DSİ Genel Müdürlüğü Proje İnşaat Dairesi Başkanlığının KKTC’de  “Güzelyurt Ve Meserya Ovası Sulaması İletim Yapıları” adı altında 2017 yılında ihale ettiği yatırım tamamlanma aşamasına geldi. Yatırım tamamlandığında 5 bin 700 metre uzunluğundaki İletim Tüneli ile Güzelyurt’ta 18 bin 730, Meserya Ovasında ise 97 bin 200 dekar arazinin sulanması planlanıyor. “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sulamaları İletim Tüneli “ olarak adlandırılan yatırımı Mak-Yol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi gerçekleştiriyor. 2017 yılı fiyatlarıyla 100 milyon 860 bin 740 TL’ye ihale edilen işin 277 milyon TL’ye malolacağı bildiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC'de yapımı süren Su İletim Yapııları Tüneli ışık görme töreninde konuşuyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan DSİ’nin projesi olan ve MAKYOL İNŞAAT”ın taahhüt ettiği Güzelyurt Ve Meserya Ovası Sulaması İletim Yapıları Tüneli ışık görme töreninde konuşuyor

Cumuhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’den KKTC’ye içme ve sulama amaçlı su götürülmesi her dönem gündemdeydi”

22 Mayıs 2021 Cumartesi günü yatırımın önemli merhalelerinden biri olan tünelin kazım işlemlerinin tamamlanması dolayısıyla “Işık Görme” töreni yapıldı. Vahdettin Köşkü’nden törene canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma  yaptı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’li vatandaşlara selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, bir ada ülkesi olması ve kısıtlı doğal kaynakları nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, son 30 yıldır giderek artan bir şekilde su sıkıntısı yaşadığına dikkati çekti.

Su ihtiyaçlarının tamamen yer altı su kaynaklarından karşılandığı Kıbrıs’ta aşırı çekim neticesinde yer altı suyuna deniz suyu karıştığını ve bunun da yer altı sularının tuzlanmasına neden olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sorunun çözümü için Türkiye’den KKTC’ye içme ve sulama amaçlı su götürülmesinin her dönem gündeme geldiğini kaydetti.

“Askıda Deniz Geçiş Sistemi ile yıllık 75 milyon metreküp suyu ana vatandan yavru vatana ulaştırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında 80 kilometre uzunluğunda denizin 250 metre altından geçen “Askıda Deniz Geçiş Sistemi” ile yıllık 75 milyon metreküp suyu ana vatandan yavru vatana ulaştırdıklarını anımsatarak, ayrıca modern içme suyu arıtma tesisi ve 529 kilometre uzunluğundaki dağıtım hattı ile Kuzey Kıbrıs’ın tamamına memba kalitesinde içme, kullanma suyu temin ettiklerini söyledi.

“Projenin tamamlanmasıyla birlikte tarım sektörü çağ atlayacak; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınma hamlesi farklı bir ivme kazanacaktır.”

Bu projeyle Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki tarihî, kültürel, coğrafi bağlara bir yenisini daha eklediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün de ana vatanın suyunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bereketli topraklarıyla buluşturacak Sulama İletim Tüneli’nin açılışını yapıyoruz. Sulama projemizde, suyu temin edecek 5,7 kilometre uzunluğundaki İletim Tüneli’nde ışığı göreceğiz.  ‘Güzelyurt Ovası Sulaması İletim Yapıları’ bu projeyle daha önce yer altı su kaynakları ile sulanan 18 bin 730 dekar araziye su iletilecektir. Meserya Ovası Sulaması Projesi kapsamında ise 97 bin 200 dekar arazi ilk kez sulama suyuyla buluşacaktır. Tarım yapılacak arazilerin sulamaya açılmasıyla yıllık 156 milyon liralık gelir artışı ve yaklaşık 10 bin kişilik ilave istihdam sağlanacaktır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte tarım sektörü çağ atlayacak; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınma hamlesi farklı bir ivme kazanacaktır.”

TBM makinesinin butonlara basılmasının ardından çalışmaya başlamasıyla KKTC’ye suyu taşıyacak son bölüm de delinerek tünel çalışması tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, tören alanında hazır bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersan Saner, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu ve diğer yetkililere talimat vererek tünelde çalışma yapan TBM makinesini çalıştırdı.

