Taahhüt Haber Konya Metrosu Birinci Etap ihalesi bu ay içinde yapılacak

Konya Metrosu Birinci Etap ihalesi bu ay içinde yapılacak


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’daki basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Başkan Altay, Metro Projesinin ilk etabının ihalesinin bu ay içerisinde yapılacağı, 2021 İslam Dayanışma Oyunlarının Konya’da gerçekleştirileceği ve pancar üreticileri için verdiği müjdeler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti


Benim Şehrim Projesinde vadettikleri tüm işleri gerçekleştirmek için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Altay, “İnşallah Konya bu dönem dünyanın önemli marka şehirlerinden birisi haline gelecek” dedi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya için verdiği müjdelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yatırım hacmi 1 milyar Avroyu bulan Metro’nun ihalesi bu ay yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konya’nın uzun süredir konuştuğu ve şehrin önemli bir beklentisinin olduğu Metro projesiyle ilgili ilk kez somut bir tarih verdiğini kaydeden Başkan Altay, “Metro ihalesi Eylül ayında yapılacak. Konya Metrosu’nun tamamı yer altından inşa edilecek ve başlangıcından sonuna kadar 35 dakikalık bir seyahat süresi olacak. 1 milyar Avronun üzerinde bir yatırım gerçekleştirilmiş olacak. Konya böylece metrosu olan şehirler arasına girmiş olacak. Bu, Konya için çok önemli. Şehrin gelişmişliğini gösteren, standardının yükseldiğini gösteren en önemli verilerden biri de şehrin sahip olduğu metro ve raylı sisteminin uzunluğudur. Konya bununla birlikte çok önemli bir kazanım elde etti. Özellikle sıkı bir ekonomik politika uygulandığı dönemde böyle bir yatırımın tarihiyle birlikte müjdelenmesi Sayın Cumhurbaşkanımızın Konya’ya ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir” dedi.

Taşıtların alımını da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlendi

Başkan Altay, metro taşıtlarının alımının daha önce Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu ancak yeni yapılan protokolle taşıtların alımının da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından üstlenildiğini duyurarak, “İlk etap 1 milyar Liranın üzerinde bir rakamdı. Son yaptığımız protokolle bu yükümlülük de tamamen bakanlığa geçti. Bu da Konya için çok önemli. Emeği geçen Konyalı bürokratlarımıza, Genel Başkan Yardımcımıza, Bakanlarımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınması tamam

Göreve geldikleri ilk günden itibaren Konya’nın önemli sorunlarını çözmek için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Bu konuda bazı projelerde önemli mesafeler aldık. Özellikle Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınması konusunda TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın gayretleriyle oradaki esnafımızla anlaşmalar tamamlandı. Bu sanayi sitelerimiz hem şehirde fonksiyonlarını yitirmiş, görüntü ve trafik kirliliğine yol açıyor hem de vatandaşımıza hizmet verebileceği standarttan uzaklaşmıştı. TOKİ ile yaptığımız protokol gereği esnafımızla anlaşma gerçekleştirildi” dedi.

Eski stadyum alanına yapılacak millet bahçesi ihalesi bu yıl yapılacak

Başkan Altay konuşmasına şöyle devam etti: “Mevlana Çarşısı’nın kaldırılarak alanın Altın Çarşı ile birlikte yeniden şehrimize kazandırılması için bir çalışma yürütüyoruz. Böylece Bedesten ile Mevlana Meydanı arasında kalan kötü görüntüyü ortadan kaldırmak, Aziziye Camisi’ni ve Bedesteni de Mevlana’ya gelen ziyaretçilerle buluşturmayı arzu ediyoruz. Mevlana Çarşısındaki esnafımızla neredeyse mutabık durumdayız. Altın Çarşıyla ilgili yerleştirmeyi de arkadaşlarımız yaptı. 10 güne kadar da Altın Çarşıdaki esnafımızla görüşmeye başlayacağız. Bir diğer konu da eski stadyum alanına yapılacak Millet Bahçesi. İnşallah ihalesini yıl sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz. Muhacir Pazarı’nın da yerine taşınması için çalışmalar sürüyor. İnşallah 45 gün içerisinde tamamlanacak ve stadın eski yerindeki pazar yeni yerine taşınacak. Biz de oradaki imalatlarımıza başlayacağız. Yeni Tren Garı önündeki alt geçit de tamamlandı. En kısa sürede de alt geçidi açacağız.”

Başkan Altay, toplantıda daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Başa Dön