Taahhüt Haber Cahit Turhan: “Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladık”

Cahit Turhan: “Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladık”


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Ankara’da Bilgi Teknolojileri Kurumu toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında, Bakan Turhan bakanlığının 2018 yılını değerlendirdi.


2018 yılında 185 kilometre otoyolun yap işlet devret modeli ile tamamlandığını, 777 kilometre yolda ise çalışmaların devam ettiğini bildiren Bakan Turhan, “, "426 kilometrelik İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ve Osmangazi Köprüsü yatırımında toplam 312 kilometrelik kısmı tamamladık. Geriye kalan 114 kilometrelik kısmı da tamamlayıp projenin tamamını hizmeti açmayı planlıyoruz . Kuzey Marmara Otoyolunda ise toplam 175 kilometrelik kesimi trafiğe açtık. Önümüzdeki ay da Çatalca - Yassıören arasında kalan 15 kilometrelik kesimi trafiğe açarak özellikle İstanbul'un Avrupa tarafındaki trafiği önemli ölçüde açacağız. Ankara'yı Aksaray-Nevşehir-Niğde üzerinden Akdeniz ve Güneydoğu bölgesine bağlayacağız. Ayrıca bu yıl 205 kilometre bölünmüş yol, 92 adet köprü ve 9 adet tüneli tamamlayarak hizmete açmayı hedefliyoruz" dedi.

- “Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladık“

Kanal İstanbul'un etüt proje işlerini tamamladıklarını bildiren Turhan, "Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı'nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız." diye konuştu.

Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin projelendirme faaliyetlerini de tamamladıklarına değinerek, bu projeyle İstanbul Boğazı'nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını kaydetti.

- “Ankara – Sivas hattında 2019 yılında test sürüşlerine başlayacağız“

Konuşmasının devamında demiryolu yatırımlarına değinen Bakan Turhan, “"Elektrikli hat uzunluğunu 2 bin 82 kilometreden 5 bin 467 kilometreye çıkarttık. Yenilenen İzmir-Aydın hattı da dahil olmak üzere tüm ana hatlarımızın yenilemesini tamamladık. Ayrıca Kars Lojistik Merkezi yapımına da devam ediyoruz. Türkiye'nin dört bir yanını yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarıyla birbirine bağlıyoruz. Ankara Sivas yüksek hızlı tren hattında 2019 yılında test sürüşlerine başlayacağız" şeklinde konuştu.

- “Kızılay-Çayyolu ile Batıkent-Sincan’ı birbirine bağlayacak hattın projelendirme çalışmalarına başlayacağız“

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan metro yatırımları ile ilgili olarak, Turhan, 2019 yılında Kızılay-Çayyolu ile Batıkent-Sincan metro hatlarını bağlayacak 20 kilometrelik hat ve Ankaray’ı uzatacak 15 kilometrelik hattın projelendirme çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Turhan, İstanbul metroları olan 8 kilometrelik Bakırköy İDO-Bahçelievler-Kirazlı, 7 kilometrelik Sabiha Gökçen havalimanı bağlantısı, 27 kilometrelik İstanbul Havalimanı-Halkalı metrosu ve 37,5 kilometrelik Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metrolarının yapımına devam ettiklerine dikkat çekerek sözlerini tamamladı. 

Başa Dön