İZMİR BÜYÜKŞEHİR’in 2023 yılı bütçesi 25 milyar 900 milyon TL

İZMİR BÜYÜKŞEHİR  Belediyesi Meclisi kasım ayı altıncı olağan toplantısı Fuar Kültürpark Alanı’ndaki meclis salonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapıldı. Toplant sonunda 25 milyar 900 milyon TL olarak sunulan 2023 yılı bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.

izmir-buyuksehir-2023-yili-butcesi-onaylandi
7.5 saat süren İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı bütçe görüşmeleri sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.

TUNÇ SOYER: “YATIRIMLAR BÜTÇENİN YÜZDE 40’INA TEKABÜL EDİYOR”

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı bütçe görüşmeleri sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı. 7.5 saat süren toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı ve birçok kamu kurumunun asgari hizmetlerini verecek finansmana dahi zor ulaştığı bu dönemde, yatırım bütçemizin yüzde 40’ın üzerinde olması elbette gurur verici” dedi.

 “2023 YILINDA RAYLI SİSTEM YATIRIMLARINA 3 MİLYAR 374 MİLYON TL AYIRDIK”

2023 yılında raylı sistem yatırımlarına toplam 3 milyar 374 milyon TL bütçe ayrıldığını bildiren Başkan Tunç Soyer, cumhuriyetin yüzüncü yılı olan 2023 yılında Narlıdere Metrosu ile Çiğli Tramvayı’nı hizmete açacakların bildirdi. Buca Metrosu için 490 milyon Euro’luk uluslararası yatırım kredisi temin ettiklerini hatırlatan Başkan Soyer metronun tüm yatırımının trenleriyle beraber 765 milyon Euro’ya mâl olacağını kaydetti.

MURAT AYDIN: “BÜTÇENİN YÜZDE 41’İ YATIRIMA AYRILDI”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesinin “2023 Bütçe Tasarısı ile Performans Programı” hakkında CHP grubunun görüşlerini sunmak üzere söz aldı.. Aydın, “Bu bütçe bunca iyi şeyine rağmen yine de yeterli değildir. Çünkü bizim hayallerimiz, bizim ideallerimiz bütçelere sığmayacak kadar büyüktür. Her getirdiğimiz bütçede ortaya koyduğumuz hedef ve ülkülerimize biraz daha yaklaşacağız. Ama hiçbir zaman onlara varamayacağız. Çünkü biz her ilerlediğimizde hedeflerimizi de biraz daha ileriye koyacağız. Onlara varmak için biraz daha çalışacağız” diye konuştu. Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını çeşitli başlıklar altında sıraladı.

“İZMİR’E YAPILAN TÜM KAMU YATIRIMLARININ YAKLAŞIK ÜÇTE İKİSİNİ BELEDİYELER GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Murat Aydın, “İzmir’e yapılan tüm kamusal yatırımların yaklaşık üçte ikisini belediyeler yapıyor. Son on yılda merkezin yönetim bütçesinden İzmir’e yapılan doğrudan yatırım miktarı oldukça düşük. Merkezi iktidar tarafından hizmet üretilmesinin önüne engeller çıkarılıyor. “ şeklinde konuştu. Aydın, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, hedefine bir adım daha yaklaşabilmek için 2023 yılı için yaklaşık 26 milyar liralık bir bütçeyle karşımızda. Büyükşehir Belediyesi bu yıl da yüksek bir yatırım bütçesi öngörüyor” diyerek, bütçenin yüzde 41’inin yatırıma ayrıldığını, bu oranın Türkiye’de kamu bütçelerinde yatırım ayrılan kısım bakımından en yüksek oranlardan biri olduğuna dikkat çekerek sözlerini tamamladı.

KEMAL SEVİNÇ: “2023 YILI BÜTÇESİNİN İZMİR’İMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin belli bir stratejik plan çerçevesinde hareket ettiğine dikkat çeken İyi Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç “Tüm dünyayı etkisi altına alan corona salgını 2 yıldan fazla süredir ülkemizde de etkisini sürdürüyor. Peşisıra İzmir’de meydana gelen deprem sonucu yaşanan can ve mal kayıpları ayrı bir üzüntü kaynağı oldu. Belediyemiz her iki olayda da gereken çalışmaları yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Yaşanan bu olaylar karşısında hedef projelerde bir kısım gecikme ve ötelemeler olabilir. 2023 yılı bütçesinin İzmir’imize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Yapılan tüm konuşmaların peşinden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi CHP, İYİ ve DEVA partili üyelerin evet oylarıyla ve oy çokluğu ile kabul edildi.

TH / 02.12.2022 - 3015 - 14
TH / 02.12.2022 – 3015 – 14

ÖZET

İZMİR BÜYÜKŞEHİR  Belediyesi Meclisi kasım ayı altıncı olağan toplantısı Fuar Kültürpark Alanı’ndaki meclis salonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapıldı. Toplant sonunda 25 milyar 900 milyon TL olarak sunulan 2023 yılı bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.