Kocaeli’de yatırımlara 2022 yılı ilk 3 çeyrekte 5 milyar 63 milyon lira harcandı

Kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir biçimde kullanılması, koordinasyonu gerektirecek hususların görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması amacıyla düzenlenen 2022 yılı 4. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

kocaeli-il-koordinasyon-ekim-2022-4
Vali Yavuz: “Bu şehirde yaklaşık 30 milyar TL civarında bir yatırımı gerçekleştiriyoruz.”

Kocaeli 2022 yılı 4. dönem İl Koordinasyon taplantısı Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi. Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kurul üyeleri ile kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

2022 YILI ÖDENEĞİ OLAN 10 MİLYAR 897 MİLYON LİRANIN 5 MİLYAR 63 MİLYON LİRASI HARCANDI

2022 yılına ait yatırım verilerini paylaşan Vali Seddar Yavuz toplantıda yaptığı konuşmalarında; “Hayırlı ve uğurlu olması temennileriyle 2022 yılı son dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısını açıyorum. Kocaeli ilinde 2022 yılında kamu kurumları ve mahalli idarelerin yatırım programının toplamında 612 proje bulunmaktadır. 9 aylık dönem sonu itibariyle biten proje sayısı 123, devam eden proje sayısı 389, ihale aşamasında bulunan proje sayısı 32, henüz başlanamayan proje sayısı 49 ve tasfiye halinde bulunan proje sayısı ise 19’dur. 2022 yılı yatırım programında yer alan yatırımların proje tutarı 29 milyar 636 milyon TL’dir. 2022 yılı ödenek toplamı ise 10 milyar 897 milyon TL olup, 9 aylık dönem sonu itibariyle bu ödenekten yapılan harcama toplamı 5 milyar 63 milyon TL olmuştur. Yılın ilk 9 ayında yılı ödeneğine göre nakdi gerçekleşme oranı ise %47’dir.”

ÖDENEKLERİ HİZMET VE YATIRIMA DÖNÜŞTÜRMEK ARZUMUZDUR

Kocaeli, hükümetimizin ilgisinin en yüksek olduğu şehirlerden bir tanesidir diyen Vali Yavuz: “Bu şehirde yaklaşık 30 milyar TL civarında bir yatırımı gerçekleştiriyoruz. Yatırımcı kuruluşların en önemli görevi tahsil edilen ödenekleri bir an önce hizmete dönüştürmesidir. Buda sizlerin mahareti ile gerçekleştirilecek bir husustur. Ödenek var harcayamıyorsak, hizmete döndüremiyorsak demek ki bir eksiklik, aksaklık söz konusu olabilir. O açıdan da bu önümüzdeki sezonu en iyi şekilde değerlendirmek ve ilimize tahsis edilen ödenekleri hizmet ve yatırıma dönüştürmek arzumuz ve beklentimizdir. Sizlere güveniyoruz. Bugüne kadar çok güzel işler başardınız. İnşallah bundan sonra daha güzellerini de başaracak ve Aziz Milletimizin layık olduğu tüm hizmet ve yatırımları gerçekleştireceğiz. Bu yatırım ve hizmetleri gerçekleştirirken her zaman olduğu gibi Aziz Milletimizin alın terinin içinde olduğunu unutmadan, onların vergileriyle bu hizmet ve yatırımları gerçekleştirdiğimizi aklımızdan çıkarmadan tasarrufa, şeffaflığa uyarak hizmet ve yatırımlarımızı gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

TH / 06.10.2022 - 2974 - 16
TH / 06.10.2022 – 2974 – 16

ÖZET

Kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir biçimde kullanılması, koordinasyonu gerektirecek hususların görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması amacıyla düzenlenen 2022 yılı 4. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.