Geleceğin mühendis kadınları Koçfinans’ın turuncu kanatlarıyla yükselecek

Koçfinans, geleceğin kadın mühendislerinin gelişimine, “Koçfinans Turuncu Kanatlar İyilik Hareketi” çatısı altında konumlanan Mentorluk Programı ve Burs Programı ile katkı sağlayacak

.Koçfinans’tan yapılan açıklamaya göre, şirket, Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda, teknoloji ve inovasyon alanında açıkladığı toplumsal cinsiyet eşitliği taahhütleri kapsamında önemli bir adım atıyor. Koçfinans, sivil toplum kuruluşları ve Anadolu üniversiteleri ile iş birliği yaparak inovasyon dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği taahhüdünü hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

kocfinans-genel-muduru-pinar-kitapci
Koçfinans Genel Müdürü Y. Pınar Kitapçı :” Geleceği parlak 33 genç kızla çıktığımız bu yolculuğu, önümüzdeki 5 yılda katlayarak büyütmek istiyoruz.”

KOÇ FİNANS MENTORLUK PROGRAMI’NI HAYATA GEÇİRDİ

Koçfinans, bu çalışmalar kapsamında teknoloji alanında kadın çalışan sayısını artırmak için Anadolu üniversitelerinin mühendislik ve fen fakültelerinde öğrenim gören, teknoloji ve inovasyon alanında çalışmak isteyen genç kızların yolunu açmak, onları profesyonel hayata donanımlı bir şekilde hazırlamak için Mentorluk Programı’nı hayata geçirdi. Bunun yanında taahhütlerin ana aksiyonlarından biri olarak Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile mühendislik ve fen fakültelerinde öğrenim gören genç kızları teknoloji sektöründe çalışmaya teşvik etmek için burs desteği de veriliyor.

KOÇ FİNANS’TA YÜZDE 50 KADIN-YÜZDE 50 ERKEK ÇALIŞAN EŞİTLİĞİ VAR

Yüzde 50 kadın-yüzde 50 erkek çalışan oranıyla bu konuda sektöründe öncü şirketlerden olan Koçfinans, 2022 Mart’ta taahhütlerini açıklamış, teknoloji ve inovasyon alanında eşitlik yaklaşımına verdiği önemi vurgulamıştı. Koçfinans; bu kapsamda hayata geçireceği projelerle teknoloji ve inovasyon dünyasında kadın erkek eşitliğine ilişkin farkındalık yaratmayı, şirket genelinde yüzde 50 olan kadın çalışan oranını korurken, teknoloji ve inovasyon alanında kadın çalışan sayısını artırmayı taahhüt etmişti.

ÖĞRENCİLERE BİR AKADEMİK YIL BOYUNCA MENTORLUK DESTEĞİ

Geçen ay başlayan Mentorluk Programı kapsamında; ilk olarak Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin mühendislik ve fen fakültelerinde eğitim gören, başarılı ve kariyer gelişimine açık 33 öğrenci, Koçfinans takımının oluşturduğu 11 kişilik mentorluk ekibinden 1 akademik yıl boyunca mentorluk desteği alacak. Program öncesinde Digitallica tarafından hazırlanan mentor/mentee eğitimleri ile hem mentorların hem de menteelerin bilinçli bir şekilde programdan verim alması amaçlandı. Programa katılan öğrenciler, Koçfinans’ın BT ve AR-GE takımlarında kısa ve uzun dönem staj, uzaktan yarı zamanlı çalışma imkânı ve Koçfinans bünyesinde istihdam edilmek üzere değerlendirme şansı yakalayacak.

PINAR KİTAPÇI: ‘PROGRAMDAN MEZUN OLAN GENÇLER İŞ HAYATINA BİR ADIM ÖNDE BAŞLAYACAK’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koçfinans Genel Müdürü Y. Pınar Kitapçı, toplumsal cinsiyet eşitliği taahhütleri dahilinde genç kızların yolunu açmak ve onlara umut vermekten ötürü çok mutlu olduklarını belirtti. Mart 2022’de grup şirketlerinin katılımıyla gerçekleştirdikleri basın toplantısında ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ anlayışını duyurduklarını anımsatan Kitapçı, hemen akabinde Koçfinans olarak hızlı bir şekilde kendi odak alanlarına yoğunlaştıklarını ve farklı modüllere sahip projeler tasarladıklarını bildirdi.

Kitapçı, tasarladıkları projeleri daha önce çalışanlarının duyarlılığından beslenerek oluşturdukları ‘Koçfinans Turuncu Kanatlar İyilik Hareketi’ çatısı altında konumlandırdıklarını aktararak, şunları kaydetti: ‘Projelerin tasarlanmasından koordine edilmesine kadar vizyonumuzu paylaşan tüm paydaşlarımız ve çalışanlarımız süreçlerde aktif rol oynadı. Mentorluk Programı’nın çalışanlarımızın tamamında büyük bir heyecan yarattığını belirtmek isterim. Geleceği parlak 33 genç kızla çıktığımız bu yolculuğu, önümüzdeki 5 yılda katlayarak büyütmek istiyoruz. Mentorluk programımızda gençler kendini Koçfinans takımının bir parçası olarak hissedecek, çevik çalışma prensibimizin her noktasını deneyimleyecek ve donanım kazanacak. Programdan mezun olan gençler iş hayatına bir adım önde, nitelikli ve yazılım yetkinlikleri, veri analitiği, AR-GE konularında deneyim kazanmış bireyler olarak adım atacak. Önümüzdeki yıllarda Turuncu Kanatlar projemizin içeriğine farklı modüller ekleyerek daha fazla üniversiteli genç kıza ulaşmayı planlıyoruz.

TH / 05.01.2023 - 3039 - 13
TH / 05.01.2023 – 3039 – 13

ÖZET

Koçfinans, geleceğin kadın mühendislerinin gelişimine, “Koçfinans Turuncu Kanatlar İyilik Hareketi” çatısı altında konumlanan Mentorluk Programı ve Burs Programı ile katkı sağlayacak