Taahhüt Haber Bozkır Barajı Su Tutmaya Hazırlanıyor

Bozkır Barajı Su Tutmaya Hazırlanıyor


Temelden 116 metre yüksekliğe ve 361 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan Bozkır Barajının su tutmaya hazırlandığı bildiriliyor. Konya'nın Bozkır ilçesinde Göksu Nehri üzerine inşa edilen ve mekanik ekipman montajı devam eden baraj yatırımında barajın rezervuar alanında yer alan ve sular altında kalacak olan Dedemli Kasabasının taşınma işlemleri ile baraj relokasyon yolu inşasında sona gelindiği bildiriliyor


Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşa edilen , temelden 116 metre yüksekliğe ve 361 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan ve yatırım hacmi 500 milyon TL’yi geçen Bozkır Barajında su tutma hazırlıkları başladı. Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan DSİ, mekanik ekipman montajı devam eden barajın, ayrıca baraj eteğine inşa edilecek olan hidroelektirik santrali ile de yılda 35 milyon kWh enerji üreteceğine dikkat çekti. Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız şunları kaydetti: "KOP büyük bir projeler demeti. Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'i inşa ettik. Yukarı Göksu Havzasının sularını Konya Kapalı Havzasına ulaştırdık. Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı ve Hotamış Depolamamızı tamamladık. Afşar Barajı ve Hadimi Tüneli inşası devam ediyor. Şimdi de Bozkır Barajımız su tutmaya hazırlanıyor. Konyalılara bu müjdeyi vermekten mutluluk ve gurur duyuyorum"

Bozkır Barajında depolanan sular önce Bağbaşı Barajına aktarılacak sonra da Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Ovası'na ulaşacak. Barajın ülke ekonomisine yıllık katkısının ise 2020 yılı fiyatlarıyla 128 milyon TL olacağı hesaplanıyor.

 

Başa Dön