RÖNESANS ENDÜSTRİ Türkmenistan’da GTG-2 için imza attı

Rönesans Endüstri Tesisleri Başkan Yardımcısı Osman Bozkurt, “Tecrübemizi, güçlü iş ortaklarımızla projelere yansıtmaktan, Türk şirketi olarak dünyanın farklı coğrafyasında büyük ölçekli endüstriyel işlere imza atmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi

İSTANBUL (AA) – Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Endüstri Tesisleri, Türkmenistan’da hayata geçirilen ve ‘Dünyanın İlk Doğalgazdan Benzin Üreten Tesisi’ unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren GTG projesinin ikincisi için mutabakat zaptı imzaladı. Rönesans Holding açıklamasına göre, GTG-2 projesiyle ilgili olarak Türkmenhimya, Rönesans Endüstri Tesisleri, Kawasaki Heavy Industries ve Itochu Cooperation arasında MoU (Memorandum of Understanding – mutabakat zaptı) üzerinde anlaşıldı.

mou-mutabakat-zapti-ronesans-endustri-kawasaki-heavy-industries-itochu-oooperation
MoU (Memorandum of Understanding – mutabakat zaptı) Türkmenhimya, Rönesans Endüstri Tesisleri, Kawasaki Heavy Industries ve Itochu Cooperation arasında imzalandı

Türkiye, Avrupa, Orta Asya ve Afrika’nın da bulunduğu geniş bir coğrafyadaki 30 ülkede inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında şirketleri ile faaliyet gösteren holding, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen 14. Japon-Türkmen Ekonomi Konferansı’nda, Orta Asya’da hayata geçirilecek önemli bir proje için ön anlaşmaları tamamladı. 22 Aralık 2022’de düzenlenen konferansa, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Başkan Yardımcısı Rashid Meredov ve Itochu Cooperation Direktörü Hiroyuki Tsubai başkanlık yaptı.

RÖNESANS ENDÜSTRİ TESİSLERİ DOĞAL GAZDAN BENZİN ÜRETİM TESİSİNİN İKİNCİSİNİ İNŞA EDECEK

Anlaşma kapsamında, 2014-2019 yılları arasında Kawasaki Heavy Industries ile birlikte Türkmenistan’nın başkenti Aşkabat’ta hayata geçirilen, dünyanın ilk doğal gazdan benzin üretim tesisi olan ve 1.7 milyar dolar karşılığı bedel ile inşa edilen GTG (Gas to Gasoline) projesinin ikincisi inşa edilecek. 2019 yılında hayata geçirilen ilk GTG tesisi, büyük ölçekli endüstriyel tesis olarak ‘Dünyanın İlk Doğalgazdan Benzin Üreten Tesisi’ unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti.

OSMAN BOZKURT: “BİR TÜRK ŞİRKETİ OLARAK DÜNYANIN FARKLI COĞRAFYALARINDA BÜYÜK ÖLÇEKLİ ENDÜSTRİYEL İŞLERE İMZA ATMAKTAN BÜYÜK GURUR VE MUTLULUK DUYUYORUZ.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rönesans Endüstri Tesisleri Başkan Yardımcısı Osman Bozkurt, Rönesans olarak inovatif niteliği tescilli, büyük ölçekli endüstriyel tesislerin inşasında önemli deneyimlerinin bulunduğunu belirterek, ‘Bu tecrübemizi, güçlü iş ortaklarımızla birlikte yeni projelere yansıtmaktan, bir Türk şirketi olarak dünyanın farklı coğrafyalarında büyük ölçekli endüstriyel işlere imza atmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.’ ifadelerini kullandı.

TH / 26.01.2023 - 3054 - 13
TH / 26.01.2023 – 3054 – 13

ÖZET

Rönesans Endüstri Tesisleri Başkan Yardımcısı Osman Bozkurt, “Tecrübemizi, güçlü iş ortaklarımızla projelere yansıtmaktan, Türk şirketi olarak dünyanın farklı coğrafyasında büyük ölçekli endüstriyel işlere imza atmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi