Bakan Karaismailoğlu, Yerköy-Kayseri arası hızlı tren projesinin ihale işlemlerinin başladığını, 4 yılda tamamlanmasının hedeflendiğini ve 1 yılda 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşıma imkânı olacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı ziyaret etti. Makamda gerçekleşen görüşmenin ardından Meclis Salonu’nda açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, başta hızlı tren olmak üzere Kayseri’ye ulaşım ve lojistik konusunda müjdeler vererek, “Yerköy-Kayseri hızlı tren hattını ihale işlemlerine başladık, bu ay içerisinde de bitireceğiz” dedi.

Kayseri için müjdeli haberler veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin kültür, sanat, bilim ve turizm merkezlerinden biri olan Kayseri’de olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Karaismailoğlu, Anadolu’nun gözbebeği Kayseri’de yoğun bir programları olduğunu belirterek, “Kayseri havalimanı yeni terminal binasında incelemelerde bulunduk. Kayseri Anafartalar-Şehir Hastanesi YHT Gar Tramvay Hattı ilk ray kaynak törenini gerçekleştirdik. Sizlerle Kayseri-Yerköy hızlı tren projemizin bilgilerini paylaşmak için huzurlarınızdayım. Kayseri devam eden önemli projelerimizi sizlerle paylaşacağım” dedi.

Kayseri’ye hızlı tren projesinin ihale işlemlerinin başladığını ve bu ay içerisinde bitirileceğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Yerköy-Kayseri hızlı tren demiryolu projemizin uzunluğu 142 kilometre. Saatte 250 kilometrelik tasarım hızına uygun yeni çift hat şeklinde yapacağız. Hat üzerinde toplam uzunluğu 12 bin 900 metre olan 9 adet tünel yer alacak. En uzun tünelimiz 3 bin 280 metre olacak. Hızlı tren demiryolu hattımızda toplam uzunluğu 2 bin 395 metreyi bulan 18 köprü, 20 üst geçit ve 116 altgeçit yer alacak. Hat boyunca 21 adet de viyadük yapacağız. Hazırlıklarını yoğun şekilde sürdürdüğümüz hızlı tren projemizin ihale işlemlerine başladık, bu ay içerisinde inşallah bitireceğiz” diye konuştu.

HIZLI TREN 4 YILDA TAMAMLANACAK

Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren projesinin 4 yılda tamamlamayı da hedeflediklerini belirterek, “Hayırlı uğurlu olsun. Yerköy-Kayseri arasındaki 170 kilometre olan uzunluk 142 kilometreye düşecek. Ulaşım süresi ise 3,5 saatten 1 saatin altına inecek. Projemiz tamamlandığında Yerköy Kayseri arasında 2 saat 30 dakika olan karayolu ulaşımına ciddi bir alternatif sağlamış olacağız. Hattın devreye girmesiyle mevcut konvansiyonel demiryolu ile 7 saatte sağlanan Ankara-Kayseri ulaşım süresi de 2 saate inecek. Bu hat ile birlikte Ankara, Kırıkkale, Yerköy, Şefaatli, Yenifakılı, Himmetdede, Boğazköy ve Kayseri istasyonlarımız arasında 1 yılda 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşıma imkânımız olacak” şeklinde konuştu.

BOĞAZKÖPRÜ LOJİSTİK MERKEZİ MÜJDESİ

Kayseri’deki Boğazköprü mevkiinde 620 bin metrekare alan üzerine 1.8 milyon ton taşıma kapasiteli Lojistik Merkezini de kuracakları müjdesini veren Karaismailoğlu, “Boğazköprü Lojistik Merkezi faaliyete geçtiğinde Kayseri uluslararası taşımacılık koridorundaki payını yükseltecek önemli bir yük aktarma merkezi halini de gelecektir. Değerli basın mensupları demir yollarına çağ atlattık dediğimizde bize inanmayanlara da sesleniyoruz. 2003 yılından itibaren demiryolları için adeta seferber olduk. Eskimiş, yenilenmiş bir çivi bile çakılmamış hatlarımızı hızlıca ayağa kaldırdık. Yatırım nedir bilmeyen TCDD’yi 19 yılda kendi milli trenini üretecek duruma getirdik. Yerli ve milli sinyalizasyon projesini uygulamaya geçirdik. Demiryollarında ilk defa tasarımları yerli olan demiryolu araçları ve ekipmanları üretmeye başladık” ifadelerini kullandı.

