Cengiz Enerji, rüzgar santrallerini hibrit santrale dönüştürecek

Cengiz Enerji, geçen yıl ilk fazını devreye aldığı rüzgar enerji santrallerinin (RES) altına güneş panelleri kurarak yaklaşık 85 megavatlık ek kurulu güç elde etmeyi planlıyor

Şirketten yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Çankırı ve Sinop’taki RES’lerin ilk fazını devreye alan Cengiz Enerji, bu RES’lerin altına inşa edeceği güneş panelleriyle santralleri hibrite dönüştürecek. İlk panellerin Sinop’ta kurulmaya başlandığı proje kapsamında, Hamsi RES’e kurulu gücü 35 megavata ulaşacak 65 bin güneş paneli eklenecek. Çankırı’da bulunan Çerkeş RES santraline ise 50 megavat kurulu güce sahip 94 bin güneş paneli kurulumu gerçekleştirilecek.

cengiz-enerji-hibrit-santrallar-
Çankırı ve Sinop’taki RES’lerin ilk fazını devreye alan Cengiz Enerji, bu RES’lerin altına inşa edeceği güneş panelleriyle santralleri hibrite dönüştürecek.

AHMET CENGİZ:KÜRESEL YENİLENEBİLİR ENERJİ KAPASİTESİ KURULUMLARININ BU YIL 320 GİGAVATA ULAŞARAK YENİ BİR REKORA İMZA ATMASI BEKLENİYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cengiz Holding Enerji Grup Başkanı Ahmet Cengiz yenilenebilir enerjinin, iklim kriziyle mücadelenin yanında fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması ve enerji arzı güvenliğinin sağlanmasında da kritik bir rol oynadığını ifade etti. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesi artışında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını belirten Cengiz, “Tedarik zincirinde devam eden aksamalar ve yüksek hammadde maliyetlerine rağmen, Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre küresel yenilenebilir enerji kapasitesi kurulumlarının bu yıl 320 gigavata ulaşarak yeni bir rekora imza atması bekleniyor. Bu yılki kapasitenin yüzde 60’ının güneş enerjisinden geleceği hesaplanırken, kalan yüzde 40’ını rüzgar, hidroelektrik ve diğer yenilenebilir kaynakların oluşturacağı öngörülüyor. Türkiye de yenilenebilir enerji yatırımlarındaki artışlarla bu alanda dünyanın lider ülkeleri arasında yer alıyor. Biz de ülkemizin doğal kaynaklarının daha fazla kullanılmasına destek vermeye, bu alanda yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda geçen yıl başladığımız 28 türbinlik yatırımımıza 32 megavatlık ilave kapasiteli 5 türbin daha ekledik. Böylece 2023 yılında rüzgar kaynaklı enerji üretim gücümüzü 152 megavata çıkaracağız. Hibrit projelerle de mevcut yatırımlarımızın verimliliğini ve kapasitesini maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

CENGİZ HOLDİNG ve İŞTİRAKLERİ TOPLAM 2 BİN 311 MEGAVAT KURULU GÜCE SAHİP

Cengiz Holding ve iştiraklerinin toplam 2 bin 311 megavat kurulu güce sahip hidroelektrik santralleri bulunuyor. Güneş enerjisi santrallerini 2016’da devreye alan şirket, Türkiye’nin 11 farklı şehrinde, toplam 206 bin 17 megavat gücünde GES’i hayata geçirdi.

RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ 2021 YILINDA BAŞLADI

Rüzgar enerjisinden elektrik üretimine 2021’de başlayan ve geçen yıl Çankırı ve Sinop’taki RES’lerin ilk ünitelerini devreye alan Cengiz Holding, Kocaeli’de inşası devam eden Karamürsel RES’in de devreye girmesiyle, rüzgar enerjisinde 33 türbinle 152 megavatlık kurulu güce sahip olacak. Çankırı ve Sinop’ta gerçekleştirilecek 85 megavatlık GES yatırımlarıyla Cengiz Holding’in hidroelektrik, rüzgar ve güneşten oluşan yenilenebilir enerji yatırımlarının kurulu gücü toplam 2 bin 840 megavata ulaşacak.

TH / 7.9.2022 - 2953 - 17
TH / 7.9.2022 – 2953 – 17

ÖZET

Cengiz Enerji, geçen yıl ilk fazını devreye aldığı rüzgar enerji santrallerinin (RES) altına güneş panelleri kurarak yaklaşık 85 megavatlık ek kurulu güç elde etmeyi planlıyor