Taahhüt Haber TAV, Almatı Havalimanı için görüşmelere devam ediyor

TAV, Almatı Havalimanı için görüşmelere devam ediyor


TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "Almatı Havalimanı görüşmelerine devam ediyoruz.Görüşmelerin olumlu sonuçlanması ile,Türkiye-Kazakistan'ın kültürel ve ticari bağlarının daha da gelişmesi için önemli bir adım atılmış olacak" dedi


TAV'dan yapılan açıklamaya göre, Kazakistan'ın başkenti Almatı'da düzenlenen "Almaty Investment Forum"da, 500'e yakın iş insanı, üst düzey kamu görevlileri ve yatırımcılar buluştu. Açıklamada forumdaki konuşmasına yer verilen Şener, Almatı Havalimanı'nı satın almak üzere görüşmelere devam ettiklerini belirterek, sürecin olumlu sonuçlanması halinde gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri aktardı. Havalimanının turizmin geliştirilmesi ve bölgenin kalkınmasında önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Şener, kamu ve özel sektörle iş birliği halinde tüm paydaşlar için en yüksek faydanın yaratılacağını bildirdi.

TAV Havalimanları'nın ürün ve hizmetleri 28 ülkede 100'e yakın havalimanında yer alıyor

Dünya ölçeğinde bakıldığında, gelecek dönemde, havacılıkta en hızlı büyüyecek bölgenin Asya olduğunu kaydeden Şener, 20 yıl içinde Asya kıtasında 3 milyar kişinin daha orta sınıfa geçeceğini ve havalimanlarını kullanacağı öngörüsünde bulundu. TAV Havalimanları'nın ürün ve hizmetlerinin 28 ülkede 100'e yakın havalimanında yer aldığı bilgisini veren Şener, şirketin sahip olduğu bilgi birikimiyle, havalimanı işletmeciliğinde küresel ölçekte tercih edilen bir marka olduğunu belirtti. Şener, TAV'ın Almatı Havalimanı'nı almasının, Türkiye ve Kazakistan arasındaki kültürel ve ticari bağların daha da gelişmesi için önemli bir adım olacağını kaydetti.

Almatı Vali Yardımcısı Saparbek Tuyakbayec ve Sani Şener arasında "iyi niyet anlaşması" imzalandı.

Açıklamada verilen bilgilere göre, forumda düzenlenen panelin ardından Almatı Vali Yardımcısı Saparbek Tuyakbayec ve Sani Şener arasında "iyi niyet anlaşması" imzalandı. Anlaşmayla, TAV'ın havalimanı satın alma işlemini tamamlaması halinde, bölgenin kalkınması için yoğun iş birliği yapılması planlanıyor. TAV, 8 Kasım'da yaptığı açıklamada Almatı Havalimanı'nı satın almak üzere görüşmelere başladığını belirtmişti.

Başa Dön