EL-FALİH “2030 Yılına kadar 1 tirilyon dolar yatırım yapmayı hedefliyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahipliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla düzenlenen Türkiye- Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu’nda konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, “Suudi Arabistan’ın inşaat sektörü de benzeri görülmemiş fırsatları Türkiye’den dostlarımıza sunuyor. 1 trilyon doların üzerinde proje geliştirme bu günden itibaren 2030 yılları arasında planlanıyor. Bu da tabii ki Körfez ülkelerindeki inşaat sektörünün yarısından fazlasını temsil ediyor.” Dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahipliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla düzenlenen Türkiye- Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu’nda katılımcılara hitap etti.

Her iki ülkenin liderlerinin geniş bir vizyonu bulunduğunu, bu vizyonun birçok alanda iş birliği geliştirmeyi amaçladığını belirten Dağlıoğlu, “Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde son 20 yılda çok önemli başarılara erişti. Türkiye’nin baktığınız zaman uluslararası yatırımcılar için çok sağlam değer önerileri devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Dağlıoğlu, Türkiye’nin bölgesinde dayanıklı ve çok hızlı büyüyen ekonomisiyle rakiplerinden ayrışan bir ülke olduğunu, ülkenin 2003’ten şu ana kadar yıllık ortalama büyüme hızının yüzde 5,4 düzeyinde gerçekleştiğini aktardı.Türkiye’nin bölgesinde çok güçlü bir yetenek havuzuna sahip olduğunu, uluslararası yatırımcıların da bunun farkında olduğunu belirten Dağlıoğlu, her yıl iş gücüne 1 milyon nüfusun eklendiğini anlattı.Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türkiye’nin coğrafi konumunun önemine de işaret etti.

turkiye-suudi-arabistan-is-ve-yatirim-forumu-2022-aralik
Türkiye- Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahipliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla düzenlendi

OLPAK: “SUUDLARIN TÜRKİYE’DE 11 MİLYAR DOLAR YATIRIMI VAR”

Türkiye ile Suudi Arabistan’ın geçmiş 4 yılın açığını kapatması ve daha fazla iş yapması gerektiğini vurgulayarak, “Son dönemdeki ekonomik ilişkilerimizin yansımalarını rakamlarda görüyoruz. Bir önceki yılın ticaretini, bu yıl hazirandan sonraki 2 ay içerisinde gerçekleştirebildik. Bu yıl 5 milyar doları geçmeyi planlıyoruz, inşallah kısa sürede de ikili ticaret hacmimizi 10 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.Türkiye’de 1.100’ü aşkın Suudi Arabistanlı firmanın 11 milyar dolarlık yatırımının bulunduğunu, bunu artırmayı ve Türkiye’nin de Suudi Arabistan’da yatırımlarını artırmayı forum içerisinde konuşacaklarını aktaran Olpak, vize ve gümrük konusunda sorunlarının kalmadığını söyledi.Olpak, “Mart ayında iki iş dünyası temsilcileri olarak Riyad’da bir arada olacağız.” dedi

SUUDİ ARABİSTAN YATIRIM BAKANI HALİD BİN ABDULAZİZ EL-FALİH FORUM AÇILIŞINDA KONUŞTU

Forumun açılışında söz alan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, son ziyaretinden bu yana 3 yıl geçtiğini, İstanbul’a geldiğinden itibaren Türkiye’de gerçekleşen gelişmelerden etkilendiğini belirtti. İstanbul’u küresel bir merkez haline getiren yeni havalimanının turizm ve iş dünyası açısından önemli olduğunu aktaran Falih, “Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden yatırımcıların İstanbul’a gelmekten, vakit geçirmekten keyif aldığını biliyoruz.” diye konuştu.

EL-FALİH “TÜRK ŞİRKETLERİNİN YAPTIĞI YATIRIM ve KATKILARDAN ÇOK BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Falih, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgenin iki en büyük ekonomisini temsil ettiğini vurgulayarak, “İki ülke büyüyen ve gelişen yatırım bağlarını geliştiriyor. Bizler Türk şirketlerinin yaptığı yatırım ve katkılardan çok büyük memnuniyet duyuyoruz. Son yıllarda birçok yüklenici Suudi Arabistan’daki altyapıyı inşa etmeye katkıda bulundu.” şeklinde konuştu. İki ülke liderinin kardeşlik duygusunun pekişmesine ziyaretlerde şahit olduklarını anlatan Falih, iki büyük milletin arasındaki toplantıların uzun süreli ortaklığın temellerini pekiştirmiş olduğunu söyledi.

