Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, söz verdiği bir projeyi daha hayata geçirdi. Başkan Mehmet Zeybek’in, şehir trafik yoğunluğunu azaltacak projesi Karayolları kavşağı alt geçidi hummalı şekilde süren çalışmalar ardından en kısa zamanda hizmete sunuldu.

Afyonkarahisar Karayolları Alt Geçiti Açılış Töreni
Karayolları Alt Geçiti (İsmail Şükrü Çelikalay Alt Geçiti) Yapım işi yatırımının tamamlanmasını takiben bir açılış töreni yapıldı ve alt geçit hizmete alındı

Afyonkarahisar’ın trafik yoğunluğunu azaltacak, 20 milyonluk dev yatırım Şükrü Çelikalay alt geçidi görkemli tören ile trafiğe açıldı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in prestij projelerinden biri olan Alt Geçit yatırımı ihale süresinden önce hizmete açıldı. İsmail Şükrü Çelikalay alt geçidi açılış törenine; Vali Gökmen Çiçek, AK Parti Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“20 MİLYONLUK YATIRIMIMIZ ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN”

İnsan odaklı hizmet anlayışı ile Afyonkarahisar’ı geliştiren ve değiştiren yatırımlara imza atan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 37 projenin seçim vaadi olarak verildiğini hatırlatarak, 50’ye yakın projeden 33’ünün ihalesinin yapıldığını 16 projenin tamamlandığını 17 projenin ise devam ettiğini belirtti. Projelerin toplu açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile yapılacağını vurgulayan Başkan Zeybek açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Önceliğimiz ciddi bir trafik yoğunluğu olan bu bölgeydi. Ekiplerimiz ile birlikte mesai mefhumu gözetmeden gece gündüz çalışarak projesini düzenlediğimiz geçidimizin alt yapısını, içme suyu, kanalizasyon deplase hattını tamamladık. Bu yılın Mayıs ayında inşaatına başladığımız geçidin yapım süresi 195 gündü. Biz arı gibi çalışarak bu süreyi kısalttık ve 165 günde tamamladık. Belediye meclis üyelerimizle bir araya gelerek incelemelerimizi yaptık ve açılışa hazır hale getirdik. Dikey bahçe sistemi ile geçidimizi yeşillendirip, süsleyeceğiz. Bu peyzaj çalışmasını da önümüzdeki günlerde tamamlayacağız. Afyon’da siyasi olarak güzel bir birliktelik yakaladık. Bu birlik ve beraberlikten ötürü parti il başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Yüklenici firmaya, emeği geçen ekip arkadaşlarıma gününden önce burayı hizmete almamıza vesile oldukları için teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar’ın kurtuluşuna ön ayak olmuş, şehrimizin yetiştirdiği âlim, mecliste ilk milletvekili olan İsmail Şükrü Çelikalay isminin verilmesini uygun gördük. 20 milyonluk bu yatırım şehrimize ve sürücülerimize hayırlı uğurlu olsun.”

İSMAİL ŞÜKRÜ ÇELİKALAY  ALT GEÇİDİ HAKKINDA

İhale süresi 195 gün olarak belirlenen alt geçit 165 günde tamamlandı. 17 Mayıs 2021 tarihinde başlayan çalışmalar 5,5 ay sürdü.  Konforlu ve güvenli seyahat imkânı sunacak aynı zamanda Afyonkarahisar’ın trafik yoğunluğunu azaltacak karayolları alt geçidinin toplam uzunluğu 265 metredir. Alt geçit çalışmaları kapsamında ilk etapta içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, elektrik ve internet hatlarının deplase işlemleri tamamlandı. Alt yapısı tamamen yenilendikten sonra, yol çalışmalarına başlandı. Fore kazık sistemi kullanılan alt geçidin köprü kısmı prefabrik kirişlerden oluşurken, alt geçidin üst kısmında bulunan kavşakta ise akıllı kavşak sinyalizasyon sistemi uygulanmıştır. Su baskınlarını engellemek amacı ile alt geçidin yol kısmının altında 150 tonluk su deposu ve 3 adet tahliye pompası yer almaktadır. Tonajlı araçların geçişine uygun yapılan alt geçitte; kayma, çökme ya da oturma gibi hasarların oluşmaması için de asfalt öncesi beton temel atımı yapılmıştır. Güvenli trafik, güvenli yaşam düsturu ile yapılan karayolları kavşağı alt geçidi 20 milyon liralık bir yatırım bedeline sahiptir. Bu güzide yatırım, şehrimizde en kısa sürede bitirilen alt geçit olma özelliğine de sahiptir.

YATIRIMIN YAPIM İŞİNİ İN-SEL İNŞAAT TAAHHÜT EDEREK TAMAMLADI

Yatırımı Afyonkarahisar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü “Karayolları Kavşağı Alt Geçit Yapım İşi” adı altında ihale etmişti. Yaklaşık maliyeti 21 milyar 277 milyon TL. açıklanan ve 28.04.2021 günü sözleşmesi imzalanan yatırımı 13 milyon 690 bin TL bedelle İNSEL İNŞAAT MİMARLIK TUR NAK TİC LTD ŞTİ inşa etti. Taahhüt Haber’de yer alan kayıtlara göre İn-Sel İnşaat Mimarlık Turizm Nakliyat Ticaret Limited Şirketi ‘nın 13.10.2011 tarihinde başladığı ve 28.11.2021 tarihinde bitirdiği, ortalama indirimi yüzde 24,95 oranına tekabül eden, ihale bedelleri toplamını yaklaşık 86 milyon TL olarak hesapladığımız 9 adet bitirdiği iş var