Taahhüt Haber İsveç'te Türk Öğrenciler Su Projesiyle Dereceye Girdi

İsveç'te Türk Öğrenciler Su Projesiyle Dereceye Girdi


Stockholm'de düzenlenen Uluslararası Su Haftası Forumu kapsamında düzenlenen "Gençler Su Ödülü" yarışmasında, Türkiye'den Bildirici ve Saatçi projeleriyle önemli bir başarıya imza attı.


Her sene 2 binden fazla su uzmanının, mühendisin, araştırmacının, kamu ve özel sektör temsilcisinin katılımıyla İsveç'in başkenti Stokholm’de gerçekleştirilmekte olan Dünya Su Haftası etkinlikleri kapsamında Stockholm Gençler Su Ödülü Yarışmasında ‘Bildirici ve Saatçi’ projelerinin dereceye girdiği bildiriliyor.

2009 yılında Dünya birinciliği gelmişti

DSİ Genel Müdürlüğü ile Stockholm Su Enstitüsü (SIWI) arasında imzalanan anlaşma uyarınca, Stockholm Gençler Su Ödülü'nde Türkiye’yi temsil edecek projeyi belirlemek üzere DSİ, 7 senedir Türkiye Gençler Su Ödülü (TGSÖ) Proje Yarışması düzenliyor. Konu ile ilgili olarak DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Dünya Su Haftası kapsamındaki Stockholm Gençler Su Ödülü'nde 2009 yılında ülkemizi temsil eden adayımız Dünya birincisi seçilmiştir. 25-30 Ağustos 2019 tarihlerinde İsveç'te düzenlenmekte olan Dünya Su Haftası kapsamındaki Stockholm Gençler Su Ödülü'nde ülkemizi temsil edecek projeyi belirlemek üzere Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen Türkiye Gençler Su Ödülü Proje yarışmasında Muğla Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrencileri Birsen Beril BİLDİRİCİ ve Elifnaz SAATCI tarafından hazırlanan "Keçi Kılı ve Koyun Yapağısından elde edilen Dokumanın Kirli Suların Temizlenmesinde Kullanımı" konulu proje, jüri üyelerimizce yapılan değerlendirme neticesinde birinci seçilerek İsveç'te ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır. Projenin amacı, su yüzeyindeki yağı emen, ancak suyun kendisini emmeyen yerel ve doğal bir malzeme olan keçi kılı ve koyun yapağısından elde edilen dokuma ile su yüzeyindeki petrol ve yağ kirliliği temizlemektir. Bu seneki Stockholm Gençler Su Ödülü Yarışması’nda Avustralya’yı temsil eden gençler 1. Dünya birincisi olmuştur.

Stockholm Gençler Su Ödülü Yarışması’nın Uluslararası Jüri Mülakatlarında ve Ödül Merasiminde Ulusal Organizatör sıfatıyla ülkemizi ve Genel Müdürlüğümüzü üst düzeyde temsil etmek üzere DSİ Trabzon Bölge Müdür Vekili Dr. Emre AKÇALI ile proje sahibi öğrencilerimize refakat ederek rehberlik yapmak ve projenin tanıtımında destek olmak üzere DSİ Dış İlişkiler Müşavirliği personeli Hasan Basri YÜKSEL, 25-30 Ağustos 2019 tarihlerinde İsveç'te düzenlenmekte olan Dünya Su Haftasına katılmaktadırlar.” Denildi.

İsveç’te düzenlenen ‘Uluslararası Su Haftası Forumu’ ile ilgili detaylı bilgiye http://www.worldwaterweek.org linkinden ulaşılabilirsiniz.

Başa Dön