HİDROMEK Capital 500’de 180’inci sıraya yükseldi

Capital Dergisi’nin hazırladığı “Capital 500 – Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi” araştırması açıklandı. Şirketlerin bir önceki yıla ait ciroları baz alınarak hazırlanan araştırmada, geçen yıla göre 23 basamak yükselen ve 180’inci sırada yer alan HİDROMEK, makine sektöründe 3’üncü oldu.

Kuruluşunun 45’inci yılında, 6 kıtada 100’den fazla ülkede makineleri çalışan HİDROMEK, dünyanın en büyük 50 iş makinesi üreticisi arasında yer alıyor. Dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da yer alan toplam 6 üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üreten HİDROMEK, AR-GE ve mühendislik çalışmalarıyla ürün yelpazesini sürekli olarak genişletiyor. En son dördüncü nesil, yeni K4 Serisi kazıcı yükleyicileri tanıtan HİDROMEK, ayrıca mini kazıcı yükleyici ve midi ekskavatörünü de sektörle buluşturmuştu.

hidromek-capital-500-de-180-inci-sirada
Bu yılki listede HİDROMEK geçen yıla göre 23 basamak birden yükselerek 180. sırada yer aldı

HİDROMEK 32 TASARIM ÖDÜLÜ SAHİBİ

Yeni ürün geliştirme çalışmalarının yanı sıra, bünyesindeki 2 AR-GE merkezi ile otonom, hibrid ve yeni nesil makinelere yönelik projeler yürüten HİDROMEK, Türkiye’de sektörünün sayılı tasarım stüdyolarından biri olan HİDROMEK Tasarım Stüdyo’nun yaptığı çalışmalarla bugüne kadar uluslararası prestije sahip toplam 32 adet tasarım ödülünün de sahibi oldu.

ÖNCEDEN İTHAL EDİLEN KOMPONENTLERİ KENDİ BÜNYESİNDE ÜRETİYOR

Ankara Sanayi Odası 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde 1400 dönümü aşkın sanayi parseli üzerinde HİDROMEK Üretim Üssü’nün inşasına devam eden HİDROMEK, burada ilk olarak faaliyete geçen komponent fabrikasında daha önce ithal ettiği şanzıman, aks, hidrolik redüktör ve hidrolik silindir gibi ana komponentlerin üretimini büyük ölçüde kendi bünyesinde yapıyor.

HİDROMEK HAKKINDA

Dünyanın tanınmış iş makinesi üreticilerinden HİDROMEK, 1978 yılında Ankara’da kurulmuştur. Kurucusu Hasan Basri Bozkurt, faaliyetlerine tarım traktörleri için ataşman üretimiyle başlamıştır. Bu girişim, ilerleyen yıllarda bir adım daha ileriye götürülmüş ve Türk mühendisler tarafından tasarlanan ilk iş makinesi üretimi gerçekleştirilmiştir.

2 BİN 300’ÜN ÜZERİNDE ÇALIŞAN İSTİHDAM EDİLİYOR

Ürün gamının genişletilmesiyle büyüyen HİDROMEK’in bünyesinde şu an 2300’ün üzerinde çalışan istihdam edilmektedir. Ayrıca; dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapmaktadır. Ankara Sanayi Odası I. Organize Sanayi Bölgesinde 1.400 dönümü aşkın sanayi parseli üzerinde inşaatı devam eden HİDROMEK Üretim Üssü’nde, ilk olarak faaliyete geçen komponent fabrikasında ise daha önce ithal ettiği şanzıman, aks, hidrolik redüktör ve hidrolik silindir gibi ana komponentlerin üretimini büyük ölçüde kendi bünyesinde yapmaktadır.

HİDROMEK’İN 6 KITADA 100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDE MAKİNELERİ ÇALIŞIYOR

Dünyada 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkede makineleri çalışan HİDROMEK, yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmek üzere İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS, Tayland’da HİDROMEK HCE ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN firmalarını kurarak faaliyete geçirmiştir. İş makinesi tasarımı konusunda fark yaratan HİDROMEK, bu başarısını birçok ödülle taçlandırmıştır. HİDROMEK şu an, uluslararası düzeyde prestije sahip, toplam 32 adet tasarım ödülünün sahibidir. İş makineleri konusunda tüm dünyaya bilgi tedariki sağlayan ve sektöre referans oluşturan basın kuruluşu KHL Group’un, dünyada iş makineleri üreten en büyük firmaların sıralandığı uluslararası ‘Yellow Table’ listesinde yer alan ilk ve tek Türk makine üreticisi HİDROMEK olmuştur. ‘Yellow Table 2023’ listesinde de yer alan HİDROMEK, listeye 9’uncu kez girmiştir. Bunun yanında, HİDROMEK, İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) tarafından açıklanan, 2009-2019 yılları arasındaki verilere göre Türkiye’de aralıksız 11 yıl kazıcı yükleyici, 8 yıl hidrolik ekskavatör ve 2 yıl motor greyder satışlarında pazar lideri olmuştur.

TH / 07.08.2023 - 3185 - 13
TH / 07.08.2023 – 3185 – 13

ÖZET

Capital Dergisi’nin hazırladığı “Capital 500 – Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi” araştırması açıklandı. Şirketlerin bir önceki yıla ait ciroları baz alınarak hazırlanan araştırmada, geçen yıla göre 23 basamak yükselen ve 180’inci sırada yer alan HİDROMEK, makine sektöründe 3’üncü oldu.