Anastasia Zoteeva: “Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İÇTAŞ ile sözleşmeyi feshederek inşaat işlerini yeniden yapılandırmaya karar verdik”

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan bir açıklama ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde katılımcıların yapılandırılmasının yeniden düzenlenmesine karar verildiği bildirildi. Açıklamanın ardından İC İÇTAŞ İNŞAAT’tan yazılı bir açıklama geldi. Peşi sıra Akkuyu Nükleer AŞ’de yeni bir yazılı açıklama yaparak yeni sözleşmesin TSM ENERJİ İNŞAAT ile imzalandığını bildirdi.

ANASTASİA ZOTEEVA: “PROJE KATILIMCILARININ YENİDEN DÜZENLENMESİ, MEVCUT ÇALIŞMA AŞAMASININ DİNAMİKLERİ VE ÖZELLİKLERİ DİKKATE ALINARAK YAPILMAKTADIR. 4’ÜNCÜ ÜNİTENİN İNŞASINA BAŞLANMASIYLA AKTİF AŞAMAYA GİRDİK. “

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Akkuyu NGS Projesinin takvime uygun olarak  ilerlediğini belirterek son teslim tarihlerine uygun hareket edilebilmesi için özel sektörün bu inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere sahip olması gerektiğine dikkat çekerek, “Proje yönetimi, buna uygun olarak, Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde katılımcıların yapılandırılmasının yeniden düzenlenmesine karar vermiştir” dedi. Zoteeva açıklamasına şöyle devam etti: “Proje katılımcılarının yeniden düzenlenmesi, mevcut çalışma aşamasının dinamikleri ve özellikleri dikkate alınarak yapılmaktadır. 4’üncü ünitenin inşasına başlanmasıyla aktif aşamaya girdik. Proje için geliştirilen yerelleştirme yol haritası başarıyla uygulanmaktadır. Hedeflenen yerelleştirme seviyesi, 6,5 milyar ABD doları olarak öngörülmektedir. Türk şirketlerine şimdiden yaklaşık 3,2 milyar ABD doları tutarında sipariş verilmiş durumdadır. Projede yer alan Türk şirketlerinin ve sahada çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı da artmaya devam etmektedir. Bugün sahada istihdam edilenlerin yüzde 80’inden fazlasını Türk vatandaşları oluşturmaktadır ve bu sayı artmaya devam edecektir. Tüm inşaatçılara sıkı ve titiz çalışmaları için minnettarız. Tüm yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz ve projedeki tüm katılımcıların da bu şekilde çalışmaya devam edeceğine güveniyoruz”

Öte yandan sözleşmesinin feshedildiği söylenen İC İÇTAŞ İNŞAAT aynı gün yazılı  bir açıklama yaparak projede doğrudan tarafı oldukları bir sözleşme bulunmadığına dikkat çekti ve konuyla ilgili detaylı bilgi verdi.

Akkuyu-Nukleer-AS-Genel-Muduru-Anastasia-Zoteeva
Anastasia Zoteeva: “Bugün sahada istihdam edilenlerin yüzde 80’inden fazlasını Türk vatandaşları oluşturmaktadır ve bu sayı artmaya devam edecektir.”

IC İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET AŞ’NİN YAPTIĞI AÇIKLAMA AYNEN ŞÖYLE:

“Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından bugün yapılan basın açıklamasında yer alan “Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedildiği” ifadesi gerçeklere aykırıdır. IC İçtaş olarak projede doğrudan tarafı olduğumuz bir sözleşme bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında akdedilen 15.07.2010 tarihli Hükümetlerarası Andlaşma uyarınca yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi kapsamında şirketimiz IC İçtaş A.Ş.’nin Titan-2 şirketiyle (Rosatom ortaklı) %50-50 eşit oranda hissedar olduğu T2-IC Ortak Girişim Şirketi proje işvereni Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Sözleşmesi’ni 22.07.2019 tarihinde imzalamıştır.

Akkuyu Nükleer A.Ş., 26.07.2022 tarihinde T2-IC Ortak Girişim Şirketi’ne haksız ve hukuksuz bir fesih girişiminde bulunmuş olup Proje kapsamındaki tüm işlerin derhal durdurulması talimatı verilmiştir.

