Balıkesir Balya İtfaiye İstasyonu ve Terminal inşaatı sürüyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balya’da yapımına başladığı otobüs terminali ve itfaiye istasyonunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilen tesisin eylül ayı sonunda hizmete başlaması bekleniyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, “Balıkesir Geleceğe Taşınıyor” projesi kapsamında Balya İlçesi’nde başlattığı modern otobüs terminalinde çalışmalar hızla devam ediyor. Güvenli, modern, konforlu ve teknolojik donanımlara sahip otobüs terminali ile yine son teknoloji ile donatılmış itfaiye araçlarına uygun garajı olan İtfaiye İstasyonu kazandırmak için aralıksız çalışmalarına devam ettikleri bilgisini veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi İnşaat Mühendisi Kerem Üçeldaş, her hangi bir aksaklık çıkmadığı takdirdi 2023 yılının Eylül ayı gibi otobüs terminali ve itfaiye istasyonu inşaatlarının tamamlanarak hizmete başlayacak duruma geleceğini söyledi.

erkollar-emlak-balya-terminali-ve-itfaiye-istasyonu
Yatırımın inşaatını Erkollar Emlak Otomotiv İnşaat Turizm Nakliyat Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi yapıyor

YATIRIM TAMAMLANDIĞINDA BALYA’NIN KOCACAMİ MAHALLESİ’NDE BİN 104 METREKARESİ KAPALI OLAN TOPLAM 4 BİN 569 METREKARELİK ALANDA İLÇENİN HEM İTFAİYE HEM DE OTOBÜS TERMİNALİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Aynı zaman da ilçede meydana gelebilecek yangın ve afet olaylarına anında müdahale edebilmek için itfaiye araçlarına uygun son sistem garajı olan yeni itfaiye istasyonu da inşa ediliyor. Proje tamamlandığında Balya’nın Kocacami Mahallesi’nde bin 104 metrekaresi kapalı olan toplam 4 bin 569 metrekarelik alanda ilçenin hem itfaiye hem de otobüs terminali ihtiyacını karşılayacak. Güvenli, modern, konforlu ve teknolojik donanımlı olarak projelendirilen terminal ve yine son teknoloji ile donatılan itfaiye istasyonunun inşaatı kısa bir süre içerisinde tamamlanacak.

TAM DONANIMLI İTFAİYE İSTASYONU MODERN TERMİNAL

Toplam 512 metre kare olarak planlanan itfaiye istasyonunda; amir odası, santral ve dinlenme odası, eğitim salonu, bakım onarım garajı, mutfak, yatakhane, mescit banyo, wc ve teknik hacimler gibi ihtiyaç programına uygun mekanlar bulunacak. 592 metrekareli tek katlı olarak planlanan terminal binasında; bekleme alanı, beş adet bilet satış ve deposu,  idari ofis, zabıta, emanet odası, revir, bay-bayan mescit ve abdesthane, bebek bakım odası, revir, bay-bayan wc dışında bağımsız girişe ve açık oturma alanına sahip kafeterya birimleri bulunacak.

YATIRIMIN İNŞAATINI ERKOLLAR EMLAK OTOMOTİV TAAHHÜT ETTİ

Yatırımın inşaatı için Kamu İhale Kanunu Madde 21/b kapsamında pazarlık usulü yapılan ihaleyi Erkollar Emlak Otomotiv İnşaat Turizm Nakliyat Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi kazanmış ve sözleşmeyi 21.11.2022 tarihinde aynı yılın fiyatlarıyla 17.220.000,-TL bedelle imzalamıştı. İnşaat çalışmalarına 1 Aralık 2022 günü başlanmış ve yatırımın 26.09.2023 tarihinde tamamlanması hedeflenmişti.

TH / 13.03.2023 - 3086 - 14
TH / 13.03.2023 – 3086 – 14

ÖZET

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balya’da yapımına başladığı otobüs terminali ve itfaiye istasyonunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilen tesisin eylül ayı sonunda hizmete başlaması bekleniyor.