Deprem bölgesinde ‘Konteyner Kent’lerin inşa çalışmaları devam ediyor

Pazarcık  Elbistan Depreminin ardından Konteyner Kent’lerin kurulması amacıya çalışmalar sürüyor. Bu çalışmaların bir kısmı tamamlanırken diğerlerinde ise alt yapı inşaatları ve konteyner nakil ve montaj çalışmaları devam ediyor. Konteyner Kent kurma çalışmalarının son durumu şöyle

izmir-buyuksehir-pazarcik-narli-232-konteyner
Depremin merkez üssü Pazarcık’ın Narlı beldesindeki 16 dönümlük alanda kurulacak kentte, İzmir’in telefon alan koduna ithafen 232 konteyner olacak

İZMİR BÜYÜKŞEHİR PAZARCIK – NARLI 232 KONTEYNER

İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta yeni bir yaşam alanı için 16 dönümlük alanda İzmir’i temsilen “232” konteynerli ve bin kişi kapasiteli bir kent kuruyor. Depremin merkez üssü Pazarcık’ın Narlı beldesindeki 16 dönümlük alanda kurulacak kentte, İzmir’in telefon alan koduna ithafen 232 konteyner olacak.

İZMİR VALİLİĞİ BAYRAKLI KONTEYNER KENTİ

İzmir’deki konteyner kent, depremzedelere hazırlanıyor

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan konteyner kent, deprem bölgesindeki afetzedeler için hazırlanmaya başlandı. Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremin ardından Bayraklı’da kurulan İzmir Valiliği AFAD Bayraklı Geçici Konaklama Merkezi’nde, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler sonrası afetzedeler ağırlanacak.

– ADIYAMAN VALİLİĞİ – AFAD ALTINŞEHİR MAHALLESİ

Adıyaman’da depremzedelerin barınma ihtiyacının karşılanmasına yönelik faaliyetler devam ediyor. Kentte Valilik ve AFAD koordinesinde merkez Altınşehir Mahallesi’ndeki bir alanda konteynerlerin kurulması için çalışma başlatıldı. Ekipler, iş makineleri desteğinde alanda kazı ve hafriyat taşıma çalışması gerçekleştirdi.

– OSMANİYE BELEDİYESİ 1367 KONTEYNER

Osmaniye’de, 1367 konteynerin yer alacağı geçici barınma alanında altyapı çalışmaları devam ediyor. Osmaniye Belediyesi ekiplerinin de destek verdiği altyapı çalışması, 92 işçi ve 71 iş makinesiyle yürütülüyor

– GAZİANTEP NURDAĞI

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde konteyner kent ve prefabrik ev çalışmaları aralıksız devam ediyor. Konteyner ve prefabrik evlerde ay sonuna kadar teslimatların yapılması hedefleniyor.

– ARKAS –  KAHRAMANMARAŞ  1000 KONTEYNER

Deprem bölgesinde 1000 adet konteyneri hizmete sunacak olan Arkas, ilk etapta Kahramanmaraş’ta altyapı düzenlemesi ve tüm izin işlemleri tamamlanmış olan iki ayrı araziye 350 ‘konteyner’ kuracak. Arkas, toplamda 1.000 adet konteynerden oluşacak farklı yerlerde konteyner köyler kurmayı planladı. İki ayrı araziye kurulacak 350 adet konteyner evin üretim ve tefrişatının tamamlanarak iki ay içinde depremzedelere tahsis edilmesi planlanıyor. Arkas’ın Marport şirketi birinci etapta kurulacak 200 konteyner evin yapımı üstlendi.

– AFAD – MALATYA

İnönü Üniversitesi Teknopark bahçesindeki 190 bin metrekarelik alanda 230 işçi, 110 iş makinasıyla alandaki çalışmalarını sürdürüyor. Alana 2 bin 100 konteynerin kurulması ve 10 bin 500 kişinin yerleştirilmesi planlanıyor. AFAD öncülüğünde yapılan 10 bin 500 kişilik konteyner kentin alt yapısının yüzde 40’ı tamamlandı. 21 metrekarelik konteynerlerde elektrikli ısıtıcı, termosifonlu sıcak su, yatak odası, mutfak ve banyo bulunuyor. AFAD koordinesinde kurulumları gerçekleştiren firma yöneticisi İbrahim Keleş, konteynerlerin yetiştirilmesi için herkesin fedakarca çalıştığını, 10 bin 500 kişinin her türlü şartlara uygun şekilde yaşayacağı küçük bir ilçeyi oluşturduklarını söyledi.

– İGA – HATAY 350 KONTEYNER

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu şehirlerden biri olan Hatay’da, 350 konteyner ev kurmak üzere çalışıyor. 350 Konteyner evin, Hatay İl Jandarma Komutanlığı’nın yanında yer alan ve Hatay Valiliği tarafından İGA İstanbul Havalimanı’na tahsis edilen 30 dönüm arazi üzerinde kurulacak. Yapım için çalışmalara 13 Şubat 2023 tarihinde başlandı.. İnşaatta 89 personel ve 34 iş makinesi vardiyalı olarak 7 gün 24 saat bir çalışma yürütülüyor.

Yapımı tamamlanan ve hizmete giren konteyner kentler ise şöyle:

– KALYON HOLDİNG – ISLAHİYE

Kalyon Holding’in bağışladığı 500 konteyner kurulumu tamamlandı. Depremzede aileler, konteynerlere yerleşmeye başladı

TH / 22.02.2023 - 3073 - 14
TH / 22.02.2023 – 3073 – 14

ÖZET

Pazarcık  Elbistan Depreminin ardından Konteyner Kent’lerin kurulması amacıya çalışmalar sürüyor. Bu çalışmaların bir kısmı tamamlanırken diğerlerinde ise alt yapı inşaatları ve konteyner nakil ve montaj çalışmaları devam ediyor. Konteyner Kent kurma çalışmalarının son durumu şöyle