“KAYBEDİLEN VAKİT İLE ALAKALI BİR TELAFİYE GİTMELİYİZ”

Falih, bugünkü forumun ileriye dönük yol haritasının oluşturulmasında önem arz edeceğini aktararak, “Kaybedilen vakit ile alakalı bir telafiye gitmeliyiz. Kovid sonrasında bizler buradaki müşterek faaliyetlerimizi iyileştirme ve hızlandırma noktasında bir teşvik hissediyoruz.” dedi. İleriye dönük ortaklık yapılacak alanlara değinen Falih, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin imalat alanında gerçekleştirdiği çalışmalardan etkileniyoruz. Avrupa’daki kilit pazarlara coğrafi yakınlığı ve ticaret yolları üzerinde sofistike bir imalat ve ticaret merkezi olarak kendini konumlandırması önem arz ediyor. Suudi Arabistan da altyapı yatırımlar yaparak 3 kıtanın kesişim noktasında küresel enerji zincirlerinden istifade etmeye çalışıyor. Bu güçlü yanlarımızdan istifade ederek, enerji, teknoloji ve sermaye alanlarında iş birliğine giderek ekonomik dayanıklılığımızı pekiştirebiliriz, aynı zamanda uluslararası partnerlerimizle Türkiye’nin önemli katkılarıyla bunu güçlendirebiliriz.” Falih, otomotiv, maden çalışmaları, havacılık ürünleri, savunma sanayisi alanlarında çeşitli ihtiyaçları ve fırsatları gözlemlediklerini vurguladı.

“2030 YILINA KADAR 1 TRİLYON DOLAR YATIRIM ÖNGÖRÜYORUZ!”

İki ülkenin inşaat sektöründeki faaliyetlerine vurgu yapan Falih, “Suudi Arabistan’ın inşaat sektörü de benzeri görülmemiş fırsatları Türkiye’den dostlarımıza sunuyor. 1 trilyon doların üzerinde proje geliştirme bu günden itibaren 2030 yılları arasında planlanıyor. Bu da tabii ki Körfez ülkelerindeki inşaat sektörünün yarısından fazlasını temsil ediyor. İleriye dönük olarak sürdürülebilir şehir örneği bağlamında çok büyük bir potansiyel var. Türkiye’den de katılım görmek istiyoruz. Sadece inşaat değil, aynı zamanda teknoloji, inovasyon alanlarında da bunu bekliyoruz.” diye konuştu.

“100 MİLYON HEDEFİ OLAN TURİZM SEKTÖRÜMÜZDEYENİ PARTNERLER ARIYORUZ”

Falih, turizm sektöründe Suudi Arabistan olarak otelcilik ve turizm alanında ilerlemek istediklerini, yeni partnerler aradıklarını belirterek, 100 milyon ziyaretçi hedefine ulaşmak istediklerini dile getirdi. Dünya çapında sağlık, refah destinasyonu olmak istediklerini aktaran Falih, Türkiye’nin Suudi Arabistan’ın ilaç piyasasında genişleme alanlarının bulunduğunu söyledi. Falih, iki tarafın da yatırımlar konusunda cesur olması gerektiğinin altını çizerek yatırımların önünü açmak için ellerinden geleni yapacaklarını aktardı.

TH / 23.12.2022 - 3030 - 13
TH / 23.12.2022 – 3030 – 13

ÖZET

Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahipliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla düzenlenen Türkiye- Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu’nda konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, “Suudi Arabistan’ın inşaat sektörü de benzeri görülmemiş fırsatları Türkiye’den dostlarımıza sunuyor. 1 trilyon doların üzerinde proje geliştirme bu günden itibaren 2030 yılları arasında planlanıyor. Bu da tabii ki Körfez ülkelerindeki inşaat sektörünün yarısından fazlasını temsil ediyor.” Dedi.