Taahhüt Haber Konya Metrosunun ilk etabı maliyeti 1 milyar 190 milyon avroyu buluyor

Konya Metrosunun ilk etabı maliyeti 1 milyar 190 milyon avroyu buluyor


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündem değerlendirmesi yaptı. Altay, Konya Metrosu projesi ile ilgili olarak "Konya Metrosu’nun İhalesi Konya’ya yapılan en büyük kamu yatırımıdır. Yatırım 1 milyar 190 milyon avroluk bir yatırım gerçekleşecek" dedi.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündem değerlendirmesi yaptı.  Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Dünya Belediyeler Birliği olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği’nin (UCLG) Eş Başkanlığı görevine seçildiklerini hatırlatarak, bunun Türkiye’nin ve Konya’nın temsili açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

- “Konya Metrosunun ilk etabı 1 milyar 190 milyon avroya mal olacak”

Konya yatırımları hakkında açıklamalarda da bulunan Başkan Altay, metro ihalesiyle Konya’nın bir hayalinin daha gerçekleşmesine şahitlik ettiklerini ifade etti. Fetih Caddesi ile Kışla Caddesi Kavşağında 10 bin kişilik spor salonunun yanındaki 30 bin metrekarelik alanda ana şantiyenin kurulma çalışmalarının başladığı bilgisini veren Başkan Altay, “21.1 kilometrelik uzunluğa sahip 22 duraktan oluşan çalışma Konya Metrosu’nun ilk etabı olacak. İhalesi Konya’ya yapılan en büyük kamu yatırımıdır. 1 milyar 190 milyon avroluk bir yatırım gerçekleşecek. Konya-Ankara YHT’sinin 1 milyar dolarlık bir yatırım olduğu düşünülürse yapılan işin Konya için ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz. Çalışmaların 4 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Taşıt alımları Konya Büyükşehir tarafından üstlenilmişti. Son dönemde Konya’nın oluşturduğu birlik ve beraberlikle taşıt alımlarının tamamı da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından üstlenilecek” dedi.

- “Karatay, Meram ve Selçuklu’da 3 yeni cadde inşa edilecek”

Metro yapımı sürecinde Konya’ya en az şekilde rahatsızlık vererek süreci bir an önce tamamlamak istediklerinin altını çizen Başkan Altay, “Konyalılardan da bir miktar anlayış bekliyoruz. Çünkü kalıcı çözümler için geçici rahatsızlıklar ortaya çıkacak. Bu arada trafiğin rahatlatılması için hem Karatay’da hem Meram’da hem de Selçuklu’da üç yeni caddenin açılması konusunda kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Sultan Abdülhamid Han Caddesi, Celaleddin Karatay Caddesi ve İsmail Ketenci Caddeleri de açılarak alternatif üç yeni cadde oluşturmayı planlıyoruz. 2023 yılında Konya Metrosunu kullanmaya başlayacağız. Şehrimiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

- “Raylı sistemi şehir hastanesine ulaştırmak için çalışmaları sürdürüyoruz”

Gazetecilerden gelen bir soru üzerine, Şehir Hastanesine raylı sistemi ulaştırmak için bir çalışma yürütüyoruz diye Başkan Altay, Şimdilik Adliyede kalıyor ama onu Şehir Hastanesine kadar ulaştırmak için proje çalışmaları tamamlandı” dedi. Ayrıca Barış Caddesine de tramvay projemiz var diyen Altay, “İkinci etaba başlamadan on uda yapmayı arzu ediyoruz. Çünkü mevcut inşaat sırasında belki hattı kullanamadığımız için toplu ulaşımı Barış Caddesi üzerinden Koyuncu Kavşağına kadar sürdürülmesi için çalışma yürütüyoruz. Bu dönem önceliğimiz ulaşım. Konya projeler tamamlandığında raylı sistem ağımız tamamlanmış olacak. Bu arada metro duraklarımızın olduğu yerlere büyük otoparklar yaparak vatandaşların ulaşımlarını metro ile yapmalarını sağlayacağız” dedi. 

Başa Dön