Kayseri Anafartalar-Şehir Hastanesi-Mobilyakent Tramvay Hattı İlk Ray Kaynağı Töreni
Kayseri Anafartalar-Şehir Hastanesi-Mobilyakent Tramvay Hattı İlk Ray Kaynağı Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve Kayseri Büyükşehir

KAYSERİ’YE KENT İÇİ RAYLI SİSTEM

Demiryolu yatırımlarımız kapsamında kent içi raylı sistemlerimizde ayrı bir öneme sahip. Kent içi raylı sistem yatırımlarımızdan bir tanesini de Kayseri’de gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl Anafartalar-Şehir Hastanesi-Mobilyakent tramvay hattı çalışmalarımıza başlamıştık. Buraya gelmeden önce de gerçekleştirdiğimiz tören ile mevcut tramvay sistemine bağlantı noktası olan Anafartalar istasyonumuzda ray kaynağı işlemlerini başlatarak önemli bir kilometre taşını da geride bıraktık. 7 kilometre uzunluğunda 11 istasyondan oluşan projemiz, Kayseri’nin kent içi raylı toplu taşıma altyapısının gücüne güç katacak. Kayserili vatandaşlarımız bu yeni hat ile kesintisiz şekilde Kayseri Şehir Hastanesi’ne, şehirlerarası otobüs terminaline, Mobilyakent’e rahatlıkla ulaşabilecek. Nuh Naci Yazgan Üniversitesine giden öğrencilerimiz ve akademisyenler içinde önemli bir ulaşım imkânı da sağlamış olacağız. Kayseri’nin 35 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu 42 kilometreye, 55 olan istasyon sayısını da böylece 66’ya çıkarıyoruz. Yine proje kapsamında temin edeceğimiz 5 yeni tramvay aracıyla birlikte 69 olan raylı sistem aracı sayısını da 74 e yükseltiyoruz. Birkaç ay içerisinde inşaat işlerini tamamlayıp elektronik mekanik işlere hız vereceğiz. Sözleşmeye göre gelecek yıl Ekim ayında bitmesi gereken hattımızı da en geç yaz sonunda yani okullar açılmadan da hizmete açmayı planlıyoruz.”

16 ÖNEMLİ KARAYOLU YATIRIMI

Karaismailoğlu, Bünyan köprüsü kavşağını ve bağlantı yollarını tamamlayarak hizmete verdiklerini, 2020 yılı içerisinde de Pınarbaşı-Kahramanmaraş devlet yolu kesişiminde yer alan 1.9 kilometre uzunluğundaki Pınarbaşı-Sarız köprülü kavşağı ve iki adet köprünün de yapımını tamamladıklarını, böylece Pınarbaşı şehir geçişindeki trafik yoğunluğunun yüksek olduğu bu bölgede seyahat güvenliğini arttırıp, trafik akışının da sürekliliğini sağladıklarını ifade etti.

Bakan Karaismailoğlu ayrıca Kayseri-Sivas ayrımı Bünyan yolu, Develi batı çevreyolu, Develi kuzey çevre yolu, Develi-Yahyalı yolu, Felahiye-Özvatan-Kermelik yolu, Boğazlıyan-Felahiye yolu, Kayseri-Pınarbaşı yolu gibi toplam proje tutarı 2 milyarın üzerinde olan 16 adet önemli karayolu projesinde de çalışmaların devam ettiğini hatırlattı.