Mansur Yavaş: “Dikimevi-Natoyolu Metrosu projesini tamamladık. Bakanlık’ta onay aşamasına geldi”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş göreve başlamasının 3’üncü yıl dönümü için bir tören düzenleyerek Ankara Büyükşehir Belediyesinin 110 yatırımının toplu açılış, temel atma ve yeni projelerin tanıtımını dün Ankara Spor Salonu’nda yaptı. Yavaş, metro yatırımları ile ilgili açıklamasında Dikimevi-Natoyolu Metrosu projesini tamamladıklarını ve ilgili Bakanlıktan onay beklediklerini bildirdi. Törende 11 kilometre uzunluğundaki OSTİM-Beytepe bağlantı yolu ile 19 kilometrelik Bilkent-İncek-Gölbaşı Bulvarı birinci etap yatırımı için de bir temel atma töreni düzenlendi.

“3 BİNE YAKIN İHALEYİ CANLI YAYINLADIK”

mansur-yavas-yatirmlar
Mansur Yavaş “Açık ihale sayısı artıyor, katılımcı sayısı artıyor, kırım oranları artıyor”

Belediyenin ihaleleri canlı yayınladığını hatırlatan Yavaş: “Bugüne kadar 3 bine yakın ihaleyi canlı olarak yayınladık. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medyasını takip ettiğinizde, her gün 6-7 ihalenin canlı yayınlandığını görebiliyorsunuz. Açık ihale sayısı artıyor, katılımcı sayısı artıyor, kırım oranları artıyor” dedi. Yavaş, taşeron uygulamasına da son verdiklerini belirterek, “Taşeron uygulamasını da büyük ölçüde sona erdirdik. Belediye kadrolarımızı genişleterek hem istihdamı hem de kadroların etkin kullanımını sağladık.” Dedi.

Ankara Büyük şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tanıtımını yaptığı yatırımları şöyle sıraladı:

METRO YATIRIMLARI

Mansur Yavaş Metro yatırımları ile ilgili şunları kaydetti: “Metro yatırımları için Şubat ayında 7,4 kilometrelik Dikimevi-Natoyolu projemizi tamamladık. Projemiz şu anda Bakanlık’ta onay aşamasında. İnşallah en kısa sürede onay gelirse derhal süreci işletip ilk etapta kendi imkânlarımızla inşaata başlamayı hedefliyoruz. Haziran ayı başında 3 gün üst üste, 3 ayrı hat için ön yeterlilik ihalemizi yaptık. Koru metrosunu Bağlıca ve Yaşamkent’e bağlayacak 7,7 kilometrelik hattın, Keçiören hattını Forum istikametine uzatacak 5 kilometrelik hattın ve 13 kilometre, 10 istasyondan oluşan Kızılay-Dikmen hattının Metro proje ön yeterlilik ihalesi tamamlandı. Değerlendirme süreçlerinin hemen ardından toplam 26 kilometreden oluşan bu 3 ayrı hattın proje ihalesine derhal çıkacağız. Bu sürede, Bakanlığın da 2014’te projesini tamamladığı, 4 yıldır da yatırım programına aldığı halde yapımına başlamadığı havalimanı metrosu için bir an evvel harekete geçmesini diliyoruz.”

YAVAŞ’IN KONUŞMASININ DEVAMINDA YER VERDİĞİ DEVAM EDEN VE PLANLANAN YATIRIMLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARINI 3 BAŞLIK ALTINDA TOPLADIK. BUNLAR ŞÖYLE:

İçme Suyu ve Kanalizasyon Yatırımları

– “Göreve geldiğimizde 567 köyde açıktan lağım akıyordu. 3 yılda, 155 köyün açıktan akan kanalizasyon sorununu çözdük, bu yıl 85 köyün daha çözeceğiz. 233 su deposu yaptık, 52 depoyu onardık. 39 deponun yapımı ve 197 deponun onarımı da bir yandan sürüyor”

– “Bunun dışında yıllarca ötelenen dev bir altyapı projesi olan 107 kilometrelik İvedik-Polatlı İçme Suyu Hattı için de çalışmalarımız devam ediyor. 38 kilometresini tamamladık. Projenin maliyeti, ekonomik koşullar nedeniyle şimdiden 1,5 milyar liraya yaklaştı. Ama vazgeçmeyeceğiz.”

