Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut ve Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ile Cinderesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Altındağ’da yapımı devam eden konutları gezdi. Örnek daireyi inceleyen Kurum, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra Başpınar Mahallesi’ne gelen Kurum, burada inşası devam eden Millet Bahçesi’ni gezdi. Ardından incelemelerde bulunmak için Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi’ne gelen Kurum, burada açıklamalarda bulundu

Cevre ve Sehircilik Bakanı Murat Kurum AKM'de aciklama yapiyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum AKM Millet Bahçesi ile ilgili açıklama yapıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ankara’nın 14 ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edildiğini belirterek, “Geçtiğimiz haftalarda Çankaya’da İleri Mahallemizde bir binanın çökmesi sebebiyle hem bu binayı hem de etrafındaki 11 binayı boşaltmış, kentsel dönüşüm sürecini başlatacağımızı ifade etmiştik. Şimdi 11 binada yaklaşık 150 bağımsız bölümden oluşan projemizi TOKİ hazırladı. Onun da bayramdan sonra hızlı bir şekilde inşa çalışmaları başlayacak ve söz verdiğimiz gibi bir yıl içinde de vatandaşlarımıza konutlarımızı vereceğiz.” Dedi.  Cinderesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 450 konuttan oluşan örnek çalışmanın yürütüldüğünü ifade eden Kurum, bu projenin ağustos itibarıyla tamamlanacağını bildirdi.

“Kızılcahamam Kasaplar Çarşısı ihalesi bayramdan sonra yapılacak”

Kızılcahamam’daki Kasaplar Çarşısı’nın geçen ay yandığını hatırlatan Kurum, “Orada da 64 dükkan ve altında otoparkı olan, Kızılcahamam’ın içinde çok örnek bir çarşımızı, meydanımızı kazandıracak projemizi de başlatıyoruz. Bayramdan sonra buranın da ihalesi gerçekleşecek.” Dedi.

“Ankara’da 14 ilçede 4,1 milyon metrekare büyüklüğünde 20 millet bahçesi yatırımı sürüyor “

Ankara’daki 14 ilçede 4,1 milyon metrekare büyüklüğünde 20 millet bahçesi projesinin sürdürüldüğünü söyleyen Kurum, şunları kaydetti: “Bu kapsamda daha önce Mamak Üreğil Millet Bahçe’mizi açmış ve vatandaşımızın hizmetine sunmuştuk. Şu anda Akyurt’ta Sincan’da yine ilk fidanlarımızı bahçemizle buluşturduk ve hep birlikte temel atma törenlerimizi gerçekleştirdik. Kahramankazan, Kızılcahamam, Çubuk ve Cebeci’de millet bahçelerinde de inşa aşaması bitme safhasına geldi, büyük bir ilerleme kaydettik. En yakın zamanda bu projelerimizi bitireceğiz.”

“Eymir Gölü ile Gölbaşı’nı, İmrahor’u, oradan Mamak’ı birbirine bağlayacak ekolojik bir koridoru Ankara’mızın güneyinde oluşturacağız”

Kurum, Başkentte İmrahor’da daha önce “Kanal Ankara” olarak bilenen alanda 193 bin metrekarelik bir proje etabı olduğunu anımsattı. Bakan Kurum, “Bu proje etabıyla İmrahor’u, Gölbaşı Arboretum alanına da bağlayacak, oradaki doğal yaşamı birbirine bağlayacak önemli bir çalışma yürütüyoruz. İlk etapta 193 bin metrekarelik alanda ihale çalışmalarımız bitti, imalatlarımız da yıl sonuna kadar tamamlanıp İmrahor Millet Bahçesi’ni Ankaralı vatandaşlarımıza kazandıracağız. Bu proje bittiğinde Eymir Gölü ile Gölbaşı’nı, İmrahor’u, oradan Mamak’ı birbirine bağlayacak ekolojik bir koridoru Ankara’mızın güneyinde oluşturacağız.” ifadelerini kullandı.

“Atatürk Orman Çiftliği ile Atatürk Kültür Merkezi’ni buradan Gençlik Parkı’mızı, 19 Mayıs Stadyumu’muzu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası alanını Ankara Hergelen Meydanı’nı ve oradan da Ankara Kalesi’ne kadar tarihi, kültürel ve doğal aksı birbirine bağlayacağız” Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nin de içinde yer aldığı Millet Bahçesi projesi hakkında da bilgi veren Kurum, şöyle devam etti: “Bu projenin önemi, Ankara’mızın hem güneyinde hem kuzeyinde iki ekolojik koridor oluşturuyoruz. Atatürk Orman Çiftliği ile Atatürk Kültür Merkezi’ni buradan Gençlik Parkı’mızı, 19 Mayıs Stadyumu’muzu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası alanını Ankara Hergelen Meydanı’nı ve oradan da Ankara Kalesi’ne kadar tarihi, kültürel ve doğal aksı birbirine bağlayacağız. Ankara’mız bu alanda nefes alacak. Atatürk Orman Çiftliği ile Gençlik Parkı’nı 19 Mayıs Stadyumu’muzun bulunduğu alanı birbirine bağlayacak çok önemli bir yeşil alanı kazandıracağız.