İnşaat malzemeleri yıllık ihracatı dış pazardaki zayıflamanın etkisiyle 34,3 milyar dolar oldu

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Dış Ticaret Endeksi’nin ekim ayı sonuçları açıklandı. İnşaat malzemeleri ihracatı ekimde 2,49 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat, değer bazında yıllık 34,3 milyar dolar, miktar bazında yıllık 59,97 milyon ton olurken ortalama ihracat birim fiyatı da düşüş eğilimine girdi.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne göre ihracat, eylül ayının ardından ekimde de düştü. Aylık ve yıllık ihracat büyüklükleri geride kalan iki ayda gerileme eğilimi gösterdi. Yurt dışı pazarlarda başlayan zayıflamanın ihracat üzerindeki etkisi ekim ayında belirgin şekilde ortaya çıktı. Buna bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayi dış ticaret performansı ekim ayında 2,49 milyar dolarla değer olarak bu yılın en düşük ikinci aylık ihracatı olarak kayıtlara geçti. İhracat geçen yılın ekim ayına göre değer olarak yüzde 10,6 oranında düştü.            

imsad-insaat-malzemeleri-ihracati-eylul-2023
İhracat, değer bazında yıllık 34,3 milyar dolar, miktar bazında yıllık 59,97 milyon ton olurken ortalama ihracat birim fiyatı da düşüş eğilimine girdi

EKİM AYINDA 2021 YILI EKİM AYINA GÖRE YÜZDE 21,9 AZALDI

İhracat miktar olarak geçen yılın ekim ayına göre yüzde 21,9 azalarak 4,18 milyon tona geriledi ve bu yılın en düşük ihracatı gerçekleşti.

ORTALAMA İHRACAT BİRİM FİYATI YÜZDE 13,5 ARTTI

İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,5 arttı. 2021 yılı ekim ayında ortalama ihracat fiyatları 0,52 dolar/kg iken 2022 yılı ekim ayında 0,59 dolar/kg seviyesine çıktı. Ortalama ihracat birim fiyatının da düşüş eğilimine girdiği gözleniyor.

YILLIK İHRACAT 35 MİLYAR DOLARDAN DÖNDÜ

Ağustos ayında 35 milyar dolara çok yaklaşan yıllık (son 12 aylık) ihracat yön değiştirerek düşüş eğilimine girdi. İnşaat malzemeleri yıllık ihracatı ekim ayında 34,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat miktar olarak ise yıllık 59,97 milyon tona indi. Ortalama yıllık ihracat birim fiyatı 0,57 dolar/kg seviyesinde bulunuyor.   Pazarlardaki yavaşlamanın etkisi, ihracatta miktar ve değer olarak yaşanan düşüşlerde belirgin olarak hissedildi. Geçen seneye göre daha yüksek olan birim fiyatlar, ihracatın değer olarak büyüklüğünü desteklemeyi sürdürdü. Ancak birim fiyatlarda da düşüş başladı.

İTHALAT GERİLEMEYE RAĞMEN YÜKSEK SEVİYEDE

Ekim ayında inşaat malzemeleri ithalatı gerileyerek 867 milyon dolara düşmesine rağmen geçen yılın ekim ayının yüzde 35 üzerinde gerçekleşti. İthalat değer olarak yüksekliğini koruyor. İnşaat malzemeleri ithalatı miktar olarak ise önemli ölçüde gerileme kaydederek 274 bin 162 tona indi. İthalat birim fiyatı önceki aylara göre yükselerek 3,16 dolar/kg oldu.

ALT SEKTÖRLERDE DE ZAYIFLAMA EĞİLİMİ ÖNE ÇIKIYOR

2022 yılı ekim ayında giderek yavaşlamaya ve gerilemeye dönüşen inşaat malzemeleri ihracat performansında sadece üç alt sektörde değer olarak artışlar oldu. Ancak söz konusu artışlar daha çok birim fiyat artışlarından kaynaklandı. Miktar olarak ise düşüşler yaşandı. Bu dönemde sekiz alt ürün grubunun yedisinde, ihracat birim fiyatları 2021 yılı ekim ayına göre yüksek gerçekleşti. Küresel emtia ve nihai ürün fiyatları gerileme eğilimine girmiş olmakla beraber halen geçen yılın fiyatlarının üzerinde bulunuyor. Raporun tam metni için BKZ

TH / 12.12.2022 - 3021 - 15
TH / 12.12.2022 – 3021 – 15

ÖZET

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Dış Ticaret Endeksi’nin ekim ayı sonuçları açıklandı. İnşaat malzemeleri ihracatı ekimde 2,49 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat, değer bazında yıllık 34,3 milyar dolar, miktar bazında yıllık 59,97 milyon ton olurken ortalama ihracat birim fiyatı da düşüş eğilimine girdi.