Uraloğlu: “Esenboğa Metrosunu proje değişikliklerini takiben ihale edeceğiz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yapımı planlanan Esenboğa Havalimanı Metrosu’ndaki son durum ile ilgili, “Daha çok vatandaşa hizmet edebilmesi için projede bazı değişiklikler var. Onlar üzerinde çalışıyoruz. Bitirdiğimizde ihalesini yapacağız” dedi.

Hürriyet Ankara Bürosuna konuk olduğu bildirilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi metro hattı projesindeki son durumu hakkında bilgi verdi. Hürriyet Gazetesinin habiren göre projede bazı değişiklikler yapıldığını kaydeden Bakan Uraloğlu şu bilgileri verdi:

ESENBEĞO METROSU 26 KİLOMETRE 200 METRE UZUNLUĞUNDA BİR HAT  ve 7 İSTASYONDAN MÜTEŞEKKİL

“Normalde metro hatları büyükşehir belediyelerinin sorumluluğunda olan iştir. Ancak belediyenin talep etmesi halinde bakanlık da bunu yapabilir, mevzuat buna müsaade ediyor. 2018 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine biz bunu Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğuna aldık. Projesini hazırladık, yatırım programına koyduk. Burası 26.2 kilometrelik bir hat. 7 istasyondan oluşuyor. Daha çok vatandaşa hizmet edebilmesi için projede bazı değişiklikler var. Onlar üzerinde çalışıyoruz. Bitirdiğimizde ihalesini yapacağız. Seçimden önce yetişir mi ihalesi şu an için bir söz vermeyeyim”

esenboga-metrosu-mamak-metrosu-yatirimlari
Esenboğa Metrosu 26.2 kilometrelik bir hat. 7 istasyondan oluşuyor. Projede bazı değişiklikler var. Onlar üzerinde çalışıyoruz. Bitirdiğimizde ihalesini yapacağız.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR DİKİMEVİ – NATOYOLU (MAMAK) METROSU İÇİN ÖN YETERLİK BAŞVURULARINI TOPLADI

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesinin Dikimevi-Natoyolu Raylı Sistem Hattı inşaatı yapım işi için ön yeterlik başvurularını topladığı bildiriliyor. Mamak Metrosu olarak da adlandırılan yatırımın finansmanı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile kredi sözleşmesi imzalayan belediye inşaatın ihalesini iki aşamalı gerçekleştirecek. Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı açıklamaya göre geçen hafta yapılan ön yeterlik ihalesine 11 firma başvurdu.  Kısa liste değerlendirmesi ihale komisyonu ve EBRD yetkilileri tarafından yapılacak. Kısa listeye alınan firmalar ise ihaleye davet edilerek teknik ile mali tekliflerini vermeleri istenecek ve işe ait ihale sürecinin 2’nci aşamasına geçilecek.

ÖN YETERLİLİK BAŞVURUSUNDA BULUNAN FİRMALAR ŞÖYLE:

– KALYON İNSAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş

 – KOLİN İNŞAAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 – CHİNA RAİLWAY TUNNEL GROUP CO., LTD.

 – RMI RONESANS MEDIKAL TAAHHUT INSAAT A.Ş.

 – CENGİZ İNSAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 – MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET A.Ş.

 – GÜLERMAK AGİR SANAYİ INSAAT VE TAAHHUT A.Ş.

 – AGA ENERJİ NAK. MAD. INS. SAN. VE TİC. A.Ş + OZGUN INSAAT TAAHHUT SAN. VE TİC. LTD. STİ J.V.

 – YAPI MERKEZİ İNSAAT VE SANAYİ A.Ş.

 – DOGUS INSAAT VE TİCARET A.Ş.

 – DILLINGHAM CONSTRUCTION INTERNATIONAL INC.

DİKİMEVİ NATOYOLU MAMAK METROSU Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) ile Dikimevi arasında çalışan ANKARAY hattına entegre edilecek olan Dikimevi-Natoyolu hattının uzunluğu 7,4 kilometre olacak. Hat Abidinpaşa, Aşık Veysel, Tuzluçayır, General Zeki Doğan, Fahri Korutürk, Cengizhan, Akşemsettin ve Natoyolu isimleriyle 8 ayrı istasyondan oluşacak. 2026 yılı için zirve saatlerde tek yönde 10.874 yolcunun seyahat edeceği tahmin edilen raylı sistem hattını 2050 yılı için günde 691,528 yolcunun kullanacağı öngörülüyor.

TH / 05.09.2023 - 3205 - 11
TH / 05.09.2023 – 3205 – 11

ÖZET

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yapımı planlanan Esenboğa Havalimanı Metrosu’ndaki son durum ile ilgili, “Daha çok vatandaşa hizmet edebilmesi için projede bazı değişiklikler var. Onlar üzerinde çalışıyoruz. Bitirdiğimizde ihalesini yapacağız” dedi.