Akkuyu NGS’de 4’üncü Ünite İnşaatı Başladı

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinin inşası, sahada düzenlenen törenle resmen başladı. 4’üncü güç ünitesinin inşaatına başlanmasıyla, Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarının en yoğun olacağı aşamaya girilmiş oldu.

Törene, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Enerji Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Zafer Demircan ve Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürü Afşın Burak Bostancı katıldı.

Rosatom-Genel Muduru-Aleksey-Likhachev
Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev “Akkuyu NGS, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Rusya dışında yürüttüğü projeler içinde amiral gemisi konumundadır”

NGS SAHASINDA NÜKLEER ALTYAPI TESİSLERİNİN İNŞAATI ARTIK AYNI ANDA 4 ÜNİTEDE BİRDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Akkuyu NGS, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Rusya dışında yürüttüğü projeler içinde amiral gemisi konumundadır. Bizim en büyük inşaat projemiz olan Akkuyu NGS sahasında nükleer altyapı tesislerinin inşaatı artık aynı anda 4 ünitede birden gerçekleştirilecek.  Sizinle birlikte, nükleer santralin inşaat çalışmaları için ne kadar muazzam bir iş yapıldığını görebiliyoruz. Rus ve Türk şirketleri arasındaki verimli iş birliği, Türk sanayisinin projeye ilgisi ve verimli bir tedarik zincirinin oluşturulması sayesinde projemizin iki ülke arasındaki etkileşimin önemli bir örneği olduğunu güvenle söyleyebilirim.  Modern ve güvenilir Rus nükleer teknolojileri lehine bir seçim yapan Türkiye Cumhuriyeti, Akkuyu NGS ile on yıllar boyunca enerji istikrarı sağlama hedefini güvence altına alacaktır.”

FATİH DÖNMEZ: “AKKUYU NGS CUMHURİYET TARİHİMİZİN TEK KALEMDEKİ EN BÜYÜK YATIRIMI”

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Cumhuriyet tarihimizin tek kalemdeki en büyük yatırımı. Tamamlandığında 4 reaktör elektrik talebimizin yüzde 10’unu tek başına karşılayacak. Akkuyu sadece üreteceği elektrikle değil aynı zamanda yeşil enerji hedefimize yapacağı katkıyla da önemli bir rol üstlenecek. Akkuyu yılda 35 milyon ton, işletmede kalacağı 60 yıl zarfında ise toplam 2.1 milyar ton karbon emisyonunun engelleyecek. Akkuyu’da da en yüksek güvenlik standartlarına sahip en son teknoloji ürünü üçüncü nesil VVER-1200 tipi reaktörler kullanılacak. Böylece enerji arz güvenliğimizi çevreci, rekabetçi ve güvenilir bir enerji kaynağıyla desteklemiş olacağız.”

İNŞAAT İZNİ 2021 YILI EKİM AYINDA TÜRKİYE NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU (NDK) TARAFINDAN VERİLDİ

Akkuyu NGS’nin 4’üncü güç ünitesinin inşasına ilişkin lisans, Ekim 2021’de Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından verildi.  Beton dökme çalışmalarından önce drenaj çalışmaları, çukur kazıma çalışmaları, beton yastığının montajı ve su yalıtımı, temelin güçlendirilmesi ve gömülü parçaların montajı gibi bir dizi hazırlık yapıldı. İnşa edilecek ünitenin temeline takviye ile güçlendirilmiş beton dökülüyor. Temel ise “döküm” olarak adlandırılan 16 bloğa ayrılmış durumda. Temele toplamda 17 bin metreküp beton karışımı dökülecek. Betonlama yüksekliği 2,6 metre, her bloğun ortalama hacmi ise bin 100 metreküp olacak.

Beton dökme işlemi, beton fabrikasının laboratuvar uzmanları, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. temsilcileri, ana inşaat yüklenicisi TITAN 2 IC İçtaş İnşaat A.Ş. ortak girişimi ve bağımsız inşaat kontrol kuruluşlarının denetiminde gerçekleştirilecek.

