Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü ‘Kanal İstanbul Geçişi’ için yeni demiryolu geçişi ihalesinin yapıldığı bildiriliyor. “Halkalı Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı Ispartakule Arası ( Kanal İstanbul Geçisi ) Demiryolu Hattı İnşaatları İle Elektromekanik Sistemlerinin Temini Ve Yapımı İşi” adı altında yapıldığı bildirilen ihale pazarlık usulü ile gerçekleştirildi.

Yatırımın yaklaşık maliyeti 3 milyar 568 milyon 27 bin TL. olarak açıklandı

Edinilen bilgilere göre ihalede yaklaşık maliyet 3 milyar 568 milyon 27 bin 638 lira olarak açıklandı. 5 firmanın katıldığı ihalenin ikinci oturumunda en düşük teklif yaklaşık maliyete göre yüzde 12,80 tenzilat ve 3 milyar 111 milyon 362 bin TL. ile GÜLERMAK  + YAPI ve YAPI + TAŞYAPI İNŞAAT Ortak Girişim Gurubundan geldi.

Kanal İstanbul Canlandırma
Kanal İstanbul üzerine inşa edilecek köprülerden birinin temsili resmi

İhaleye katılan diğer 4 firma ise YSE YAPI SANAYİ ve TİCARET AŞ, KOLİN İNŞAAT TURİZM SANAYİ ve TİC AŞ, ZİVER PETROL+ZİVER İNŞAAT Ortak Girişimi ve ÖZALTIN İNŞAAT TİCARET ve SANAYİ AŞ. oldu.

Yatırımın inşaatının GÜLERMAK AĞIR SANAYİ AŞ + YAPI ve YAPI İNŞAAT AŞ + TAŞYAPI İNŞAAT TAAHHÜT AŞ Ortak Girişim Grubuna ihale edilmesi bekleniyor.

Kanal İstanbul için temel atma töreni düzenlendi

Hatırlanacağı gibi önceki hafta Pazar günü Kanal İstanbul kapsamında inşa edilecek Sazlıdere köprüsünün temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu(nun katılımı ile atılmış ve yatırımın yapımı için düğmeye basılmıştı. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 8’inci kısmı olarak adlandırılan ve Sazlıdere Köprüsünü de kapsayan yatırımın inşaatını RÖNESANS İNŞAAT yapacak.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Kanal İstanbul temel atma töreninde konuşuyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal Istanbul Sazlıdere Köprüsü temel atma töreninde konusuyor

Öte yandan.Yap işlet devret modeliyle yapılması öngörülen Kanal İstanbul Ana Projesi yatırımı için ise henüz ihale süreci başlamadı.