Projeye ortak girişim ortağı olarak katılımımızdan bugüne kadar şirketimizin tüm yönetsel, teknik ve finansal kapasitesini bu projeye adamış ve proje ilerlemesinde tüm tarafların takdir ettiği ciddi bir performans seviyesini yakalamış bulunmaktayız. Nitekim henüz geçen hafta gerçekleştirilen 4. Güç Ünitesi temel atma töreninde tüm üst yetkililer tarafından bu durum kamuoyu önünde övgüyle ifade edilmiştir. Projede 25 bin Türk personelin istihdamı sağlanmış, yönetim kadrolarının Türk mühendislerinden oluşturulması sağlanmış, ilgili alt yüklenicilerin, tedarikçilerin ve Türk sanayiinin projeye katılımında büyük bir çaba sarf edilmiştir.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Cumhuriyet tarihinin tek kalemdeki en büyük yatırım sözleşmesini feshetme girişimiyle Proje’deki Türk paydaşlığını ortadan kaldırma sonucunu oluşturmakta ve Proje genel yüklenicisi olarak tamamen Rus menşeili başka bir şirketi tayin etme yönünde adımlar atmaktadır. Söz konusu fesih girişimindeki esas amacın, Proje’nin yönetimindeki Türk şirketlerinin varlığını azaltmak ve taşeron seviyesine indirgemek olduğu açıktır. Tamamlandığında ülkemizin elektrik talebinin yüzde 10’unu tek başına karşılayacak Akkuyu NGS Projesi yapım sözleşmesinin durdurulması ve tahliye süreçlerine başlanması ile Proje’nin selametinin büyük oranda etkileneceği, böyle bir kararın uygulanmasının telafisi imkansız büyük zararlara yol açacağı kaçınılmazdır.

Gelinen noktada, tüm önceliğimizin Proje’ye kendisini adamış binlerce çalışanımızın haklarının ve iş sağlığı güvenliklerinin korunması olduğunu, konuyla ilgili gelişmelerin bizzat takipçisi olduğumuzu ve tüm yasal haklarımızın en üst düzeyde kullanılacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz.

YENİ SÖZLEŞME TSM ENERJİ İNŞAAT SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ İLE İMZALANDI

Öte yandan Akkuyu Nükleer AŞ dün yeni bir açıklama yaparak yeni sözleşmenin TSM ENERJİ İnşaat San Ltd Şti (TSM) ile imzalandığını açıkladı. TSM’nin TC Kanunlarına göre kurulmuş Türkiye’de tüzel kişiliğe sahip bir şirket olduğuna dikkat çekilen söz konusu açıklama aynen şöyle:

“Proje yönetimi tarafından Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile yapılan sözleşme feshedilmiş, inşaat sürecinde yer alan proje katılımcılarının yeniden yapılandırılmasına karar verilmiştir. Akkuyu Nükleer tarafından Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş, Türkiye’de tüzel kişiliği olan TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile sözleşme imzalanmıştır.

Mevcut alt sözleşmeler kapsamında devam eden tüm işler, Ekim 2019’dan bu yana NGS inşaat projesinde yer alan ve yüksek teknoloji projelerini hayata geçirme deneyimine sahip olan TSM’ye devredilecektir. TSM ile projede yer alan mevcut alt yüklenici şirketler ile arasında, eski ana yüklenici- ortak girişim TITAN2- IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ ile alt yükleniciler arasında akdedilenlere benzer yeni sözleşmeler yapılacaktır. Bu sözleşmelerle şantiyede işin devamlılığının ve kalitesinin sağlanmasının yanı sıra Akkuyu NGS için taahhüt edilen inşaat tarihlerine uyulması, işçilerin çalışma koşulları açısından haklarının korunması ve tüm taşeronların çalışanlarına maaşlarının zamanında ödenmesi de sağlanacaktır.”

TSM ENERJİ İNŞAAT SANAYİ LTD ŞTİ’NİN TÜM ORTAKLARI RUSYA VATANDAŞI

TSM Enerji İnşaat San. Ltd Şti’nin 3 kurucu ortağı olduğu ve bu 3 kurucu ortağın da Rusya vatandaşı olduğu bildiriliyor. 3 ortağın birisi de TİTAN2 olarak kayıtlara geçti.

TH / 1.8.2022 - 2927 - 17
TH / 1.8.2022 – 2927 – 17

ÖZET

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan bir açıklama ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde katılımcıların yapılandırılmasının yeniden düzenlenmesine karar verildiği bildirildi. Açıklamanın ardından İC İÇTAŞ İNŞAAT’tan yazılı bir açıklama geldi. Peşi sıra Akkuyu Nükleer AŞ’de yeni bir yazılı açıklama yaparak yeni sözleşmesin TSM ENERJİ İNŞAAT ile imzalandığını bildirdi.