Taahhüt Haber Kastamonu Taşköprü Çay Barajı İnşaatında Sona Gelindi

Kastamonu Taşköprü Çay Barajı İnşaatında Sona Gelindi


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak, Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında inşaatı süren Kastamonu Taşköprü Çay Barajı inşaatında sona gelindiğini bildirdi.


Mevlüt Aydın: “4 bin 200 dekar tarım arazisi sulanacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Sarımsak diyarı Kastamonu Taşköprü ilçesinde Çay Barajının çalışmaların sona yaklaşıldı. Çalışmaları devam eden Kastamonu Taşköprü Çay Barajının tamamlanması ile 4 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak” dedi.

Temelden 52 metre yüksekliğe sahip Çay Barajı 1 milyon 211 m3 su biriktirme hacmine sahip

Temelden 52 metre yüksekliğe sahip Çay Barajının 1 milyon 211 m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Aydın,’ Çay Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 6 371 400 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

Yatırımın inşaatını ULUOVA İNŞAAT gerçekleştiriyor.

DSİ 23 Bölge Müdürlüğünün takip ettiği yatırımın inşaatı için yapılan ihale sonunda 7 Mart 2017 tarihinde 16 milyon 400 bin TL. bedelle Uluova İnşaat ve Makina Sanayi Limited Şirketi  ile sözleşme imzalanmış, ve yatırımın 2019 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmişti. Kastamonu Taşköprü Çay Göleti Sulaması işini ise  TOKİN İNŞAAT+TOKAT YILMAZ İş Ortaklığı hayata geçiriyor. Sulama inşaatının da 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Başa Dön