Taahhüt Haber Bartın Kozcağız Barajı inşaatı devam ediyor

Bartın Kozcağız Barajı inşaatı devam ediyor


Bartın Kozcağız Barajında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları devam eden Kozcağız Barajının tamamlanması ile 24 bin 600 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.


Baraj temelden 54 metre yüksekliğe 46 milyon metreküp hacme sahip

Temelden 54 metre yüksekliğe sahip Kozcağız Barajı 46 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip. Bartın Kozcağız Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak. Ayrıca Q 500 taşkın hidrografını rezervuarda tutarak Kozcağız Ovasında ve Bartın şehrinde meydana gelecek taşkın debilerinde önemli ölçüde düşüş sağlayacaktır.  Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 20 milyon 56 bin 999 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

Yatırımın inşaatını VESTAN MÜTEAHHİTLİK+DEMCE YAPI gerçekleştiriyor

DSİ 23 Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen Kozcağız Barajı’nın yaklaşık maliyeti 2013 yılı fiyatlarıyla 95 milyon 542 bin TL. olarak açıklanmış, Vestan Müteahhitlik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi + Demce Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı ihaleyi 64 milyon 197 bin 885 TL teklifi ile kazanmıştı. Baraj için inşaata 2014 yılı Şubat ayında başlanmış ve yatırımın 2017 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmişti.

 

Başa Dön