5 İlde yapılacak 85 bin 250 ‘Deprem Konutu’ TOKİ ve GYODER’in işbirliği ile planlanıyor

ANKA’nın haberine göre, ajans, deprem bölgesinde yapılacak konutların planlarına ulaştı. Beş  kentte yapılacak 85 bin konut ile ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın TOKİ ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan ve ANKA’nın ulaştığı “Afet Bölgesi Tasarım Alanları Rehberi”ne göre; Malatya, Osmaniye, Hatay ve Adana’da inşa edilecek 85 bin 250 yeni deprem konutu inşaatı müellif firmalar sıralandı.

Habere göre 16 şirket ise özel sektör deyimiyle müellif firma (etüt-proje – kontrollük firması) olarak adlandırıldı. Rehbere göre, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Adana’da toplam 23 milyon 426 bin metrekare alanda 85 bin 250 yeni konut yapılacak.

toki-gyoder-afet-bolgesi-tasarim-alanlari-rehberi
Afet Bölgesi Tasarım Alanları Rehberi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın TOKİ ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından hazırlandı

DEPREM EVLERİ YAPIMI PLANLANAN İLLER VE İNŞA EDİLMESİ MUHTEMEL KONUTLAR ŞÖYLE:

KAHRAMANMARAŞ

Afşin:  Merkez proje alanında 750 Konut. Müellif firma olarak İki Design Gorup ve Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin görevlendirilmesi bekleniyor.

Elbistan:  Doğu Proje Alanı’nda; 2 bin 500 konut. Müellif firmalar: Mental Design Works (Mental Tasarım Proje Geliştirme ve Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi) / NKY Architects & Engineers

Onikişubat: Önsen Proje Alanı’nda 10 bin konut. Projenin müellifi: NKY İnşaat. Türkoğlu Proje Alanı’nda; 2 bin konut Projenin müellifi Aboutblank Architecture & Urban Design. ve Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ

Pazarcık: İncirli Proje Alanı 2 bin konut.Projenin müellifli MKN Mimarlık. ve ANT Yapı Grup.

MALATYA

Battalgazi: Çamurlu Proje Alın 15 bin konut. Müellif Firmalar; Dome ve Cross Work

Yeşilyurt:  İkizce Proje Alanı 10 bin konut. Müellif Firma: AGM Mimarlık Mühendislik ve Kuzu Grup.

Doğanşehir: 5 bin konut. Müellif Firma: Ege Yapı

HATAY

Antakya: 10 Bölge (8 milyon 617 bin metrekare  proje alanı) 27 bin konut. Müellif firmalar Kalyon İnşaat AŞ., NEF İnşaat, Tahincioğlu Konut ve Optimal İnşaat.

Belen Proje Alanı (200 bin metrekare) Bin konut. Müellifi Kayabay Mimarlık. ve Tahincioğlu Konut.

Samandağ: Mağaracık Proje Alanı (60 bin metrekare) 3 bin Konut Müellif Firma: Kalyon İnşaat AŞ.

OSMANİYE

Merkez Proje Alanı (1 milyon metrekare) 5 bin Konut. Müellif Firma Ege Yapı

ADANA

Çukurova Proje Alanı (400 bin metrekare) 2 bin konut. Proje Müellifi Optimal İnşaat.

TH / 01.03.2023 - 3078 - 13
TH / 01.03.2023 – 3078 – 13

ÖZET

ANKA’nın haberine göre, ajans, deprem bölgesinde yapılacak konutların planlarına ulaştı. Beş  kentte yapılacak 85 bin konut ile ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın TOKİ ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan ve ANKA’nın ulaştığı “Afet Bölgesi Tasarım Alanları Rehberi”ne göre; Malatya, Osmaniye, Hatay ve Adana’da inşa edilecek 85 bin 250 yeni deprem konutu inşaatını yapması muhtemel firmalar sıralandı.