Taahhüt Haber Hatay 3’üncü Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı kapılarını açtı

Hatay 3’üncü Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı kapılarını açtı


10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 14.00’de Çevreyolu üzeri Otogar kavşağı karşısında bulunan Fuar Alanında gerçekleştirilen açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Antakya Belediyesi, Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası ile diğer ilgili kurum ve kuruluşların desteğiyle 7 bin metrekare alanda açılan fuara 52 firma katıldı.


Hatay 3. Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı açılış programına Vali Doğan’ın yanı sıra HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, HASİAD Başkanı Gökhan Alkan, Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet Alakuş, HAGİAD Başkanı Yusuf Kavak, Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kavak, Antakya Belediye Başkan Vekili  Zeki Berber, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, STK temsilcileri ve sektör firma temsilcileri katıldı

Rahmi Doğan: “Geçen yıl içerisinde Hatay'da 10 milyar lira vergi tahsilatı yaparak 81 il içinde  yedinci sırayı almayı başardık”

Hatay Valisi Rahmi Doğan, açılışta yaptığı konuşmada, Hatay'ın komşu ülkede yaşanan savaştan hem ekonomik hem de sosyal anlamda etkilendiğini söyledi.Suriye savaşında son aşamaya gelindiğini ifade eden Doğan, "Suriye'nin yapılandırılması ve inşası önemli bir hal almıştır. Suriye krizinin en büyük zararını çeken ilimiz, artık bu yapılandırmada, Suriye’nin inşasında en önemli görevi almalı, en önemli ekonomik faktörü de yerine yetirmelidir. Bu fuarı bu açıdan önemsiyorum." dedi.İnşaat sektörünün ekonomilerin en önemli temel taşlarından bir tanesi olduğunu belirten Doğan, şöyle devam etti:"Geçen yıl içerisinde Hatay'da 10 milyar lira vergi tahsilatı yaparak 81 il içerisinde yedinci sırayı almayı başardık. Bu ciddi bir rakamdır ve ilimiz açısından ve ilimizin ekonomik yapısı açısından da önemli bir göstergedir. Yine 2018 yılında gümrük kapılarımızdan 6 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Bunun 3 milyar dolarlık kısmını sadece Hatay olarak bizim yaptığımızı söylemek istiyorum."

Lütfü Savaş: “Kalıcı fuar alanları yapacağız”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da fuarın üçüncüsünü yapmanın mutlululuğunu yaşadıklarını belirterek, kentteki fuarlardan başarılı sonuçlar alındığını söyledi.EXPO 2021 kapsamında hem Antakya ilçesinde hem de İskenderun ilçesinde kalıcı fuar alanlarını yapacaklarına değinen Savaş, Hatay’ın mesleki zenginliğin büyük kitlelere tanıtılmasının önemli olduğunu kaydetti. Savaş, “İlk adımını 3 yıl önce mobilyacılık fuarı ile başlattığımız ve dört ayrı kategoride yaptığımızı fuarlar serisine hoş geldiniz. Üç yıl önce Mobilyacılar Odası Başkanımızın önerisiyle bu işe başladık ve günümüze kadar da ilerleterek geldik. Fuarın hazırlanmasına destek veren günümüze kadar da ilerleterek geldik. Fuarın hazırlanmasına destek veren ve fuarda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Esnaf Odası tarafından düzenlenen Hatay Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı, 14 Nisan 2019 Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Başa Dön