Taşucu Limanı Özelleştirmesi ile limanın yeni sahabi CEYNAK LOJİSTİK oldu
Açık arttırmada Saray Holding ve Toros Tarım 600 milyona kadar çıkıp ikinci turda çekildi. İkinci turda Albayrak Turizm 679 milyon, CEY Grubu ortak girişimi 684 milyon Türk Lirası teklif sundu. Böylelikle en yüksek teklif CEY Gruptan geldi.

Taşucu Limanı özelleştirmesi ihalesine 4 firma katıldı.  Bu firmalar şöyle oldu:

1-) Albayrak Turizm Seyahat İnşaat ve Ticaret AŞ

2-) Toros Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ

3-) Saray Holding AŞ

4-) CEY Grubu Ortak Girişimi (Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş. – Ceyport Terminal Lojistik ve Ticaret A.Ş.)

İkinci turda Albayrak Turizm ile CEY Grup Ortak Girişimi kaldı

Edinilen bilgilere göre açık arttırmada Saray Holding ve Toros Tarım 600 milyona kadar çıkıp ikinci turda çekildi. İkinci turda Albayrak 679 milyon, CEY Grubu ortak girişimi 684 milyon teklif sundu. Böylece ihaleyi Mersinli CEY Grubu Ortak Girişimi en yüksek teklifi vermiş oldu. İhale sonrası  Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait; Mersin ili, Silifke ilçesi, Taşucu Mahallesi’nde bulunan Taşucu Limanı’nın ve Mersin ili, Silifke ilçesi, Taşucu Mahallesi’nde, Taşucu Limanı geri sahasında yer alan, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. mülkiyetindeki 8796 parsel numaralı, 714.200,23 m² yüzölçümlü “Sanayi Tesis Alanı” imarlı taşınmaz ile üzerinde bulunan tüm yapı ve tesislerin bir bütün halinde özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklif; 684.000.000.- (Altıyüzseksendörtmilyon) Türk Lirası ile CEY Grubu Ortak Girişimi (Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş. – Ceyport Terminal Lojistik ve Ticaret A.Ş.) tarafından verilmiştir.” Denildi.

Samsun Limanı ve Mersin Serbest Bölgesini işlettiği bilinen Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş’nin bölgede yeni bir serbest bölge kurma hedefi olduğu bildiriliyor.