IC Holding Sürdürülebilirlik Günü Gelişimin Etkisi temasıyla gerçekleşti

IC Holding Üst Yöneticisi Murad Bayar, “Sosyal yatırımlarımıza IC İbrahim Çeçen Vakfı ile başta üniversite öğrencilerine eğitim bursu olmak üzere spor, çevre ve kültürel gelişim gibi çeşitli konularda projeler geliştirerek devam edeceğiz” dedi

İSTANBUL (AA) – IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding (IC Holding), merkezileştirdiği sürdürülebilirlik yönetim sistemi ve oluşturduğu Gelişimin Etkisi sürdürülebilirlik stratejisini, IC Holding Sürdürülebilirlik Günü’nde iç ve dış paydaşlarına anlattı. Holdingden yapılan açıklamaya göre, IC Sürdürülebilirlik Takımı’nın 18 hafta süren sertifika programını, mezuniyet projelerini sunarak tamamladığı etkinlikte, sürdürülebilirliğin önemli isimleri Ülkemizin Sürdürülebilirlik Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin İş Birliği panelinde buluştu.

IC Holding Üst Yöneticisi (CEO) Murad Bayar ve Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa’nın açılış konuşmaları ile başlayan etkinlik, Sürdürülebilirlik İletişimcisi Sertaç Doğanay’ın sunumunun ardından İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvik, Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası sürdürülebilirlik danışmanlığı şirketi Escarus Direktörü Dora Üreten ve TANAP Kalite, İSG ve Çevre Direktörü Fatih Erdem’in katılımı ile gerçekleşti.

ic-surdurulebirlik-takimi-sertifika-dagitimi
IC Sürdürülebilirlik Takımının çalışmaları 18 hafta süresince devam etti

TOPLAM 40 SAAT EĞİTİM ALDILAR

IC Holding’in 50 gönüllü çalışanının katılımı ile kurulan ve holdingin eğitim platformu IC Akademi ile Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğinde hazırlanan sertifika programıyla uzmanlık kazanan IC Sürdürülebilirlik Takımı, mezuniyet projelerini sunarak sertifikalarını aldı. 12 farklı konuda 18 hafta süren toplam 40 saatlik bir eğitim alan Sürdürülebilirlik Takımı, holdingin sürdürülebilirlik çalışmalarının gelecek 10 yılını şekillendirecek ve vizyonuna liderlik edecek.

MURAT BAYAR: “SOSYAL YATIRIMLARIMIZA IC İBRAHİM ÇEÇEN VAKFI İLE BAŞTA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM BURSU OLMAK ÜZERE SPOR, ÇEVRE VE KÜLTÜREL GELİŞİM GİBİ ÇEŞİTLİ KONULARDA PROJELER GELİŞTİREREK DEVAM EDECEĞİZ.’

Açıklamada görüşlerine yer verilen IC Holding Üst Yöneticisi (CEO) Murad Bayar, faaliyet gösterdikleri sektörlerde kalıcı bir başarı hedefleyen şirketler için sürdürülebilirlik dönüşümünün kaçınılmaz olduğunu belirtti. Bayar, şunları kaydetti: ‘Birkaç yıl öncesine kadar çoğumuz için bir sosyal sorumluluk projesi anlamına gelen sürdürülebilirlik, bugün işimizin odağına nasıl alabileceğimizi tartıştığımız bir kavram oldu. Biz de IC Holding olarak görev ve sorumluluklarımızın farkındalığıyla adımlarımızı atıyoruz. Sürdürülebilirlik yönetim sistemimizi kurduğumuz, sürdürülebilirilik raporumuzu yayınladığımız ve 1,5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde dopdolu bir içeriğe sahip böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için mutluluk duyuyorum. Sosyal yatırımlarımıza IC İbrahim Çeçen Vakfı ile başta üniversite öğrencilerine eğitim bursu olmak üzere spor, çevre ve kültürel gelişim gibi çeşitli konularda projeler geliştirerek devam edeceğiz.’

MURAT SUNGUR BURSA:  “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN SADECE YAPILAN İŞİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA ŞİRKETİN, TÜRKİYE’NİN, İNSANLIĞIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİDİR”

Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa ise sürdürülebilirlik çalışmalarının kurum için marka yapılanması, daha nitelikli insanların istihdam edilmesi, çalışanların daha mutlu ve verimli olmasında katkısı olacağına inandığını belirterek, sürdürülebilirliğin sadece yapılan işin sürdürülebilirliği değil, aynı zamanda şirketin, Türkiye’nin, insanlığın sürdürülebilirliği olduğunu ifade etti.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvik de Paris Anlaşması’nın 1,5 derece hedefinden çok uzakta olunduğunu kaydederek, şirketlerin iş yapış biçimlerini ve stratejilerini iklim krizini dikkate alarak dönüştürmesi gerektiğini belirtti.

İş dünyasının dönüştürücü gücüne dikkat çeken Çalkıvik, şirketlerin, net sıfır emisyona ulaşmak, doğa-pozitif olmak eşitsizliklerin azaltılması ve adil bir topluma katkıda bulunmak için iddialı stratejiler ve değer zincirlerini dahil edecek eylemleri uygulaması gerektiğini vurguladı.

SEMRA SEVİNÇ: “ŞİRKETLERİN İYİ BÜYÜMEYE ODAKLANMASI GEREKİYOR”

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç ise, ‘Bugün içinde bulunduğumuz dünya eşitsizlikler ve krizler dünyası. Şirketlerin de tüm krizleri yönetmeleri ve aynı zamanda büyümeye devam etmeleri gerekiyor. İşte bu noktada şirketlerin misyon, vizyon ve iş yapış şekillerini değiştirerek “İyi Büyüme”ye odaklanması gerekiyor.’ ifadelerini kullandı.

Escarus Direktörü Dora Üreten sürdürülebilir kalkınma için sektörel iş birliklerinin konvansiyonel iş birliklerinden ayrıştığı noktalar hakkında bilgi verdi. TANAP Kalite, İSG ve Çevre Direktörü Fatih Erdem ise enerji sektöründe sürdürülebilirlik yönetimi ve hayata geçirdikleri projelerle ilgili deneyimlerini paylaştı.

IC Holding Sürdürülebilirlik Günü, IC Sürdürülebilirlik Takımının 10 farklı mezuniyet projesini sunması ve sertifika töreninin ardından “Artı 1 by IC Hilton Bomonti’nin özel çalışanlarının dans gösterisi ile sonlandı.

TH / 24.01.2023 - 3052 - 13
TH / 24.01.2023 – 3052 – 13

ÖZET

IC Holding Üst Yöneticisi Murad Bayar, “Sosyal yatırımlarımıza IC İbrahim Çeçen Vakfı ile başta üniversite öğrencilerine eğitim bursu olmak üzere spor, çevre ve kültürel gelişim gibi çeşitli konularda projeler geliştirerek devam edeceğiz” dedi