Şehir Hastanesi ile İzmir Yolu arasındaki 6,5 kilometrelik yolun ikinci etabında çalışmalara hız veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Yolu ile hastane arasındaki bağlantı için de düğmeye bastı.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Şehir Hastanesi’ne karayolu ile ulaşımın önündeki engelleri de bir bir kaldırıyor. İzmir Yolu ile Şehir Hastanesi arasında projelendirilen yolun ilk etabı olan 3 bin 500 metrelik bölümü daha önce tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, yolun ikinci etabı olan Ceviz Cadde ile hastane arasındaki 3 bin metrelik bölümde kamulaştırmaların ardından imalat çalışmalarına başlamıştı. Hava şartlarının uygun olması halinde 2-3 ay içerisinde bu yolu tamamlamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, şimdi de hastane ile Mudanya Yolu arasındaki alternatif yol çalışmasına başladı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bademli–Şehir Hastanesi arasında alternatif güzergah olarak oluşturulan 8 metre genişliğinde ve yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki yolda incelemelerde bulundu.
Başkan Aktaş, “Otoyolun doğu kısmındaki Şehir Hastanesi bağlantısıyla ilgili çalışmaları geçtiğimiz hafta incelemiştik. Şimdi de otoyolun batı kısmında Bademli–Şehir Hastanesi arasında oluşturduğumuz alternatif güzergahtaki çalışmaları inceliyoruz. Bu çalışma Balat Kavşağı’nda oluşan yoğunluğu bertaraf etmek adına da önemli. Bademli’nin otoyola ve Şehir Hastanesi’ne sirkülasyonu ile alakalı alternatif yollar açıyoruz” dedi.

Alinur Aktaş “2022 tam bir ihale
ve yatırım yılı olacak”

Öte yandan Bursada Bugün’den Elif Didem Danacıoğlu’nun sorularına cevap veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş 2022 yılının tam bir ihale ve yatırım yılı olacağını söyledi. Aktaş şöyle konuştu: “Pandemi süreci dünyanın tüm gelişmiş ülkelerini olduğu gibi takdir edersiniz ki ekonomik olarak bizi de etkiledi. Çünkü süreçten olumsuz etkilenen esnaf ve vatandaşlara yönelik yardım ve destek faaliyetlerine önemli bir bütçe ayırmak zorunda kaldık. Ancak buna rağmen, 2021 yılını yatırım anlamında verimli geçirdiğimizi düşünüyorum. Örneğin yaklaşık 140 milyon TL’ye mal olan raylı sistem sinyalizasyon optimizasyonunu tamamladık. Bu sayede istasyonda bekleme süreleri pik saatlerde 2

Bursa Şehir Hastanesi yol çalışması
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş “2022 tam bir ihale ve yatırım yılı olacak” dedi

dakikaya kadar inerken, yolcu taşıma kapasitemiz de yüzde 66 artmış oldu. Bunun yanında ulaşım anlamında Acemler Bölgesi’ne yatırımlarımız yıl bolunca devam etti. Hayran Caddeyi Oulu Caddesine bağlayan tüp geçit çalışması tamamlandı. Kavşak kollarında ilave şerit uygulamaları tamamlandı ve Hayran Caddeyi genişletme çalışmalarının birinci etabı bitti ve ikinci etap kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Yine İnegöl, Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerimizi sağlıklı içme suyuna kavuşturacak 50 milyon Euroluk yatırımlarımız halen devam ediyor. Şimdi bu ilçelerimizde yağmur suyu ve kanalizasyon sistemleri ile ilgili çalışmalara da başlayacağız. Kırsal mahallelere ulaşımdan mahalle konuklarına kadar bir çok hizmeti 2021 yılında götürdük. Kent merkezinde özellikle gençlerimize hizmet verecek olan gençlik merkezlerimizi tamamlayıp, hizmete açtık. Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında Zindankapı restorasyonunu bitirdik, Mevlevihane’deki restorasyonda artık sona yaklaşıyoruz. Özetle ulaşımdan altyapıya, spordan çevreye, tarihi mirastan kültür sanata kadar her alanda yatırımlarımız durmaksızın devam etti. 2022 yılının da tam bir ihale ve yatırım yılı olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ulaşımda özellikle Heykel ile Terminali birbirine bağlayan T2 hattını 2022’nin ortalarında tamamlamış olacağız. Üniversite – Görükle hattında da inşaata önümüzdeki yıl başlayacağız. Yine bakanlık tarafından yapılan Emek-Şehir Hastanesi hattında da önemli bir mesafe alınmasını bekliyoruz. Gökdere ve Doğanbey Millet Bahçesi, Çekirge Teras Projesi gibi yeşil alan çalışmalarımız da 2022 yılında Bursa’ya değer katan eserlerimiz arasında yer alacak.