ANKARA BÜYÜKŞEHİR 3 Yeni Metro Yapımı için proje ihalelerinde sözleşmeleri imzaladı

ANKARA BÜYÜKŞEHİR M5 Kızılay – Dikmen Raylı Sistem, Kuğulu Park-Atakule-Turan Güneş Finüküler, M2 Hattının Koru Yaşamkent ve Koru Bağlıca ile M4 Hattının Şehitler Forum Raylı Sistem Uzatma Hatları projeleri yapımı için imzaları attı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 3 yeni metro hattının proje yapım hizmetleri ihalelerinin sözleşmelerini imzaladı. İmza töreninde konuşan ANKARA BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kentleşme açısından toplu taşımanın olmazsa olmaz olduğunu ifade ederek projelerin Ankara için hayırlı olmasını diledi.

Başkente yeni metro hatları kazandırılması amacıyla harekete geçen ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, “M2 Hattının Koru- Yaşamkent ve Koru Bağlıca Raylı Sistem Uzatma Hatları”, “M4 Hattının Şehitler-Forum Raylı Sistem Uzatma Hattı” ve “M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı ve Kuğulu Park-Atakule-Turan Güneş Arası Finüküler Hattı” yapım hizmetleri için ağustos ayında gerçekleştirilen ihaleleri kazanan Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik (TÜMAŞ) ve ARUP ile sözleşme imzaladı.

ankara-buyuksehir-3-yeni-metro-projeleri-sozlesme
Sözleşme imza törenine, ANKARA BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, TÜMAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Heperler ile ARUP Genel Müdürü Serdar Karahasanoğlu katıldı

YAVAŞ: “MESELE VATANDAŞIN KONFORU…”

Başkanlık makamında gerçekleşen sözleşme imza törenine; ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Başkanı Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, TÜMAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Heperler ile ARUP Genel Müdürü Serdar Karahasanoğlu katıldı. Yavaş, imza töreninde yaptığı konuşmada kentleşme açısından toplu taşımanın önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Ankara’daki problem şu; biz geldiğimizde hazır hiçbir proje yoktu. Projesini tamamladığımız Dikimevi-Natoyolu hattı için bakanlık onayından çıktıktan sonra başlayacağız. Bu yeni hatların projeleri için 12 ay süre koyduk. Araç sayısı artıyor. Kentleşme açısından da toplu ulaşım olmazsa olmaz. Her şey para için, kâr için yapılmaz. Bizden sonrakiler inşallah bizlere çok dua ederler bu projeler nedeniyle… Hayırlı olsun diyorum. Başarılar diliyorum hepinize, hepimize aynı zamanda da…”

NİHAT ALKAŞ: “7,4 KİLOMETRELİK ANKARAY HATTI BAKANLIKTA ONAYDA. İVEDİLİKLE YAPIM İHALESİNE ÇIKILACAK”

Yapımlarına başlanacak hatlar ile ilgili detaylı bilgi veren EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, “Belediyemizce projesi yürütülen bir tanesi de sonuçlanan 7,4 kilometrelik ANKARAY hattı Bakanlıkta onayda… İvedilikle yapım ihalesine çıkılacak. Toplamda 26 kilometrelik 3 tane hatla ilgili olarak proje çalışmalarında imza aşamasına geldik” dedi.

PROJE İHALELERİNİ ARUP, TPF GETİNSA+TÜMAŞ KAZANDI

M2 Çayyolu ve M4 Keçiören Uzatma Hatları Proje ihalelerini kazanan ARUP ve M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı ve Kuğulu Park-Atakule-Turan Güneş Arası Finüküler Hattı proje ihalesini kazanan TPF GETİNSA-TÜMAŞ Ortaklığı yetkilileri konuyla ilgili düşüncelerini şu sözlerle paylaştılar:

SERDAR KARAHASANOĞLU: “ÇOK İSTEKLİYDİK, ÇOK ŞÜKÜR KAZANDIK”

-ARUP Genel Müdürü Serdar Karahasanoğlu: “Ankara için hayırlı olsun. Biz çok istekliydik ve çok şükür ki kazandık. Ankara’ya en iyi şekilde bir hizmet vermek istiyoruz. Yolculuk sayılarına varıncaya kadar tekrar bir gözden geçiririz. Bizim üstlendiğimiz hatlar mevcut hatların devamı olduğu için çok fazla değişiklik yapamayacağız. Söylediğimiz gibi 12 ay içerisinde bütün projeleri tamamlayıp hazır hâle getireceğiz. Herhangi bir sıkıntı olmayacağını düşünüyoruz.”

