İş makinesi üreticisi HİDROMEK, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin AR-GE’ye en çok yatırım yapan şirketlerinden biri oldu. HİDROMEK, ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime tarafından bu yıl 8’incisi hazırlanan “AR-GE 250, Türkiye’nin En Çok AR-GE Harcaması Yapan Şirketleri” araştırmasında 2020 yılına ait verileri ile 39’uncu olurken makine ve aksamları sektöründe AR-GE’ye en fazla harcama yapan firmalar arasında 2’nci sırada yer aldı.

Türkiye’de AR-GE hafızası oluşturma vizyonunda önemli bir role sahip olan çalışma, firmaları AR-GE faaliyetlerinde farklı kategorilere göre sıralıyor. Söz konusu araştırmada HİDROMEK, AR-GE merkezinde çalışan toplam personel sayısına göre 35’inci, AR-GE merkezinde yürütülen proje sayısına göre ise 8’inci oldu.

“SEKTÖRE YENİ VE TEKNOLOJİK ÜRÜNLER KATIYORUZ”

HİDROMEK AR-GE Teknik Destek Yöneticisi Aykut Dilden, söz konusu listede yıllardır yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “2014 yılında Türkiye’nin 157’nci, iş ve inşaat makineleri sektörünün ilk teknoloji ve AR-GE merkezini kurduk. 2018 yılında ise 2’nci AR-GE merkezimiz faaliyete geçti. Bugün 3 bin metrekarelik ofis, test ve prototip atölye alanı ve yaklaşık 150 personel ile sektörümüze yeni ve teknolojik ürünler katmaya devam ediyoruz.

HİDROMEK Aykut Diden
HİDROMEK Ar-Ge Teknik Destek Yöneticisi Aykut Diden

Kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri ürün grupları altında mühendislik ve tasarım çalışmalarımız ile sürekli geliştirmeler ve yeni ürünler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimize ve tüm paydaşlarımıza ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile sunduğumuz değeri daha da artırmak için yeniliği ve teknolojiyi çalışmalarımızın odağında tutuyoruz. Akıllı, çevreye saygılı ve enerjisini verimli kullanan makineler geliştirmeyi önemsiyoruz. Bu kapsamda HICON alt markası altında yüzde 100 elektrikli lastikli ekskavatör HICON 7W’yu geliştirdik. Yarı otonom, elektrikli ve hibrit makineler için de AR-GE faaliyetlerimiz devam etmektedir.”

YENİ ÜRÜNLER İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

En son, üstün teknolojisi ve seriliği ile ön plana çıkan, farklı tonajlarda lastikli ve paletli ekskavatörlerin yer aldığı H4 Serisini pazara sunan HİDROMEK lastikli yükleyici ürün grubunda geliştirdiği HMK 635 WL’yi de kullanıcılarının hizmetine sundu. HİDROMEK; ekskavatör, mini ekskavatör, paletli mini kazıcı yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri ürün gruplarında da yeni ürün geliştirme çalışmalarına devam ediyor.