İnşaat malzemeleri ihracatı 34,78 milyar dolarla yeni zirvesine ulaştı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin ağustos ayı sonuçlarını açıklandı..Pazarlardaki yavaşlamaya rağmen inşaat malzemeleri ihracat performansı ağustos ayında yeniden hız kazanırken buna bağlı olarak yıllık (son 12 aylık) ihracat 34,78 milyar dolarla yeni zirvesine ulaştı. İhracat geçen yılın ağustos ayına göre değer olarak yüzde 5,5 artışla 2,99 milyar dolar oldu.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne göre ağustos ayında, pazarlardaki yavaşlamaya rağmen inşaat malzemeleri ihracat performansı yeniden hız kazandı. İhracat geçen yılın ağustos ayına göre değer olarak yüzde 5,5 artışla 2,99 milyar dolar oldu. Böylece değer olarak yılın en yüksek dördüncü aylık ihracatı gerçekleşti. Değer olarak artış kaydeden ihracat, miktar olarak geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 11,4 azalarak 5,18 milyon ton olarak gerçekleşti.

imsad-agustos-2022-dis-ticaret-endeksi
Endeks dalgalı bir seyir izlemesine rağmen 2022 yılı Şubat ayından bu yana devam eden yükseliş trendine devam etti

İHRACAT BİRİM FİYATI 0,48 DOLAR/KG’DAN 0,58 DOLAR/KG SEVİYESİNE ÇIKTI

İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 20,8 artışla 0,48 dolar/kg’dan 0,58 dolar/kg seviyesine çıktı.

ARTIŞ GÖSTEREN İTHALATIN BİRİM FİYATI 2,92 DOLAR/KG OLDU

İhracatta değer olarak yüksek performans yakalanırken ithalatta da artış yaşandı. 2022 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı geçen yıla göre yüzde 24,5 artışla 920 milyon dolara ulaştı. Miktar olarak ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı 315 bin 466 ton oldu. Değer ve miktar olarak ağustos ayında yılın en yüksek üçüncü aylık ithalatı yapıldı. İnşaat malzemeleri sanayi ortalama ithalat birim fiyatı ağustos ayında 2,92 dolar/kg olarak gerçekleşti.

YILLIK İHRACAT TARİHİN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI

Ağustos ayı ihracat performansına bağlı olarak inşaat malzemeleri yıllık (son 12 aylık) ihracatı 34,78 milyar dolarla yeni tarihi zirvesine ulaştı. Yıllık ihracat miktar olarak 62,3 milyon tona inerken, ihracat birim fiyatı yıllık ortalama 0,56 dolar/kg oldu. hracatta yüksek performansla yeni rekor kırılırken, pazarlardaki yavaşlamanın etkisi miktarlardaki düşüşlerle kendini gösterdi. Değer tarafındaki artışı, geçen seneye göre halen daha yüksek olan ihracat birim fiyatları sağladı. Fiyatlarda başlayan düşüşlerin etkisinin yılın son aylarında yansıması bekleniyor.

ALT SEKTÖRLERDE FİYAT DÜŞÜŞLERİ İHRACAT PERFORMANSINI FARKLILAŞTIRMAYA BAŞLADI

Ağustos ayında inşaat malzemeleri ihracat performansı alt sektörler itibarıyla geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında farklılıklar gösterdi. Yedi alt sektörde gerçekleşen değer artışları daha çok birim fiyat artışlarından kaynaklandı. Miktar olarak ise düşüşler görüldü. ğustos ayında sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat birim fiyatları geçen yıla göre yükseldi. Küresel emtia ve nihai ürün fiyatları düşüş eğilimine girmekle birlikte halen geçen yılın yaz dönemi fiyatlarının üzerinde bulunuyor.

İHRACAT BİRİM FİYATLARINDA ARTIŞ

2022 yılı ağustos ayında demir çelik ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 6,4, mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 25,6, metal bazlı ürünlerin ise yüzde 18,2 yükseldi. Bu dönemde yalıtım malzemelerinde ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 16,1, ağaç ve ahşap ürünlerin yüzde 24,7 arttı.   

PREFABRİK YAPILAR İHRACATI YÜZDE 44 ARTTI

2022 yılı ağustos ayında sekiz alt ürün grubunun dördünde ihracat miktar olarak 2021 yılı ağustos ayının üzerinde gerçekleşirken dört alt sektörde düşüş yaşandı. Miktar olarak düşüşlerde geçen yıl gerçekleşen yüksek artışlarının baz etkileri görüldü. İhracat miktar olarak 2022 yılı ağustos ayında bir önceki yılın ağustos ayına göre kimyasal ürünlerde yüzde 20,9, prefabrik yapılarda ise yüzde 44 arttı. Demir çelik ürünleri ihracatı miktar olarak yüzde 6,9, mineral, taş ve toprak ürünlerin ihracatı yüzde 14,5 ve metal bazlı ürünlerin ihracatı yüzde 4,4 azaldı.            

SEKİZ ALT ÜRÜN GRUBUNUN YEDİSİNDE İHRACAT DEĞER OLARAK YÜKSELDİ

Sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat 2022 yılı ağustos ayında 2021 yılı ağustos ayına göre değer olarak yükseldi. İhracat değer olarak kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 19,9, prefabrik yapılarda yüzde 55,2, metal bazlı ürünlerde yüzde 13 artarken demir çelik ürünlerinde yüzde 1,5 azaldı.       

imsad-agustos-2022-dis-ticaret-endeksi-raporu
Raporun tam metni için haberin sonunda yer alan linke (köprüye) tıklayabilirsiniz

Raporun tam metni için BKZ

https://www.imsad.org/Uploads/Files/Insaat_Malzemeleri_Sanayi_Dis_Ticaret_Endeksi_AGUSTOS2022.pdf

TH / 06.10.2022 - 2974 - 14
TH / 06.10.2022 – 2974 – 14

ÖZET

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin ağustos ayı sonuçlarını açıklandı..Pazarlardaki yavaşlamaya rağmen inşaat malzemeleri ihracat performansı ağustos ayında yeniden hız kazanırken buna bağlı olarak yıllık (son 12 aylık) ihracat 34,78 milyar dolarla yeni zirvesine ulaştı. İhracat geçen yılın ağustos ayına göre değer olarak yüzde 5,5 artışla 2,99 milyar dolar oldu.