– “Devam eden Mamak-Gölbaşı İçme Suyu Hattı projemizde sona yaklaştık”

– “110 milyon liraya mâl olacak Mamak-Elmadağ İçme Suyu Hattı için yapım çalışmalarımıza başladık. Beypazarı İçme Suyu Arıtma Tesisimizin 2. etap çalışmaları sonucunda ilçede temiz su problemi tamamen çözülecek. Şereflikoçhisar ilçemizde ise arıtma tesisimizi yenilerek temiz su sağlayacak, Tuz Gölü’nü korumuş olacağız. Bu yatırımlarımızı da en kısa sürede tamamlayacağız.”

Yeşil Alan, Park ve Rekreasyon Yatırımları

– “939 bin metrekarelik dev bir alanda Atatürk Orman Çiftliği Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’nı kuracağız. Parkın içinde kurulacak olan yeni, dijital donatılarla dolu bir hayvanat bahçemiz için de harekete geçiyoruz.”

– “Temelli Gölü çevresinde 773 bin metrekarelik bir rekreasyon alanı çalışmalarımıza başladık. Bu iki parkın ihale süreci ve yazışmaları devam ediyor. İnşallah 2023 yılı bitmeden bu iki parkımızı da tamamlayacağız. 4 milyon 800 bin metrekarelik Karaköy Mesire Alanı’nı baştan kuruyoruz. Doğa sporları, etkinlik alanları, bisiklet yolları ve piknik alanlarıyla burası Ankara’nın gözde yeşil alan merkezleri arasında yerini alacak.”

– “Ankara’ya çok büyük bir değer katacak olan, temelini daha önce attığımız BAKAP Gölbaşı Tarım Kampüsü için şimdiden çok heyecanlıyız. Dünyada tarım, turizm, eğitim ve rekreasyon temalarını bir arada bulunduran böyle bir proje ilk kez yapılıyor. 39 kilometre yürüyüş yolu, 19 kilometre bisiklet yolu ve on binlerce ağacın yer aldığı projemiz hızla devam ediyor. 2 bin 700 dönümlük dev alanda bunu gerçekleştirip kentimize dünya çapında bir projeyi armağan etmiş olacağız.”

Restorasyon ve Yenileme Yatırımları

– “Ankara Kalesi İçkale 1. Etap Restorasyon çalışmamızı tamamladık, 2. Etap için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tarihi Ulus bölgesindeki Roma Tiyatrosu Restorasyonu, Arkeopark, Anafartalar Çarşısı Yenileme ve Posta Caddesi Sağlıklaştırma Projesi ile kentimize değer katarken Ulus’un Tarihi Hali’ni de yenileyerek bölgeye tekrar kazandıracağız.”

– “Kızılay’da da kentsel tasarım ve sağlıklaştırma projemiz tamamlandı, bu yıl ihaleye çıkmayı hedefliyoruz. Gençlik Parkı Başkent Tiyatroları’nda da kapsamlı tadilat ve yenileme projesine başlıyoruz. Önceki dönemde başlayan Ulus Kültür Merkezi, Kapalı Çarşı ve Dolmuş Durakları Projesi’ni de en kısa sürede tamamlayacağız.”

– “AŞTİ yenileme projesinde birinci etabı tamamladık, ikinci etaba geçiyoruz. Yıl sonunda AŞTİ’yi bir havaalanı konforuna kavuşturmayı hedefliyoruz. Geceyi AŞTİ’de geçirmek zorunda kalan vatandaşlarımızı da artık belediyemizin tesislerinde ağırlamaya başladık.” Ankara Spor Salonu’nda binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısının sonunda ünlü sanatçı Tan Taşçı bir konser verdi.

TH / 30.6.2022 - 2908 - 18
TH / 30.6.2022 – 2908 – 18

ÖZET

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş göreve başlamasının 3’üncü yıl dönümü için bir tören düzenleyerek Ankara Büyükşehir Belediyesinin 110 yatırımının toplu açılış, temel atma ve yeni projelerin tanıtımını dün Ankara Spor Salonu’nda yaptı. Yavaş, metro yatırımları ile ilgili açıklamasında Dikimevi-Natoyolu Metrosu projesini tamamladıklarını ve ilgili Bakanlıktan onay beklediklerini bildirdi. Törende 11 kilometre uzunluğundaki OSTİM-Beytepe bağlantı yolu ile 19 kilometrelik Bilkent-İncek-Gölbaşı Bulvarı birinci etap yatırımı için de bir temel atma töreni düzenlendi.