İNŞAAT SAHANIN TAMAMINDA SÜRÜYOR

İnşaat çalışmaları sahanın tamamında devam ediyor. 1’inci ünitede reaktör binası ve türbin binasının temel plakalarının betonlanması tamamlandı. Aynı zamanda kor tutucu, reaktör basınç kabı, buhar jeneratörleri, ana sirkülasyon pompa üniteleri de takıldı ve ana sirkülasyon boru hattının kaynağı bitirildi. Ünitede ayrıca iç koruma kabuğunun (İKK) beşinci katmanı da monte edildi. Şu anda ise kubbenin alt kısmı olan iç koruma kabuğunun 6’ncı katmanı monte ediliyor ve kutup vincinin ön montajı yapılıyor. 2’nci ünitede ise kor tutucu kuruldu, reaktör binasının temel plakalarının betonlanması ve türbin binası tamamlandı. Ayrıca iç koruma kabuğunun üçüncü katmanı da monte edildi. 3’üncü ünitede de reaktör binası ve türbin binasının temel döşemelerinin güçlendirilmesi tamamlanırken, türbin binasının ve reaktör binasının temeline beton döküldü ve kor tutucu kuruldu.

TÜRK TEDARİKÇİLERE VERİLEN SİPARİŞ HACMİ 3 MİLYAR DOLARI AŞTI

Akkuyu NGS Projesi’nin hayata geçirilmesinde Türk şirketleri aktif olarak yer alıyor. Projeye, malzeme, ekipman ve hizmet sağlayan ve çeşitli çalışmalar yürüten yüzlerce Türk şirketi bulunuyor. Türk tedarikçilere verilen sipariş hacmi şimdiden 3 milyar doları aşmış durumda. Proje, bölgenin altyapısının gelişmesine ve istihdam artışına önemli katkı sağlıyor.

ŞANTİYEDE ŞU ANDA 25 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÇALIŞIYOR

Akkuyu NGS sahasında şu anda yaklaşık % 80’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 25 binden fazla kişi çalışıyor. Bölgedeki işçiler aktif olarak projede yer alıyor. Sadece geçen yıl içinde Gülnar ilçesinden 600’den fazla kişi sahada istihdam edildi. Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre Mersin’in en büyük işvereni olma özeliğini taşıyor.  Projedeki tüm çalışmalar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK), Türkiye Enerji, Atom Enerjisi ve Madencilik Araştırmaları Kurumu (TENMAK), Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer ilgili birimleri ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) onayı ile yakın iş birliği içinde yürütülüyor.

DÖRDÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN REAKTÖR BASINÇ KABI ÜRETİLDİ

Öte yandan Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan yeni bir açıklama ile  santralin ekipman üretim çalışmalarının sürdüğü ifade edildi. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumunun makine yapım bölümü Atomenergomash bünyesindeki AEM-Technology AŞ’nin Volgodonsk’taki şubesi Atommash’ta dördüncü güç ünitesi için reaktör basınç kabının tabanının üretildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Reaktör basınç kabı tabanı iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Öncelikle boru şeklindeki dövme demir Atommash’ın ısı ve presleme alanında açıldı. İkinci aşamada tabana şekil verildi. 64 ton ağırlığında ve 300 milimetre kalınlığındaki yuvarlak ham parça, üç aşamalı olarak 6 saat boyunca 1020 derece ısıya tabi tutuldu. Ardından levha bir vinç yardımıyla pres makinesine gönderildi. Reaktör basınç kabının tabanı, gücü 10 bin ton olan pres makinesinde yapılan işlemle oluşturuldu. Birinci sınıf güvenlik ekipmanı olma özelliği taşıyan reaktör, içine çekirdek ve iç kısımların yerleştirildiği eliptik bir tabana sahip dikey silindirik bir gövdeden oluşuyor. Reaktörün tepesi, kurulu mekanizmalar, kontroller, reaktör koruması ve reaktör içi kontrol için sensör kablolarının çıkışını sağlayan branşman borularını barındıran bir kapakla hava geçirmez şekilde kapatılıyor.”

TH / 25.7.2022 - 2922 - 18
TH / 25.7.2022 – 2922 – 18

ÖZET

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinin inşası, sahada düzenlenen törenle resmen başladı. 4’üncü güç ünitesinin inşaatına başlanmasıyla, Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarının en yoğun olacağı aşamaya girilmiş oldu.