Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP ile global ortak oldu

Zorlu Enerji, Kuwait Investment Authority (KIA)’nın doğrudan bağlı ortaklığı Wren House Infrastructure LP (WH) ile uzun soluklu iş birliğini ortaklığa dönüştürüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji’nin yeni finansal kaynak yaratma ve uzun vadeli borçlanma stratejisi kapsamında şirket, WH ve KIA ile çeşitli anlaşmalar yaparak yabancı sermayesini güçlendirmeyi ve yatırımlarını genişletmeyi amaçlıyor. Bu anlaşmalar kapsamında, şirketin şu ana kadar gerçekleştirdiği ve gelecekteki elektrikli araç şarj istasyonu ve enerji verimliliği yatırımları yurtdışında kurulacak yeni şirket altında yönetilecek.

zorlu-enerji-ceo-sinan-ak
Sinan Ak: “Stratejik olarak yurtdışında yeni markamız ‘electrip’, Türkiye’de ise ‘ZES’ markamız ile yolumuza devam edeceğiz”

WH AZINLIK HİSSESİNE SAHİP OLACAK

ZES ve electrip markaları ile devam eden büyüme ve globalleşme sürecini desteklemek için WH, yeni şirketin çoğunluk payına (yüzde 50+1) sahip olurken, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ hisselerinin satışı sonucunda ise WH, yüzde 12,34’lük pay ile azınlık hissedarı olacak. Zorlu Enerji’nin bilanço ve finansal pozisyonunu güçlendirmek amacı ile gerçekleştirilen anlaşmalarla, şirketin döviz cinsinden borç riskinin azaltılması ve geri ödeme vadesinin uzatılması hedefleniyor. Bu kapsamda, kredi sözleşmesinden kalan bakiye de 2028’e kadar vadelendirilmiş olacak.

SİNAN AK: “’ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU YATIRIMLARIMIZA 2018’DE BAŞLADIK.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Sinan Ak, şirketin finansal altyapısını güçlendirme amacıyla bu anlaşmaları imzaladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: ‘Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2018’de başladık. Bugün geldiğimiz noktada kendi yazılımcıları ile geliştirdiği çok dilli platforma sahip olan ve bunu ticari olarak pazarlayabilen, müşteri hizmetleri ve satış sonrası destek hizmeti sunabilen, Türkiye’de lider konumda bir şirketiz. Burada edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübeyi yurtdışına yayma amacı ile bir yolculuğa çıktık. Doğu ve Batı Avrupa’da şirketlerimizi kurduk. Avrupa genelinde ve Amerika’da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu amaçla ekiplerimizi oluşturmaya başladık. Stratejik olarak yurtdışında yeni markamız ‘electrip’, Türkiye’de ise ‘ZES’ markamız ile yolumuza devam edeceğiz. Sadece şarj istasyonu işinde değil, aynı zamanda enerji verimliliği kulvarında da büyüyen bir şirket olmak istiyoruz. Bu yolculuğa, yatırım desteği sağlayacak global ortağımız WH ile çıkmaktan son derece memnunuz. Atılan bu adımla, Türkiye’de olduğu gibi küresel arenada da sözü geçen bir şirket olmayı hedefliyoruz.’

TH / 28.9.2022 - 2968 - 16
TH / 28.9.2022 – 2968 – 16

ÖZET

Zorlu Enerji, Kuwait Investment Authority (KIA)’nın doğrudan bağlı ortaklığı Wren House Infrastructure LP (WH) ile uzun soluklu iş birliğini ortaklığa dönüştürüyor.