EKON ENDÜSTRİ’nin inşa ettiği Emet Sülfürik Asit Üretim Tesisi yüzde 75 seviyesine ulaştı

AK Parti Emet İlçe Başkanı Süleyman Ciner yazılı bir açıklama yaparak, Emet Sülfürik Asit tesisinin yüzde 75’inin yapımının tamamlandığını bildirdi. Türkiye’nin en büyük sanayi tesisleri arasında yerini alacak fabrikanın 2023 yılının ilk aylarında üretime başlaması hedefleniyor.

ekon-emet-sulfurik-asit-uretim-tesisi-santiyesi
EKON Endüstri’nin inşa ettiği Emet Sülfürik Asit Üretim Tesisi yatırım hacmi 1 milyar lirayı geçti

EKON ENDÜSTRİ İNŞAAT ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

2018 yılında yapılan ihaleyi alan (EKON Endüstri AŞ)  yüklenici firmanın çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü söyleyen Başkan Ciner,” İlk ihalede 413 milyon ihale bedeliyle yapım işi alınan fabrikamızın maliyetleri 3 katını geçmiştir. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğümüz vasıtası ile fabrika yapımı maliyeti 1 milyarı geçti. Sorunsuz ilerleyerek şükür son aşamaya geldi. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğümüzce kükürtten sülfürik asit üretim tesisi 24 saat uygulaması ile yılda 350 bin ton üretimle 200 den fazla kişiye istihdam sağlayacak. Ayrıca ilçemize kurulacak Bor Karbür Fabrikasının fizibilite raporları tamamlandı, yatırım programına ise 2023 yılı içerisinde girmesini bekliyoruz “dedi.

2018 YILINDA YAPILAN PAZARLIK İHALEYİ EKON ENDÜSTRİ 413 MİLYON 176 BİN TL BEDELLE KAZANMIŞTI

Taahhüt Haber’de yer alan kayıtlara göre Emet Sülfürik Asit Üretim Tesisi Yapım İşi Pazarlık (MD 21 E) ihalesinde yaklaşık maliyet 332 milyon lira olarak hesaplanmış, Kamu İhale Kanunu madde 21/e kapsamında yapılan ihalede uygun teklifi EKON ENDÜSTRİ İNŞAAT ve TİCARET AŞ 413 milyon TL. ile vermişti. Yatırımın inşası için çalışmalara 24.10.2018 tarihinde başlanmış ve işin 2021 yılı sonlarında tamamlanması hedeflenmişti. Yapılan açıklamada yatırımın hacminin son aşamada 1 milyar TL seviyesini geçtiğine dikkat çekildi.

EKON ENDÜSTRİ: “ANAHTAR TESLİM TAAHHÜDÜMÜZ ALTINDA DEVAM EDEN YATIRIM YÜZDE 75 SEVİYESİNE ULAŞTI”

Yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen EKON Endüstri AŞ yetkilileri yatırımın son hali ile alakalı olarak. ” Mühendislik, tedarik, yapım ve devreye alma işleri dahil anahtar teslim taahhüdümüz altında devam eden Eti Maden Emet Sülfürik Asit Üretim Tesisi yapım işimiz çerçevesinde, yüzde 75 genel proje ilerlemesine ulaşılmıştır. Toplam 2 bin 500 ton ekipman ve bin 500 ton yapısal çelikten oluşan mekanik montaj işleri yüzde 90 oranında tamamlanmış olup, tesisin kritik ekipmanlarından buhar türbini, kazan, kızdırıcı ve atık ısı geri kazanım ünite montajları tamamlanmıştır” dediler.

EMET SÜLFİRİK ASİT ÜRETİM TESİSİ

EKON Endüstri’nin açıklamasına göre yatırımın detayı şöyle: “Proje sülfürik asit üretim tesisinin Mühendislik, Tedarik, Yapım ve Devreye Alma dahil anahtar teslimi yapımını içermektedir.Tesis Etimaden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nin Kütahya-Emet Bor İşletmelerinde yer almaktadır. Tesis hammadde olarak kükürt kullanıp 350.000 ton/yıl sülfürik asit üretim kapasitesine (330 gün 24 saat çalışma prensibine göre) sahiptir.Tesiste sülfürik asit üretilirken açığa çıkan enerji ile buhar ve 15MW elektrik enerjisi üretilmektedir. Çift konversiyon-Çift abzorbsiyon prosesi kullanılmakta ve Isı Geri Kazanım sistemi bulunmaktadır. Proje kapsamında demineralize su tesisi, basınçlı hava sistemi, yardımcı kazan, soğutma suyu sistemi, depolama ve iletim sistemleri gibi gerekli yan ünitelerin tamamı mevcuttur.”

TH / 26.8.2022 - 2946 - 16
TH / 26.8.2022 – 2946 – 16

ÖZET

AK Parti Emet İlçe Başkanı Süleyman Ciner yazılı bir açıklama yaparak, Emet Sülfürik Asit tesisinin yüzde 75’inin yapımının tamamlandığını bildirdi. Türkiye’nin en büyük sanayi tesisleri arasında yerini alacak fabrikanın 2023 yılının ilk aylarında üretime başlaması hedefleniyor.