Çamlıca Kulesi, İstanbul’un fethinin 568’inci yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın da katıldığı tören ile hizmete açıldı. Cumhurbaşkanın Erdoğan “Çamlıca’da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum” ifadelerine yer verirken; Bakan Karaismailoğlu, “Çamlıca Kulesi Türkiye’ye yayıncılık alanında çağ atlattığı gibi, dünyaya örnek bir çevre projesine dönüştü” dedi.

Küçük Çamlica Radyo TV Kulesi Istanbul
Saridaglar Inşaatın yapımını taahhüt ettiği Çamlıca Radyo – TV Kulesi hizmete açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Deniz seviyesinden itibaren 587 metre uzunluğa sahip bu kule aynı zamanda İstanbul’un en yüksek yapısı unvanına da sahip”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kulenin İstanbul’a yeni bir güzellik katacağına inandığı belirterek, Çamlıca Verici Tesisi’nin şehrin önemli bir sembolü olduğunu ve temelinin atıldığı günden bu yana kulenin yükselişini büyük bir heyecanla izlediklerini söyledi. Televizyon ve radyo medya kuruluşları ile haberleşme operatörlerine hizmet sağlayacak Çamlıca Kule’sinin ülkeye ve millete hayırlı olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Proje üzerinde çok çalıştık. Sonunda hakikaten sadece ülkemizde değil tüm dünyada örnek teşkil edecek bu projeyi başarıyla hayata geçirmiş olduk.  Yayıncılık faaliyetlerinde tek verici tesisi modeline geçtiğimiz bu kule sayesinde aynı anda Çamlıca Kulesi’ndeki görüntü kirliliğine de son verdik. Çamlıca’da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum. Deniz seviyesinden itibaren 587 metre uzunluğa sahip bu kule aynı zamanda İstanbul’un en yüksek yapısı unvanına da sahip. Yüklenici firmasından, mühendisinden, işçisine herkesi tebrik ediyorum. Bu kuleden yayınlarını sürdürecek medya kuruluşlarımız, haberleşme şirketlerimiz de özellikle başarılar diliyorum” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu: “Teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak”

 Dünya’da ilk defa aynı anda 100 FM radyo yayını yapacak, teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak, Avrupa’nın en büyük kulesini hizmete açtıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Toplam 30 bin 150 metrekare alana kurulu olan Çamlıca Kulesi’nin zemin kotu 218 metre olup, zemin üzerindeki yapı yüksekliği 369 metredir. Kulemiz, 4 katı zemin altında, 45 katı da üzerinde olmak üzere toplamda 49 kattır. Kulemizin zemin katında podyum, üzerinde teknik katlar, onların da üzerinde seyir terasları ve restoranlar yer almaktadır. Bu katların üzerinde teşekkül eden çelik anteninin yüksekliği 168 metre olan kulemizin deniz seviyesinden yüksekliği tam 587 metreye ulaşmaktadır” diye konuştu.

Küçük Çamlıca Radyo - TV Kulesi
587 metre uzunluğunda inşa edilen Küçük Çamlıca Radyo-TV Kulesinden aynı anda 100 FM Radyo yayın yapacak

Aynı zamanda Çamlıca Tepesi’nin güzelliğini ve doğal bitki örtüsünü korumak ve geliştirmek için önemli peyzaj çalışmaları yaptıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “30 bin 150 metrekarelik kule çevresindeki sosyal alanlarda, çeşitli türlerde 2 bin 750 adet ağaç diktik. Ayrıca toplam 20 bin metrekare yeşil alan oluşturduk. Kulemizin inşasında emeği geçen mimarından mühendisine, yüklenicisinden işçisine ve bakanlığımızın çatısı altında görev alan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yatırımın inşaatını SARIDAĞLAR İNŞAAT yaptı.

Yatırımın inşaatını Sarıdağlar İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi taahhüt etti. İki sözleşmeyi kapsayan inşaat için pazarlık usulü ile yapılan “Sayısal Yayıncılık Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi İnşaatı” ihalesi 2015 yılında sonuçlanmış ve aynı yılın fiyatlarıyla 169 milyon 800 bin TL üzerinden sözleşme imzalanmıştı. 2019 yılında ise yine pazarlık usulü ile “Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi İlave Çelik Yapı, Cephe Kaplama ve Yangın Güvenliği İnşaatı İşleri” adı altında yapılan ihaleyi de yine Sarıdağlar İnşaat ve Ticaret AŞ kazanmış 91 milyon 549 bin TL bedelle sözleşmeyi imzalamıştı.

Sarıdağlar İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi

Genç Caddesi Sarıdağlar İş Mrk. Bingöl / Turan Güneş Bulvarı 571 Cadde 610 Sok No: 3 Çankaya Ankara 0312 491 04 04 – 491 66 16 / http://www.saridaglar.com.tr