İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 70 milyon euro bütçesiyle İzmir tarihinin en büyük yatırımı olacak Üçyol-Buca Metrosu için uluslararası ihale sürecinin ilk adımını attı. Yerli ve yabancı 14 dev firma ve ortak girişim  yeterlilik dosyalarını sundu. İhale komisyonunun değerlendirmesi sonrası, yeterli olan istekliler teklif vermeye davet edilecek.

İzmir'de inşa edilecek Üçyol-Buca Metrosu ön yeterlik ihalesi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) finansal desteği ile İzmir’de inşa edilecek Üçyol-Buca Metrosu ön yeterlik ihalesi yapıldı. Yeterlik alan firmaların önümüzdeki günlerde belli olması bekleniyor.

İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 5’inci aşaması olacak Üçyol-Buca Metro Hattı’nın yapım ihalesinde istekli firmaların birinci aşama yeterlilik dosyaları alındı. Projeye finansman desteği sağlayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) resmi internet sitesinde, elektronik ortamda, canlı yayında açılan dosyalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı İhale Komisyonu tarafından incelenecek. Değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından yeterli görülen istekliler, fiyat tekliflerinin verileceği ikinci aşamaya davet edilecek.

Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Çin ve ABD’den 14 firma ve Ortak Girişim

Yapım ihalesine katılmak için yeterlilik dosyalarını sunan, Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Çin ve ABD’den 14 firma ve ortak girişimin isimleri şöyle:

– Bayburt Grup + Azercon OJSC Şahmedar Cemiyeti Ortak Girişimi

– CCM BUCA JOINT  (CHINA State Construction + Cengiz İnşaat + MESA Mesken Anonim Şirketi Ortak Girişim Grubu)

– China Civil Engineering Construction Corporation + Kolin İnşaat Ortak Girişimi

– Dentas Uluslar arası + Gürbağ İnşaat Ortak Girişimi

– Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ

– EEB + CRFG + CREGC+ Mak-Yol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi Ortak Girişim Grubu

– Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt AŞ

– Dere Construction – Norinco International Ortak Girişimi

– Dillingham Construction + Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ Ortak Girişimi

– Mosinzhproekt + ENKA İnşaat Ortak Girişimi

– Smu Ingeokom Ltd + Metgün İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ Ortak Girişimi

– Yapı Merkezi + Nurol İnşaat ve Ticaret AŞ Ortak Girişimi

– Özbal İnşaat Limited Şirketi

– Power Construction Corporation Of China + Özgün İnşaat Ortak Girişimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçyol- Buca Metrosu ön yeterlik ihalesi
14 Firma ve/veya Ortak Girişimin katıldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçyol- Buca Metrosu ön yeterlik ihalesi yapıldı ve firma ön yeterlikdosyaları toplandı

Yatırım rekoru kıracak

Üçyol – Buca Metro Hattı inşaatı, 1 milyar 70 milyon euro bütçesiyle İzmir tarihinin en büyük yatırımı olacak. 13,5 kilometre uzunluğundaki hat; Üçyol Metro İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü – Çamlıkule arasında hizmet verecek. TBM makinası kullanılarak derin tünel tekniği (TBM/NATM) ile yapılacak hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak.

Üçyol-Buca Metrosu güzergahI haritası
Üçyol-Buca Metrosu güzergahI

İZBAN’la entegre olacak

Buca Metrosu, F.Altay – Bornova arasında çalışan metro hattı ile Üçyol İstasyonu’nda; İZBAN hattı ile ise Şirinyer İstasyonu’nda entegre olacak. Üçyol İstasyonu’nda bilet holü katından bağlantılı olurken; İZBAN Şirinyer İstasyonu’nda peron katından bağlanacak ve mevcut hatlardan bağımsız çalışacak. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz hizmet verecek.

İnşaat bu yıl başlayacak Proje kapsamında, toplam 80 bin m2 kapalı alana sahip olacak Bakım, Atölye ve Depo Binası da yapılacak. İki katlı binada alt kat geceleme, üst kat ise araç bakım ve onarım katı olarak kullanılacak. Üst katta ayrıca idari ofisler ve personel kullanım alanları bulunacak.

Üçyol – Buca Metro Hattı’nın inşaatına bu yılın ikinci yarısında başlanması planlanıyor. Çalışmaların dört yıl sürmesi öngörülüyor.