Aydın, ‘Son 15 yılda hizmete aldığımız 23 baraj ve 10 gölet ile özellikle Ankara’nın zirai gelişimine büyük destek sağladık. İnşa ettiğimiz barajlardan Kalecik Barajı ile 17 bin 440 dekar arazi, Kızılcahamam Doğanözü Barajı ile de 27 bin 770 dekar arazi sulanmaktadır.

İnşaatı Devam Eden 8 Baraj ve 3 Gölet

Bütün su kaynaklarımızı en güzel şekilde değerlendirmek gayesiyle Başkentimize 8 baraj ve 3 gölet daha inşa ediyoruz. Bu barajlardan bütün ilçelerimiz nasibini almaktadır.

İnşaatı devam eden bu tesislerin hepsini tek tek saymayacağım ama Haymana’da inşa ettiğimiz Sırçasaray Barajı ile 19.450 dekar, Bala’da inşa ettiğimiz Evciler Barajı ile

9.390 dekar münbit araziyi sulanacaktır.

Başkentimizin Verimli Arazilerini Suyla Buluşturuyoruz

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile Ankara’da 154.855 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilerimize yıllık 100 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Çiftçilerimizin hasretle beklediği Peçenek Barajı Sulaması, Kesikköprü Köprüköy Sulaması ve Ayaş Asartepe Sulaması bunlardan bazılarıdır.

Yeni Sulama Tesisleri İnşa Ediyoruz

Ankara geniş yüzölçümü ve münbit arazileri ile ülkemiz ziraatında önemli bir yere sahiptir. Ziraat deyince de hiç şüphesiz sulamalar çok önemlidir. Ankara’da inşaatı devam eden 9 sulama projesi ile takriben 53.280 dekar arazinin daha sulamaya açılması hedeflenmektedir.

Ankara Çayını Islah Ediyoruz

Başkentin içerisinden geçen Ankara Çayı’nı ıslah ettik. 4 kısımdan meydana gelen projenin tamamlanması ile Ankara Çayının kötü kokusu giderilmiş ve vatandaşlara önemli bir rekreasyon alanı kazandırılmıştır. Diğer taraftan Keçiören’in çehresini değiştiren, ilçenin vizyon projesi Gümüşçay Ihlamur Vadisi Projesini Ankara’mıza kazandırdık.

Keçiören’in gerdanlığı olan bu proje, “Kent Ekonomilerine Katkı” sınıfında ödül almıştır. Son 16 yılda Başkentimizin merkez ve ilçelerinde tamamladığımız 76 dere ıslahı ile; 114 meskun mahal ve 1.200 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur. 6 derede de ıslah çalışmaları devam etmektedir.

Başa Dön