Taahhüt Haber Yatırım maliyeti 5 milyar lirayı bulan Gebze – Darıca Metrosunu Ulaştırma Bakanlığı devir alıyor

Yatırım maliyeti 5 milyar lirayı bulan Gebze – Darıca Metrosunu Ulaştırma Bakanlığı devir alıyor


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze-Darıca Metro şantiyesinde bir basın toplantısı düzenledi. Büyükakın,bütün mali yükünü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği metro inşaatını geçtiğimiz yıl 2 milyar 690 milyon TL’ye ihale ettiklerini hatırlatarak, yatırımın merkezi bütçeden finanse edilmesini sağladıklarını bildirdi. Buna göre Gebze-Darıca hattı artık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşa edilecek.


Büyükakın: “Meydandaki istasyon inşaatını Ocak ayına kadar tamamlayacağız”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yatırım ile ilgili şunları söyledi: “Çevreyi rahatlatmak İçin meydandaki istasyonu hızlıca tamamlamak istiyoruz. Ocak ayına kadar bu kısmı bitirip, Gebze kent meydanını rahatlatacağız. Şaftlardan tünellere inmemiz 2020’nin sonuna kadar sürecek. Bütün Gebze ise 2021’in Ağustos ayında tamamlanacak. Projenin kapsamlı maliyeti 5 milyar lira. Bu belediyemizin 5 yıllık yatırım bütçesi. Bu sebeple il başkanımızla birlikte cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik. Kendileri Ulaştırma Bakanlığına talimat vereceklerini söylediler hemen irtibata geçtik. Genel sekreterimiz dün başvurularımızı yaptı. İnşallah bundan sonra metromuzu DLH yapacak. Biz de bu bütçemizi başka hizmetlere kaydıracağız. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyorum.”

Yatırımın inşası için 2018 yılında yapılan ihaleyi METGÜN İNŞAAT+GÖKÇE İNŞAAT+METİNG+EZE İNŞAAT iş ortaklığı kazanmıştı.

Yaklaşık maliyeti 2 milyar  797 milyon 169 bin TL. olarak açıklanan ihaleyi 2 milyar 488 milyon 489 bin TL. teklifi  ile METGÜN İNŞAAT+GÖKÇE İNŞAAT+METİNG+EZE İNŞAAT İş Ortaklığı kazanmış, işin sözleşmesi ise 12 Haziran 2018 tarihinde iş ortaklığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanmıştı. Yatırımın temeli ise 20 Ekim 2018 günü atılarak çalışmalara başlanmıştı.

Başa Dön