DENİZ HEPERLER: “ANKARALI OLARAK ANKARA’YA HİZMET ETMEKTEN HEM ONUR DUYACAĞIZ”

-TÜMAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Heperler: “Biz de Ankaralı olarak Ankara’ya hizmet etmekten hem onur duyacağız hem de çok iyi bir performans göstererek belirlenen sürede bitireceğimizi düşünüyoruz. Zamanın ne kadar kritik olduğunu ve bu zaman diliminde başarılı bir projeyi teslim etmenin ne kadar önemli olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Bizimki yeni bir hat olduğu için güzergâh ile ilgili belki biraz daha zamana ihtiyacımız olacak. Ancak 12 ayda bitirebileceğimize inancımız tam. Tekrar çok teşekkür ederiz.”

YAŞAMKENT VE BAĞLICA’YA KONFORLU BİR ULAŞIM SAĞLANACAK

Ankara Kentsel Ulaşım Ana Planında (2015 yılı hedefli) yer alan ve 2014 yılında işletmeye açılan M2 Kızılay-Çayyolu hattının kentin batı aksında yer alan Yaşamkent ve Bağlıca’ya uzatılması sayesinde hem otobüs aktarmaları ve araç trafiği azalacak hem de yolculara daha konforlu ulaşım sağlanırken, zamandan tasarruf edilecek. Projenin hayata geçirilmesiyle mevcut Koru İstasyonu’ndan sonra Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca kılçık hatlarına hizmet edecek ortak istasyondan sonra hat ikiye ayrılacak. Koru-Bağlıca hattı ayrıca güzergâh üzerinde yer alan üniversite ve Bağlıca bölgesine hizmet edecek. Hattın 7,72 kilometre ve 5 istasyondan oluşması planlanıyor.

KEÇİÖREN METROSU FORUM’A UZAYACAK

Keçiören Metrosu’nun uzatılması projesi kapsamında ‘Ulaşım Ana Planı’ öngörülerinde yer alan (Gazino-Forum) Şehitler-Forum hattı, kentin kuzey yönünde işletilen Keçiören hattının son istasyonu olan Şehitler’den başlayarak depo sahasının yer alacağı Forum bölgesine uzatılacak. Bu aksta yer alan Sanatoryum Hastanesine, Ufuktepe ve Ovacık bölgelerine hizmet verecek olan hat, mevcut M4 hattının Dikmen’e uzatılması projesiyle de bir bütün olarak Kuzey-Güney aksında kesintisiz ulaşım sağlanmasını kolaylaştıracak. Proje, 4 istasyon ve 5,5 kilometreden oluşacak.

KEÇİÖREN HATTI GÜNEYE DİKMENE UZAYACAK

M5 Hattı olarak planlanan Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı mevcut Keçiören Hattı’nın güneyde Dikmen’e uzayan kısmını kapsayacak şekilde, 13 kilometre ve 10 istasyondan oluşması planlanıyor.

FİNİKÜLER HATTI İSE 3 KİLOMETRE ve 3 İSTASYONDAN OLUŞACAK

Ayrıca metronun Kuğulu Park İstasyonu’na aktarma yapacak olan Kuğulu Park-Atakule-Turan Güneş Füniküler hattı ise 3 km ve 3 istasyondan oluşacak.

koru-yasamkent-koru-baglica-kilcik-metro-projesi
Mevcut Koru İstasyonu’ndan sonra Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca kılçık hatlarına hizmet edecek ortak istasyondan sonra hat ikiye ayrılacak.
kizilay-dikmen-metro-kugulupark-turangunes-finukuler
M5 Hattı olarak planlanan Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı mevcut Keçiören Hattı’nın güneyde Dikmen’e uzayan kısmını kapsayacak. Ayrıca metronun Kuğulu Park İstasyonu’na aktarma yapacak olan Kuğulu Park-Atakule-Turan Güneş Füniküler hattı ise 3 km ve 3 istasyondan oluşacak
kecioren-sanatoryum-ufuktepe-ovacık-forum-metro-hatti
Keçiören Metrosu hattın son istasyonu olan Şehitler’den başlayarak Sanatoryum Hastanesine, Ufuktepe ve Ovacık bölgelerine ve son olarak depolama alanı olan Forum bölgesine ulaşacak.
TH / 10.10.2022 - 2976 - 15
TH / 10.10.2022 – 2976 – 15

ÖZET

ANKARA BÜYÜKŞEHİR M5 Kızılay – Dikmen Raylı Sistem, Kuğulu Park-Atakule-Turan Güneş Finüküler, M2 Hattının Koru Yaşamkent ve Koru Bağlıca ile M4 Hattının Şehitler Forum Raylı Sistem Uzatma Hatları projeleri yapımı için imzaları attı