MAKYOL İNŞAAT KKTC şantiyesi TDM Yer yüzüne çıkıyor
MAK-YOL İnşaatın yaptığı KKTC Güzelyurt ve Maselya Ovaları Su İletim Tünelinde Tünel Delme Makinesi (TDM) yer yüzüne çıkıyor

Bakan Pakdemirli: “KKTC Sulama Projelerinin bitmesiyle ekilebilir arazilerin yüzde 74’ü sulamaya açılacak”

 Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli törende yaptığı konuşmada, “Bugün, KKTC’nin verimli topraklarını, ülkemizin bereketli sularıyla buluşturmak için 277 milyon lira maliyetli Sulama İletim Tüneli’nin hizmete alınmasının mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı. Projeyi “Asırlık bir rüya” olarak nitelendiren Bakan Pakdemirli, bu rüyanın gerçekleştiğini belirterek “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi toplam 3 milyar lira yatırımla hizmete alındı.” dedi. Pakdemirli, içme, kullanma ve sulama suyu olarak hizmete sunulan projenin 80 kilometrelik askılı boru sistemiyle Akdeniz’i geçtiğini vurgulayarak bu projenin, dünyada tek olduğunun altını çizdi.

KKTC’ye proje ile yıllık 75 milyon metreküp su ulaştırıldığını belirten Bakan Pakdemirli, 50 yıllık tatlı su ihtiyacının da garanti altına alındığını söyledi.

“Güzelyurt ve Mesarya Ovası Sulaması İletim Yapıları Projesi kapsamında 5 bin 700 metre uzunluğunda, 4,2 metre çapında bir de tünel inşa edilmiştir.”

Projeye 2017 yılında yer teslimiyle başlandığını hatırlatan Pakdemirli yerli imkanlar ve Türk mühendislerin eliyle revize edilen tünel açma makinesi (TBM) ile açılan tünelin son santimlerinin de törenle tamamlanacağını kaydeden Pakdemirli, “İletim tünelinden aldığımız su, 4 kilometrelik hat ile Güzelyurt Ovası’nda yer alan ve önceki yıllarda yer altı suyu ile sulanan 18 bin 730 dekarlık alana iletilecektir.” ifadelerini kullandı.

“Serhatköy-Kumköy içme suyu hattı, Kumköy deposu ve Mesarya iletim hattı projeleri için de planlama çalışmaları tamamlandı”

Pakdemirli, Serhatköy-Kumköy içme suyu hattı, Kumköy deposu ve Mesarya iletim hattı projeleri için de planlama çalışmalarının tamamlandığını belirterek “KKTC’de sulama projelerinin bitmesiyle toplam 116 bin dekar, yani yaklaşık 250 bin futbol sahasına yakın bir alan sulamaya açılacaktır. Böylece, KKTC’de şu anda toplam tarımsal arazinin sadece yüzde 9’u sulanabilirken proje sonunda ekilebilir arazisinin yaklaşık yüzde 74’ü sulamaya açılacaktır. Bu sayede, Kuzey Kıbrıs’ın üretiminde ve tarımsal işletme başına düşen net gelirde 20 katlık bir artış olacaktır.” dedi.

Projenin kendisini 8 yılda amorti edeceğinin altını çizen Bakan Pakdemirli, “Mesarya Ovası sulaması projesi tamamlandığında, KKTC’nin ekonomisine yıllık 156 milyon lira katkı ve yaklaşık 10 bin kişiye ilave istihdam sağlanacaktır.” diye konuştu.

Yatırımı MAKYOL İNŞAAT inşa ediyor

DSİ Genel Müdürlüğü Proje İnşaat Dairesi Başkanlığının “Güzelyurt Ve Meserya Ovası Sulaması İletim Yapıları” adı altında 2017 yılında ihale ettiği yatırımın keşfi (Yaklaşık Maliyeti) 118 milyon 96 bin 415 TL olarak açıklanmıştı.  11 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen ve 9 firmanın teklif verdiği ihalede makul teklif olarak belirlenen Mak-Yol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi 100 milyon 860 bin 740 TL teklifiyle ihaleyi kazanmıştı.  Yatırımın bu yılın fiyatlarıyla 277 milyon liraya tamamlanacağı  hesaplanıyor

KKTC’ye götürülmesi planlanan yıllık 75 hm3 suyun sulamada kullanılacak kısmı olan 37,24 hm3’lük bölümüne ait suyun Güzelyurt ve Orta Mesarya Ovası Sulamalarında kullanılmasını sağlamak amacıyla ortak tesis durumundaki iletim yapılarının yapılmasını kapsayan yatırımın inşası için çalışmalara ise 2017 yılında başlandı.