Taahhüt Haber Murat Kurum uluslararası yatırımcılara Türkiye’yi anlattı

Murat Kurum uluslararası yatırımcılara Türkiye’yi anlattı


Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM Fuarı, 26 binden fazla profesyoneli bir araya getirdi. Bu sene 30’uncu kez gerçekleştirilen fuar, toplam 21 bin 500 metrekarelik bir alanda düzenlendi. Türkiye fuarda 206 kurum ve kuruluş ile bin 20 metrekarelik bir alanda yer aldı


Fransa'nın Cannes kentinde gerçekleştirilen MIPIM 2019 Fuarı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açılışın ardından gerçekleştirilen basın toplantısında şöyle konuştu:

"Türk müteahhitliğine baktığınızda bugün Çin'den sonra ikinci sıradayız. Yurtdışında devam eden taahhüdümüz 11 milyar dolara yakın. Bugün 11 milyar dolar ile 36 ülkede yatırım yapıyoruz. 1972'den bugüne 367 milyar dolar yurt dışı yatırımımız oldu. Bu durum şu anlamda önemli, ülkemizde 440 bin müteahhit var ve birçok teknik personelimiz kendini yurt dışında temsil edebilir, orada proje çizebilir hale geldi. Ülkemizdeki inşaat sektörünün de yurt dışına açılması öngörüsünü önümüze koyduğumuzda yurt dışında iş yapmak, bu fuarlara katılmak, mimarların, mühendislerin yurt dışında faaliyetlerde bulunması çok büyük önem arz ediyor"

Kurum, Rus temsilcilerle ikili görüşmeler yaptı

Bakan Kurum, İngiltere, Fransa, Hollanda, Rusya, Orta Doğu ve Almanya'dan gelen yatırımcılarla iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi. Bakan Kurum, fuar alanında Türk firmaların yanı sıra uluslararası katılımcıların da stantlarına ziyarette bulundu. Moskova Çadırı'nda Rus heyeti ile bir araya gelen Bakan Kurum, Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Marat Khusnullin ve Moskova Federasyonu Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Bakanı Sergey Cheremin ile ikili görüşmelerde bulundu. Görüşme esnasında söz alan Bakan Kurum, iki ülke arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarını belirtti. İki ülkenin yetkilileri gelecek projeler üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Daha sonra İstanbul Çadırı'na geçen Bakan Kurum, burada uluslararası yatırımcılarla toplantılar gerçekleştirerek programını tamamladı. 

Başa Dön