Dünyanın en büyük 50 iş makinesi üreticisi arasında bulunan HİDROMEK, bu yıl da “Fortune 500 Türkiye’nin En Büyük Şirketleri 2021” listesinde yükselerek yerini aldı. 14’üncüsü açıklanan listede 191’inci olarak yer alan HİDROMEK, makine ve ekipmanları sektör sıralamasında ise 4’üncü oldu. HİDROMEK geçen yıl listede 254’üncü sırada yer alıyordu.

HİDROMEK Fortune 500 listesinde 191'inci sırada
HİDROMEK Fortune 500 listesinde yükselmeye devam ederek 2021 yilinda 191’inci siraya yerlesti

Kuruluşunun 43’üncü yılında HİDROMEK, dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da yer alan altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretiyor. Ankara Sanayi Odası 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde 1400 dönümü aşkın sanayi parseli üzerinde HİDROMEK Üretim Üssü’nün inşasına devam eden HİDROMEK, burada ilk olarak faaliyete geçen komponent fabrikasında daha önce ithal ettiği şanzıman, aks, hidrolik redüktör ve hidrolik silindir gibi ana komponentlerin üretimini büyük ölçüde kendi bünyesinde yapıyor. Üretim Üssü’ndeki bir diğer yatırım olan ekskavatör üretim fabrikasının inşası ise devam ediyor.

6 KITADA MAKİNELERİ ÇALIŞIYOR

Bugün 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkede iş makineleri çalışan HİDROMEK’in kuruluşundan bu yana satışını gerçekleştirdiği iş makinelerinin sayısı 50 bini geçti. Yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS, Tayland’da HİDROMEK Construction Equipment Thailand (HCE) ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN ile yürüten HİDROMEK, yurt dışında 80’den fazla ülkedeki yetkili bayisi ve 100’ün üzerinde satış ve servis noktası ile hizmet veriyor. Yurt içinde ise 12 bölge müdürlüğü ve 2 şube ile 81 ilde satış ve 60’ın üzerinde servis noktası ile hızlı satış sonrası hizmetler sağlıyor.

HİDROMEK HAKKINDA

Dünyanın tanınmış iş makinesi üreticilerinden  HİDROMEK, 1978 yılında Ankara’da kurulmuştur. Kurucusu Hasan Basri Bozkurt, faaliyetlerine tarım traktörleri için ataşman üretimiyle başlamıştır. Bu girişim, ilerleyen yıllarda bir adım daha ileriye götürülmüş ve Türk mühendisler tarafından tasarlanan ilk iş makinesi üretimi gerçekleştirilmiştir. Ürün gamının genişletilmesiyle büyüyen HİDROMEK’in bünyesinde şu an 2000’e yakın çalışan istihdam edilmektedir.

HMK 102S ALPHA Kazıcı Yükleyici
HMK 102S ALPHA Kazıcı Yükleyici / Farklı İhtiyaçların Ortak Çözümü

HİDROMEK Altı üretim tesisinde imalat yapıyor

HİDROMEK dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapmaktadır. Ankara Sanayi Odası I. Organize Sanayi Bölgesinde 1.400 dönümü aşkın sanayi parseli üzerinde inşaatı devam eden HİDROMEK Üretim Üssü’nde, ilk olarak faaliyete geçen komponent fabrikasında ise daha önce ithal ettiği şanzıman, aks, hidrolik redüktör ve hidrolik silindir gibi ana komponentlerin üretimini büyük ölçüde kendi bünyesinde yapmaktadır.

HİDROMEK İş makineleri dünyada 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkede çalışıyor

Dünyada 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkede makineleri çalışan HİDROMEK, yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmek üzere İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS, Tayland’da HİDROMEK HCE ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN firmalarını kurarak faaliyete geçirmiştir.

İş makinesi tasarımı konusunda fark yaratan HİDROMEK, bu başarısını birçok ödülle taçlandırmıştır. HİDROMEK şu an, uluslararası düzeyde prestije sahip, toplam 22 adet tasarım ödülünün sahibidir.

HİDROMEK ‘Yellow Table’ listesinde yer alan ilk ve tek Türk makine üreticisi

İş makineleri konusunda tüm dünyaya bilgi tedariki sağlayan ve sektöre referans oluşturan basın kuruluşu KHL Group’un, dünyada iş makineleri üreten en büyük firmaların sıralandığı uluslararası ‘Yellow Table’ listesinde yer alan ilk ve tek Türk makine üreticisi HİDROMEK olmuştur. ‘Yellow Table 2021’ listesinde de yer alan HİDROMEK, listeye 8’inci kez girmiştir. Bunun yanında, HİDROMEK, İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) tarafından açıklanan, 2009-2019 yılları arasındaki verilere göre Türkiye’de aralıksız 11 yıl kazıcı yükleyici, 8 yıl hidrolik ekskavatör ve 2 yıl motor greyder satışlarında pazar lideri olmuştur.