Akkuyu Nükleer AŞ.: “T2IC’nin ödemediği Temmuz ayı maaşlarını öz kaynaklarımızdan yüzde 35 zamlı olarak ödeyeceğiz”

5 Ağustos 2022 Cuma günü bir açıklama yapan AKKUYU NÜKLEER, yeni ana yüklenici TSM’nin alt yükleniciler arasında sözleşmelerin imzalanması için aktif olarak yer aldığını ve Temmuz ayı maaş ödemelerini T2IC’nin yapmadığını ve özkaynaklarından AKKUYU NÜKLEER olarak yapacaklarını ve T2IC’de istihdam edilen tüm işçi, mühendis ve yöneticilere yeni işveren olan TSM’ye geçme teklifi yapıldığını bildirdi.

Akkuyu NGS inşaat sahasında çalışmalar her zamanki gibi devam etmektedir. Proje yönetimi, inşaat işlerinde katılımcıların yeniden düzenlenmesi kararı ile özellikle TITAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ (T2IC) ile yapılan sözleşmenin feshedilmesinin ardından, Akkuyu NGS’nin nükleer güç ünitelerinin inşası için yeni ana yüklenici şirketi olan TSM ENERJİ İNŞAAT SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ (TSM) ile alt yükleniciler arasında sözleşmelerin yeniden imzalanması sürecinde aktif olarak yer almaktadır. 5 Ağustos 2022 tarihi itibariyle, inşaat ve montaj işlerini yürüten şirketlerin çoğu iş kapsamlarıyla alakalı TSM ile sözleşmelerini imzalamıştır. Diğerleri ile de sözleşmelerin yeniden imzalanmasının en kısa zamanda tamamlanması beklenmektedir.

TEMMUZ 2022 AYI MAAŞ ÖDEMELERİNİ AKKUYU NÜKLEER YAPACAK

T2IC’nin tarafların mutabakatı ile sözleşmeyi feshetmeyi reddetmesi ve mali konularda çalışanların maaşlarının ödenmesi dahil yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmemesi nedeniyle AKKUYU NÜKLEER, T2IC’nin çalışanlarına Temmuz 2022 ayının maaş ödemelerini kendi özkaynaklarından yapmaya karar vermiştir. Türk lirası olarak maaşları alan çalışanın ücretleri ise %35 oranında artırılacaktır.

TÜM İŞÇİ, M ÜHENDİS ve YÖNETİCİLERE TSM’YE GEÇME TEKLİFİ YAPILIYOR

Daha önce T2IC’de istihdam edilen tüm işçi, mühendis ve yöneticilere yeni işveren olan TSM’ye geçme teklifi yapılmaktadır. Devir sırasında, çalışanların Türkiye Cumhuriyeti çalışma mevzuatı uyarınca sahip olduğu tüm haklar korunacaktır ve önceki işyerinde çalışma süresine bağlı olarak kıdem tazminatı, kullanmadığı izin tazminatı ve ihbar tazminatı dahil tüm hakkı olan ödemeler yapılacaktır. Bu önlemler, inşaat sahasında işin sürekliliğini ve kalitesini, Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmalarını takvime uyulmasını, işçilerin çalışma koşulları açısından haklarının korunmasını ve çalışanlara ücretlerin zamanında ödenmesini sağlamak için alınmıştır.

ROSATOM: AKKUYU NGS’DE TÜRK FİRMA SAYISI ARTACAK

Öte yandan Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Alexey Likhachev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi öncesi yaptığı yazılı açıklamada, Akkuyu NGS’de Türk şirketleriyle çalışmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Likhachev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında çalışanların yüzde 80’den fazlasının Türk vatandaşı olduğunu belirterek, bu sayının ve projedeki toplam Türk firması sayısının zamanla artacağını bildirdi.

Rosatom-Genel Muduru-Aleksey-Likhachev
Likhachev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında çalışanların yüzde 80’den fazlasının Türk vatandaşı olduğunu belirterek, bu sayının ve projedeki toplam Türk firması sayısının zamanla artacağını bildirdi.

AKKUYU NGS SAHASINDA ÇALIŞAN 25 BİN KİŞİDEN YÜZDE 80’İ TÜRK VATANDAŞI

Şirketlerin, ülkenin en büyük projesine gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını kaydeden Likhachev, “Azimlerini, gayretlerini, deneyim kazanma isteklerini ve nükleer endüstri tedarikçileri statüsünde yeni yetkinliklerini takdir ediyoruz. Şu anda Akkuyu NGS sahasında yaklaşık 25 bin kişi çalışıyor. Bunun yüzde 80’den fazlasını Türk inşaat şirketlerinde çalışan Türk vatandaşlar oluşturuyor ve zamanla bu sayı artacaktır. Projedeki toplam Türk firması sayısı da artacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“YÜKÜMLÜLÜKLER ŞEFFAF VE TİTİZ YERİNE GETİRİLMELİ”

Likhachev, böylesine büyük ölçekli ve teknik bakımdan karmaşık bir projenin yönetiminin tüm katılımcılara büyük sorumluluklar getirdiğinin farkında olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Burada çalışmaya aday olan her şirketten öncelikle belirlenen görevleri uygulama yeteneğinin onaylanmasını bekliyoruz. ROSATOM’un şeffaf satın alma sistemi Türkiye sahasında da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sahada en nitelikli ve deneyimli yükleniciler görev yapmaktadır. İkinci şartımız ise üstlenilen yükümlülüklerin son derece şeffaf, dürüst ve titiz bir şekilde yerine getirilmesidir. Son olarak da şirketin, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği, 2023’te ilk ünitenin inşasının tamamlanması hedefine ulaşılmasına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yaptığını görmek istiyoruz.”

TH / 8.8.2022 - 2932 - 15
TH / 8.8.2022 – 2932 – 15

ÖZET

5 Ağustos 2022 Cuma günü bir açıklama yapan AKKUYU NÜKLEER, yeni ana yüklenici TSM’nin alt yükleniciler arasında sözleşmelerin imzalanması için aktif olarak yer aldığını ve Temmuz ayı maaş ödemelerini T2IC’nin yapmadığını ve özkaynaklarından AKKUYU NÜKLEER olarak yapacaklarını ve T2IC’de istihdam edilen tüm işçi, mühendis ve yöneticilere yeni işveren olan TSM’ye geçme teklifi yapıldığını bildirdi.