İzmir Büyükşehir 2022 yılı yatırımlarını özetledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi döviz kurlarındaki rekor artışların damga vurduğu 2022’de, kentin toplu ulaşımını çağdaş standartlara taşıma hedefi doğrultusunda yatırımlarını sürdürdü. ESHOT ve İZDENİZ, yeni yatırımlarla güçlendirilirken raylı sistemde yeni bir döneme geçildi. İzmir’in en büyük yatırımı Buca Metrosu’nun inşaatına başlandı, Narlıdere Metrosu ve Çiğli Tramvayı’nda ise sona gelindi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in akıllı ve sürdürülebilir ulaşım hedefi doğrultusunda İzmir, 2022 yılını kent ulaşımının geleceğine yön verecek yatırımlarla geride bırakıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022’de kent ulaşımını daha akıllı ve konforlu bir yapıya kavuşturmak için raylı sistemden İZDENİZ’e, ESHOT’tan akıllı toplu ulaşım sistemlerine kadar önemli yatırımlara imza attı. 1 milyar Euro’yu aşkın maliyetiyle İzmir tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu’nun inşaat çalışmaları başlatıldı. Narlıdere Metrosu ve Çiğli Tramvayı’nın hizmete girmesi için ise gün sayılıyor.

cigli-tranvayi-2022-aralikta-deneme-seferlerine-basliyor
Çiğli Tramvayı’nda da çalışmaların yaklaşık yüzde 90’ı tamamlandı. Enerji verilmeye başlanan hatta insansız deneme seferleri 30 Aralık itibariyle başlıyor.

BUCA METROSU’NDA İNŞAAT BAŞLADI

Buca-Üçyol Metro Hattı’nda ilk kazık çakıldı. İlk etapta her biri 36 metre uzunluğunda 340 kolon monte edilecek Buca Metrosu’nda, Mart 2023 itibariyle de üç tünel açma makinesi aynı anda çalışarak ilk istasyonun bulunacağı yere inilmesi planlanıyor. Projenin 4 yılda tamamlanması planlanıyor.

NARLIDERE METROSU’NDA SON DÜZLÜK

Yüzde 93’ü tamamlanan Narlıdere-Fahrettin Altay Metro Hattı’nda deneme seferlerinin 30 Mart 2023’te başlaması öngörülüyor. Yeni hattın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü şerefine 30 Ağustos 2023’te hizmete açılması hedefleniyor. Yaklaşık 7,2 kilometre uzunluğundaki Fahrettin Altay-Narlıdere Kaymakamlık arası hatta yedi adet istasyon yer alacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu hatla birlikte hafif raylı sistem ağındaki istasyon sayısını 24’e, raylı sistemin uzunluğunu da 186,5 kilometreye ulaştırmış olacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla, Bornova EVKA-3’ten metroya binenler, Narlıdere Kaymakamlığı’na kadar aktarmasız gidebilecek.

ÇİĞLİ TRAMVAYI ÖNÜMÜZDEKİ MART’TA HİZMETTE

Çiğli Tramvayı’nda da çalışmaların yaklaşık yüzde 90’ı tamamlandı. Enerji verilmeye başlanan hatta insansız deneme seferleri 30 Aralık itibariyle başlıyor. Hattın Mart 2023’te işletmeye alınması planlanıyor. Çiğli trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak, bölgedeki hastane, üniversite ve sanayiye ulaşımı kolaylaştıracak yatırımın maliyeti ise 2 milyar lirayı buldu. 11 kilometrelik hat 14 istasyondan oluşacak.

KARABAĞLAR-GAZİEMİR METROSU YOLA ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR

Kenti demir ağlarla örerek toplu ulaşımdaki raylı sistemleri yaygınlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar-Gaziemir Metrosu için çalışmaları başlattı. Kentteki tüm raylı sistem ulaşımlarıyla paralel yürütülecek İzmir Hafif Raylı Sistemi 6. Aşama Karabağlar-Gaziemir Hattı’yla ilgili güzergah ve duraklar belirlendi. Karabağlar-Gaziemir Metorsu’nun Konak’a da kılçık bir hatla bağlanması, ESBAŞ ve Adnan Menderes Havalimanı duraklarıyla da İZBAN kesişimi sağlanması planlanıyor. Sürücüsüz araçların kullanılacağı 32,6 kilometrelik hattın 24 istasyonla hizmet vermesi tasarlanıyor.

22 MİDİBÜS ALIMI YAPILDI

Otobüs alımı konusunda ilklere imza atan ESHOT Genel Müdürlüğü, 2022 yılında filosunu güçlendirdi. Bu yıl da 22 midibüs alımı yapan ESHOT, dar ve yokuşlu, ulaşımın zor olduğu sokaklara da en kaliteli toplu ulaşım hizmeti götürdü.

FABRİKA GİBİ ATÖLYELER

Her gün ortalama 270 bin kilometre yol yapan ESHOT araçlarının bakım ve onarımı için ESHOT bünyesindeki atölyelerde yıpranan araçlar baştan yaratıldı.  Bakım, onarım ve yenileme faaliyetleri kapsamında 505 otobüs, fabrika çıkışı gibi sıfırlanarak yeniden hizmete sunuldu. ESHOT atölyelerinde aynı zamanda artan girdi maliyetlerini azaltmak için garanti kapsamı dışındaki otobüslerin ihtiyaç duyduğu yedek parçaların üretimi yapılarak bir yılda 5 milyon TL’nin üzerinde tasarruf sağlandı.

TÜRKİYE’NİN İLK ELEKTRİKLİ YOLCU GEMİSİ İHALE EDİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in denizyolu ulaşımının payını kentte artırma hedefiyle yapmış olduğu yatırımlar doğrultusunda İZDENİZ Genel Müdürlüğü’nde de yatırımlar artırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımını 6 elektrikli yolcu gemisi ile güçlendirmek için süreci başlattı. 6 elektrikli yolcu gemisi için hazırlanan fizibilite etüdü, yatırım programına alınmak üzere Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na sunuldu. Projenin yatırım programına alınması ile ihale çalışmalarına başlanacağı duyuruldu.

MAVİ KÖRFEZ İZDENİZ FİLOSUNA KATILDI

Yüzer Köprü’nün 7’inci halkası Mavi Körfez Ocak 2022 tarihinde İZDENİZ Filosu’na katıldı. Kiralama Hizmeti yolu ile filoya katılan Mavi Ege ve Mavi Körfez’in aylık kirası toplam 655.669 TL oldu. Mavi Ege ve Mavi Körfez arabalı vapurlarının filoya katılması ile birlikte Üçkuyular – Bostanlı hattında 15 dakika da 1 sefer düzenlenmeye başlandı. Yolcu araç yoğunluğunun az olduğu zaman diliminde kullanılan bu Arabalı Vapurlar sayesinde sadece 12 ayda yaklaşık 19 Milyon TL’lik yakıt tasarruf sağladı.

TH / 28.12.2022 - 3033 - 18
TH / 28.12.2022 – 3033 – 18

ÖZET

İzmir Büyükşehir Belediyesi döviz kurlarındaki rekor artışların damga vurduğu 2022’de, kentin toplu ulaşımını çağdaş standartlara taşıma hedefi doğrultusunda yatırımlarını sürdürdü. ESHOT ve İZDENİZ, yeni yatırımlarla güçlendirilirken raylı sistemde yeni bir döneme geçildi. İzmir’in en büyük yatırımı Buca Metrosu’nun inşaatına başlandı, Narlıdere Metrosu ve Çiğli Tramvayı’nda ise sona gelindi.