Taahhüt Haber TVF 10 milyar dolar yatırımla Ceyhan’a ‘Rafineri ve Petrokimya Tesisi’ kurmayı planlıyor

TVF 10 milyar dolar yatırımla Ceyhan’a ‘Rafineri ve Petrokimya Tesisi’ kurmayı planlıyor


Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya alanında yatırım gerçekleştirecek. Adana'nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla (57 milyar 500 milyon TL) rafineri ve petrokimya tesisi kuracak


Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, TVF’nin özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü. AA muhabirinin TVF’den edindiği bilgiye göre, bu kapsamda, dış ticaret açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine alan fon, ilk yatırımını rafineri ve petrokimya alanında yapacak.

TVF’nin rafineri ve petrokimya kompleksi 10 milyar dolar yatırımla hayata geçecek

Türkiye Varlık Fonunun yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla Adana’nın Ceyhan ilçesinde kuracağı rafineri ve petrokimya kompleksinin inşasına, tasarım ve mühendislik çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2021’de başlanacak. İnşaat süresince yaklaşık 10 bin, faaliyet döneminde ise 5 bin kişilik istihdam oluşturması bekleniyor.

Ceyhan’ın uluslararası enerji merkezi olması hedefleniyor

Söz konusu rafineri ve petrokimya kompleksi, Ceyhan’ın uluslararası enerji merkezi olması hedefine destek sağlayacak. Projeyle, bölgede petrokimya üssü ve kimya kümelenmesi geliştirebilmek adına ihtiyaç duyulan ham maddelerin üretilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının hayata geçirilmesinin sağlanması hedefleniyor.

Başa Dön