HİDROMEK İhracat Başarısı ile Bu Yıl da TİM 100 listesinde

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl yapılan ve firmaların ihracat performanslarına göre sıralandığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Araştırması” açıklandı. Araştırmaya göre HİDROMEK, 2022 verileri ile listede 185. sırada yer aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl hazırlanan, firmaların bir önceki yıla ait ihracat performanslarına göre sıralandığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı” 2023 yılı araştırması tamamlandı. Genel sıralamada 185. sırada yer alan HİDROMEK, makine ve aksamları sektörel sıralamasında ise 4. oldu.

hidromek-ihracat-basarisi-ile-bu-yil-da-tim-100-listesinde
HİDROMEK, Japonya’ya karla mücadele çalışmalarında kullanılmak üzere gönderilen motor greyderler ile Türkiye’den Japonya’ya ilk iş makinesi ihracatını da gerçekleştirmişti

100’DEN FAZLA ÜLKEDE HİDROMEK İŞ MAKİNELERİ ÇALIŞIYOR

Yurt dışında güçlü bir bayi ağı ile çalışan ve kurulduğu günden itibaren satışını gerçekleştirdiği makine sayısı 60 bini geçen HİDROMEK, yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS, Tayland’da HİDROMEK HCE ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN firmaları ile yürütüyor.

MOTOR GREYDERLER İLE TÜRKİYE’DEN JAPONYA’YA İLK İŞ MAKİNESİ İHRACATI YAPILDI

Başlıca ihracat pazarları arasında; İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere, Bulgaristan, Polonya, Kazakistan, Tayland, Filipinler, Endonezya, Japonya, Avustralya, Meksika, Şili, Cezayir, Tunus ve Güney Afrika bulunan HİDROMEK, aynı zamanda Japonya’ya karla mücadele çalışmalarında kullanılmak üzere gönderilen motor greyderler ile Türkiye’den Japonya’ya ilk iş makinesi ihracatını da gerçekleştirmişti.

HİDROMEK “YELLOW TABLE” 2023 LİSTESİNDE 47. SIRADA BULUNUYOR.

Son yıllarda ihracat faaliyetlerine daha da ağırlık veren HİDROMEK, kıtalar arası ilerleyişini tüm hızıyla sürdürüyor. Geniş bayi ağına yenilerini ekleyerek, mevcut pazarlardaki payını artırarak ve yeni pazarlara ulaşarak küresel endüstrideki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Bugün, HİDROMEK’in 6 kıtada 100’den fazla ülkede makineleri çalışıyor. Bu başarılarını ise yer aldığı şirket listeleri ile kanıtlayan HİDROMEK, aynı zamanda dünyanın en büyük iş makinesi üreticilerinin sıralandığı “Yellow Table” 2023 listesinde 47. sırada bulunuyor.

HİDROMEK Hakkında

Dünyanın tanınmış iş makinesi üreticilerinden HİDROMEK, 1978 yılında Ankara’da kurulmuştur. Kurucusu Hasan Basri Bozkurt, faaliyetlerine tarım traktörleri için ataşman üretimiyle başlamıştır. Bu girişim, ilerleyen yıllarda bir adım daha ileriye götürülmüş ve Türk mühendisler tarafından tasarlanan ilk iş makinesi üretimi gerçekleştirilmiştir. Ürün gamının genişletilmesiyle büyüyen HİDROMEK’in bünyesinde şu an 2200’e yakın çalışan istihdam edilmektedir. Ayrıca; dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapmaktadır. Ankara Sanayi Odası I. Organize Sanayi Bölgesinde 1.400 dönümü aşkın sanayi parseli üzerinde inşaatı devam eden HİDROMEK Üretim Üssü’nde, ilk olarak faaliyete geçen komponent fabrikasında ise daha önce ithal ettiği şanzıman, aks, hidrolik redüktör ve hidrolik silindir gibi ana komponentlerin üretimini büyük ölçüde kendi bünyesinde yapmaktadır.

Dünyada 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkede makineleri çalışan HİDROMEK, yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmek üzere İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS, Tayland’da HİDROMEK HCE ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN firmalarını kurarak faaliyete geçirmiştir.

İş makinesi tasarımı konusunda fark yaratan HİDROMEK, bu başarısını birçok ödülle taçlandırmıştır. HİDROMEK şu an, uluslararası düzeyde prestije sahip, toplam 32 adet tasarım ödülünün sahibidir. İş makineleri konusunda tüm dünyaya bilgi tedariki sağlayan ve sektöre referans oluşturan basın kuruluşu KHL Group’un, dünyada iş makineleri üreten en büyük firmaların sıralandığı uluslararası ‘Yellow Table’ listesinde yer alan ilk ve tek Türk makine üreticisi HİDROMEK olmuştur. ‘Yellow Table 2023’ listesinde de yer alan HİDROMEK, listeye 9’uncu kez girmiştir. Bunun yanında, HİDROMEK, İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) tarafından açıklanan, 2009-2019 yılları arasındaki verilere göre Türkiye’de aralıksız 11 yıl kazıcı yükleyici, 8 yıl hidrolik ekskavatör ve 2 yıl motor greyder satışlarında pazar lideri olmuştur.

TH / 21.06.2023 - 3155 - 13
TH / 21.06.2023 – 3155 – 13

ÖZET

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl yapılan ve firmaların ihracat performanslarına göre sıralandığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Araştırması” açıklandı. Araştırmaya göre HİDROMEK, 2022 verileri ile listede 185. sırada yer aldı.