Taahhüt Haber HİDROMEK Bu yıl da Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketler arasında yer aldı

HİDROMEK Bu yıl da Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketler arasında yer aldı


Turkishtime Dergisi tarafından her yıl hazırlanan “AR-GE 250” araştırmasının sonuçları açıklandı. HİDROMEK, 2019 yılındaki AR-GE yatırımları ile Türkiye’de “En Çok AR-GE Harcaması Yapan 250 Firma” listesinde geçen yıla göre 2 basamak yükselerek 37’nci oldu. Aynı araştırmada HİDROMEK, AR-GE Merkezinde yürüttüğü proje sayısına göre 7’nci olurken, AR-GE Merkezinde çalışan lisans ve lisansüstü personel sayısına göre 38’inci oldu.


“Turkishtime Türkiye AR-GE 250 Araştırması”, 2013 yılından bu yana Türkiye’de AR-GE ve inovasyonun gelişiminin nabzını tutuyor. Rapor; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı AR-GE merkezine sahip firmaların AR-GE 250 araştırması kapsamında yaptıkları bildirimler ile Türkiye ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma tarafından verilen bilgiler ve Borsa İstanbul şirketlerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklamalardan yola çıkılarak hazırlandı.

Sektörün ilk Ar-Ge merkezini kurdu

Dünyanın tanınmış iş makinesi üreticisi HİDROMEK, AR-GE yatırımları ile çalışmalarına güç kazandırıyor. 2014 yılında, Türkiye’nin 157’nci, iş ve inşaat makineleri sektörünün ilk teknoloji ve AR-GE merkezini kuran HİDROMEK, AR-GE faaliyetlerini geliştirmek ve ürün gamını zenginleştirmek için 2018 yılında 2’nci AR-GE merkezini faaliyete geçirdi.

HİDROMEK 3 bin metrekarelik ofis, test ve prototip atölye alanı ve 168 personeli ile iş ve inşaat makineleri sektörüne yeni ve teknolojik ürünler kazandırmaya devam ediyor. HİDROMEK, teknoloji ve AR-GE merkezleri bünyesinde TÜBİTAK destekli projeler, üniversite- sanayi iş birliği çalışmaları ile katma değeri yüksek elektrik ve elektronik kontrollü makine tasarım ve geliştirme faaliyetleri yürütülüyor.

Dünyada üretilen ilk lastik tekerlekli yüzde yüz elektrikli ekskavatörü HICON 7W’yu geliştirme faaliyetlerine devam eden HİDROMEK, otonom, yarı otonom, elektrikli ve hibrit makineleri geliştirmek için AR-GE çalışmalarını da sürdürüyor.

Başa Dön