Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması ihalesinde en yüksek teklifi 7 milyar 250 milyon avro ile TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı verdi.

Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ve iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanması” ihalesi düzenlendi. İhale Komisyonu ve Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) Dairesi Başkan Vekili Gülnur Uzaldı, kira konusu tesislerin yapım süresinin 36 ay, işletme süresinin de 25 yıl olacağını belirtirken, ihaleye ilişkin 8 firmanın dosya satın aldığını, 3 firmanın ise yer görme belgelerini onaylattığını kaydetti.

İhaleye Vnucovo-İntekar ile TAV-Fraport iş ortaklıkları teklif verdi

İhale Komisyon Başkan Yardımcısı ve Satın Alma ve İkmal Daire Başkanı Ömer Gönül de ihale sürecinin komisyon tarafından yürütüleceğini belirterek, “İhale için Vnucovo Uluslararası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm ile TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı teklif verdi.” ifadelerini kullandı.

Komisyon daha sonra firmaların teklif dosyalarını açarak, şartnameye uygunluğunu kontrol etmesinin ardından firmaların iç teklif zarfları açıldı.

Buna göre, Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması işi için Vnucovo Uluslararası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm iş ortaklığı 5 milyar 250 milyon avro, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı ise 5 milyar 750 milyon avro teklif verdi.

Söz konusu iş için Vnucovo Uluslararası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm iş ortaklığı 783 milyon 400 bin avro, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı ise 765 milyon 252 bin 109 avro tutarında yatırım taahhüdünde bulundu.  Daha sonra ihalenin açık artırma bölümüne geçildi. 12 tur süren açık artırmada, 7 milyar 250 milyon avroyla en yüksek teklifi TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı verdi.